Vaikas nusidegino. Ką būtina žinoti?

Vaikai – tokios smalsios, kurioms būtina susipažinti su pasauliu, būtybės, kad jų tiesiog negalima nė sekundei išleisti iš akių, nes nelaimės tiesiog tyko už pirmo kampo. Šį kartą pakalbėkime apie nudegimus.

Konsultuoja vaikų chirurgas, gydytojas rezidentas Benediktas Jonuška

 

Liūdniausi traumų atvejai būna tie, kurių tikrai buvo galima išvengti. „Tai įvairūs nudegimai, dažniausiai su karštais skysčiais: arbata, kava, sriuba; kūdikių galvos traumos, nukritus nuo lovos ar vystymo stalo, ir žaizdos, kai vaikai paima aštrius daiktus ir, nežinodami, kad ten aštru, tiesiog susipjausto delniukus ar kitas vietas. Iš esmės tai vaikų nepriežiūra ir nepakankamai vaikams pritaikyti namai“, – sako gydytojas rezidentas.

 

5 kartus plonesnė oda


Pasak jo, per metus Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje Vilniuje apsilanko per 500 vaikų dėl įvairių nudegimų, iš kurių penktadalį tenka hospitalizuoti dėl tolimesnio gydymo ligoninėje. „Kiekvienai amžiaus grupei būdingi tam tikri nudegimai. Įvairūs nudegimų centrai aprašo, kad mirtingumas po nudegimų vaikų amžiuje yra mažiau nei 2 proc., todėl galime pasidžiaugti, kad Lietuvoje miršta tik apie 0,2 proc. nudegusių vaikų ir tai yra vienas geriausių rodiklių pasaulyje. JAV tai yra penktoji pagal dažnumą mirtį namuose sukelianti priežastis tarp visų gyventojų. Vaikų iki 5 metų amžiaus oda yra penkis kartus plonesnė nei suaugusiųjų, todėl tai, kas suaugusiesiems atrodo niekis: pravėsusi kava, senokai išjungta kaitlentė ar ilgesnis laikas saulėje, gali tapti nudegimo priežastimi vaikui“, – sako medikas.


Skausmingas pasaulio pažinimas


Jis teigia, kad maži vaikai iki 5 metų dažniausiai (60–80 proc.) apsipliko karštais skysčiais, kai pagriebia nesaugiai padėtus puodelius su kava ar arbata. „Tokio amžiaus vaikai stengiasi pažinti pasaulį ir, nepaisant tėvų pasakymų, kad negalima, bei nesuprasdami galimo pavojaus, paima puodelius, nutempia staltieses, griebia keptuves ar verdančius puodus. Vyresni vaikai pradeda pažinti degtukus, todėl dažniau (56 proc.) apsipliko liepsna, taip pat linkę nudegti, palietus karštus daiktus. Padaugėjo cheminių nudegimų šarmais. Dažniausiai nudegama chemikalu, naudojamu vandentiekio vamzdžių kamščiams valyti („Kurmis“). Yra tekę gydyti 2 metų amžiaus vaiką su 3 laipsnio pėdos nudegimu.

           

Medikas primena, kad nudegimai yra skirstomi pagal nudegimo gylį ir plotą. „Svarbi ir nudegimo vieta, ypač svarbios kūno kritinės zonos: veido, kaklo, plaštakų, tarpvietės, padų sritys. Po jų gilių nudegimų lieka randinių deformacijų, sukeliančių funkcinių sutrikimų (kontraktūrų), ir kosmetinių defektų. Pirmoji pagalba ir gydymo taktika priklauso ir nuo nudegimo pobūdžio, pagal tai nudegimai gali būti terminiai (karšti skysčiai, liepsna, garai, karšti paviršiai), cheminiai (kalio permanganatas, druskos, įvairios rūgštys ir šarmai), elektros trauma (trenkus žaibui ar dėl elektros srovės), radiaciniai (jonizuojanti spinduliuotė)“, – sako gydytojas.

 

Pirmosios pagalbos patarimai nudegus


• Pirmiausia reikia pašalinti žalojantį faktorių: patraukti vaiką nuo nudegimo židinio, nutraukti elektros tėkmę ar pašalinti chemikalus. Esant terminiam nudegimui būtina šaldyti pažeistą vietą 10–15 min. (kūdikiui 5 min.) namų temperatūros ar vėsiu vandeniu (neturi būti šaltesnis nei 8 laipsniai). Negalima dėti ledo ar pilti labai šalto vandens, nes tai gali padidinti skausmą ir papildomai pažeisti audinius.


• Atšaldžius reikia pašalinti rūbus, žiedus ar auskarus, pažeistą vietą pridengti drėgnu švariu rankšluosčiu ar tvarsčiu ir jeigu atsirado pūslių, nudegimas labai skausmingas ar pažeistos kritinės vietos, kurias minėjau anksčiau, – vežti į ligoninę. Nudegimai būna skausmingi, todėl nuskausminkite, geriausia įdėti paracetamolio žvakutę ar palaukti GMP, kuri suleis vaistų nuo skausmo, nes esant didesniam nudegimui būtinas pakenktų audinių pašalinimas, taikant bendrą nejautrą, ir narkozės atlikimui reikia, kad praeitų bent 4–5 valandos po paskutinio gėrimo ir valgymo.


• Tinkamai suteikta pirmoji pagalba gali sumažinti nudegimą vienu laipsniu, o padarytos klaidos – kaip tik padidinti nudegimą. Griežtai draudžiama pažeistą vietą tepti riebalais, aliejais, kiaušinio baltymais ar įvairiais kremais, nes tuomet susidaro šilumai nelaidi plėvelė, kuri neleidžia šilumai išgaruoti į aplinką, tuomet ji skverbiasi gilyn į odą ir gilesnius audinius, dar labiau jiems pakenkdama. Taip pat negalima dėti nešvarių tvarsčių ar drabužių, barstyti druskos, nes tai sukelia skausmą ir gali sukelti žaizdos infekciją.


• Esant elektros traumai būtina apnuoginti pažeistą vietą, uždengti steriliais tvarsčiais, nuskausminti ir kviesti GMP arba vežti į ligoninę. Jei vaikas perkando laidą, kuriuo teka elektra, nedelsiant vežkite į ligoninę įvertinti vaiko būklės, nes tai gali sukelti kraujavimą ir įvairių pažeidimų.


• Cheminių nudegimų atvejais, kurių būna apie 4 proc. visų nudegimų vaikų amžiuje, būtina pašalinti drabužius ir žalojančias chemines medžiagas: nusausinti, jei tai skysčiai, nuvalyti, jei tai milteliai, kristalai ar granulės. Po to pažeistą vietą plauti po tekančiu vandeniu, kol atvyks greitoji pagalba. Vandens turėtų būti daug ir maždaug kambario temperatūros, tačiau pilamas nedideliu slėgiu, nes stipri vandens srovė gali dar labiau pažeisti nudegusį plotą. Pasikartosiu, kad, nurijus žalojančių medžiagų, įvairių cheminių ploviklių ar rūgščių, negalima vaiko vimdyti, plauti skrandžio ir būtina vežti į ligoninę stebėti dėl tolimesnio gydymo.


• Pasitaiko burnos nudegimų karštu maistu, karštais gėrimais ar karštais mikrobangų krosnelėje šildytais pieno mišinukais kūdikiams ir pirmoji pagalba išlieka panaši: būtina šaldyti pažeistą vietą vandeniu ir jeigu pažeidimas gilesnis arba galimai pažeista ne tik burna, bet ir kvėpavimo takai ar stemplė, būtina vežti į ligoninę nuodugniai ištirti.


• Būtina paminėti ir nudegimus saulėje, kai atostogaujant vaikai per ilgai būna saulėje. Nėra specifinio gydymo nudegimams nuo saulės, šalti kompresai, pakelta galūnių padėtis ir nuskausminamieji, tokie kaip ibuprofenas ar paracetamolis, padeda sumažinti skausmą ir dažniausiai simptomai dingsta per keletą dienų savaime. Esant didesniems, kritinių kūno zonų, kūdikių nudegimams būtina vežti į ligoninę, kad specialistai įvertintų ir pakonsultuotų.


Nudegimų prevencija


Matant nudegusius vaikus, liūdniausia, kad to buvo galima išvengti. Užtenka minutei nusisukti ar palikti trumpam vaiką be priežiūros ir gali atsitikti nelaimė, kurią atsiminsite visą gyvenimą. Nudegimų vaikai dažniausiai patiria buityje, o pavojingiausia vieta vaikams namuose yra virtuvė.

 

Patarimai, kaip išvengti skaudžių nudegimų


• Mokyti vaikus, kad negalima eiti arčiau viryklės, keptuvių ar karščio šaltinių, paaiškinti, kad negalima žaisti su ugnimi, artintis prie elektros laidų ar pastočių.

• Esant mažiems vaikams nedėti staltiesių ant stalų, nes vaikai gali nutempti jas ir apsipilti karštu gėrimu ar sriuba.

• Nedėti karštų gėrimų jiems pasiekiamose vietose, nes vaikai gali pasiekti daug daugiau, nei jums atrodo.

• Nesėdėti su vaiku ant kelių prie stalo, kai geriate karštą kavą ar arbatą, valgote sriubą.

• Geriausia naudoti indukcines kaitlentes arba maistą ruošti tolimesnėse vietose, indų rankenas nusukti į šoną.

• Prieš maudant vaiką ar duodant mišinuką, visada patikrinti temperatūrą, ar ji tinkama vaikui.

• Neatvėsusius buities prietaisus, tokius kaip lygintuvas, lituoklis, padėti vaikams nepasiekiamoje vietoje.

• Neleisti vaikui žaisti su degtukais, žiebtuvėliais, sprogiais daiktais ir neleisti vaiko arti liepsnos ar laužo.

• Inhaliacijoms nenaudoti karšto vandens ar garų.

• Įrengti vaikui nepasiekiamus elektros lizdus bei laidus.

• Namų apyvokos chemines medžiagas laikyti vaikams nepasiekiamoje vietoje.


Pasak B. Jonuškos, laimei, dėl medicinos pažangos ir gydytojų, turinčių daug patirties, Lietuvoje išgyvena vaikai, apdegę per 60–70 proc. kūno ploto. Visgi gydytojas pabrėžia, kad didžiosios dalies, o gal net ir visų vaikų iki 5 metų nudegimų būtų galima išvengti, jei tėvai užtikrintų saugią aplinką ir neprarastų budrumo. Sunkių nudegimų gydymas yra ilgas procesas, reikalaujantis daug išteklių, mėnesių ligoninėje ir daugybės operacijų, o randai lieka visam gyvenimui. Blogiausia yra, kai aplinkiniai, esantys šalia tokiais atvejais, imasi netinkamų priemonių ar nežino, ką daryti, ir tai pablogina vaikų būklę bei prailgina dienas ligoninėje.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis