Viena dažniausių vaikiškų ligų suaktyvėja šaltuoju metų laiku

Apie rotavirusinę infekciją sklando daug mitų ir gandų. Kuriais iš jų tikėti neverta?

Kaip atpažinti?


Šis susirgimas dažnesnis šaltuoju metų laiku. Rotavirusinei infekcijai būdinga ūmi ligos pradžia, ligoniai karščiuoja - temperatūra gali pakilti iki 39 laipsnių. Karščiavimą lydi pykinimas, vemiama, viduriuojama vandeningomis išmatomis (kartais iki 20 kartų per dieną). Ligos sunkumą nulemia netenkamas skysčių kiekis. Dėl skysčių ir elektrolitų mažėjimo organizme, ligonis gali pasidaryti vangus, rečiau šlapinasi.


Rotavirusinės infekcijos inkubacinis periodas (laikas nuo ligos sukėlėjo patekimo į organizmą iki pirmųjų simptomų pasireiškimo) trunka nuo vienos paros iki trijų parų. Virusas patenka į aplinką su sergančio žmogaus išmatomis, o ligonio išmatose virusai išbūna iki 7-8 ligos dienų. Virusą gali platinti ir besimptome forma sergantys asmenys. Apsikrėsti galima per įvairius užterštus buities daiktus, taip pat maistą ir vandenį.


Gydymas nuo rotavirusinės infekcijos yra tik simptominis. Antibiotikais šios ligos negydo. Svarbiausi gydymo principai yra netektų skysčių atstatymas, palaikymas ir dieta. Tinkama dieta su mažesniu skaidulų kiekiu maiste (kruopos, bulvės, džiūvėsiai, liesa mėsa, bananai, keptas obuolys).


10 mitų apie "rotavirusą"


Nuo vaikų užsikrėtę suaugusieji serga sunkiau.


Taip. Suaugusieji dažnai užsikrečia šia liga dėl artimo kontakto su sergančiu vaiku ir serga sunkiai.


Jei vaikas viduriuoja, vemia, bet nėra temperatūros, nieko baisaus.


Netiesa. Vemiant ir viduriuojant netenkama elektrolitų ir vandens, sutrinka daugelio organų funkcijos. Hiponatremija (natrio koncentracijos kraujyje sumažėjimas), hipochloremija, hipokalemija sukelia kartotinį vėmimą, susidaro ydingas ratas ir vaiko būklė blogėja.


Vaikus, užsikrėtusius rotavirusine infekcija, visada guldo į ligoninę.


Ne visada. Į ligoninę patenka vidutinio sunkumo forma ir sunkiai sergantys ligoniai. Dažniausiai į ligoninę patenka patys mažiausieji.


Lopšelio ar darželio nelankančiam vaikui užsikrėsti rotavirusu beveik neįmanoma.


Netiesa. Neretai rotavirusą į namus „parneša" vyresni vaikai, kurie lanko kolektyvą. Taip pat vaikas gali užsikrėsti per rankas būdamas masinio susibūrimo vietose, pvz., didelių prekybos centrų vaikų žaidimo kambariuose ir kitur.


Sergančiam rotavirusine infekcija vaikui negalima leisti labai daug miegoti.


Ne visada. Nuolatinis mieguistumas gali rodyti, kad vaiko organizmas labai apnuodytas. Mieguistumas, vangumas rodo vaiko sunkią sveikatos būklę. Tik pradėjęs vemti, viduriuoti vaikas turi būti girdomas skysčiais ir būtina kreiptis į gydytoją.


Rotavirusinė liga gali baigtis mirtimi.


Taip. Pasaulyje per metus registruojama daugiau nei 400 tūkst. mirčių, Europoje - apie 200 mirčių. Lietuvoje pirmi rotavirusų tyrimai atlikti 1987 metais ir mirčių neregistruota.


Ligoniui negalima duoti pieno ir jo produktų. Netinka net ir mamos pienas.


Ne visada. Krūtimi maitinami kūdikiai žindomi be ribojimų. Dirbtinai maitinamus kūdikius pradedama maitinti tuoj pat po dehidracijos korekcijos. Karvės pienas ir jo produktai gali būti ribojami dėl laktozės netoleravimo.


Kai vaikas dažnai viduriuoja ir vemia, labai svarbu, kad gertų daug skysčių. Tinka visi skysčiai, net „Coca-cola", „Sprite" ir kt.


Ir taip, ir ne. Ligonius reikia pradėti gydyti namuose. Namuose patartina turėti pramoniniu būdu gamintų druskos preparatų, pvz., rehidrono, iš kurių pasigaminama gėrimo. Mamos turi išmokti, kaip reikia taisyklingai vaikui jį suduoti. Gerti gurkšneliais, nesistengiant sugirdyti didelio kiekio per trumpą laiką. Kaip dažnai, po kiek girdyti, yra individualu ir priklauso nuo vaiko amžiaus ir ligos sunkumo. Reikia pasitarti su vaikučio gydytoju (kad ir telefonu). Galima duoti ir kitų negazuotų skysčių: mineralinio vandens, džiovintų obuolių, razinų nuoviro. „Coca-cola" ar „Sprite" tikrai netinka.


Sergančiam rotavirusine infekcija keturias dienas negalima duoti valgyti. Tik gerti.


Ne. Maitinama, kai tik atkuriama skysčių pusiausvyra. Negalima duoti riebaus, kepto maisto. Neverskite vaiko valgyti, jei jis nenori.


Kai vaikas serga rotavirusine infekcija, negalima duoti jokių vitaminų. Net vitamino D.


Taip, nes gausiai viduriuojant vitaminai nebus įsisavinami.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis