Prieš keldami į feisbuką vaiko nuotrauką, perskaitykite tai

Dar visai neseniai kūdikių ir vaikų nuotraukos gražiai gulė šeiminiuose albumuose, dabar jos puikuojasi virtualioje erdvėje ir dažnai yra pasiekiamos ne tik artimiausiems šeimos nariams.

Dalis mamų į feisbuką ir kitus socialinius tinklus mielai kelia savo vaikų nuotraukas, kita dalis yra įsitikinusi, kad nesaugu jas rodyti viešai. Vienos tiesos, ko gero, nerasime, bet pasiaiškinkime, ką reikia žinoti, prieš keliant nuotraukas į socialinius tinklus. Ar saugu tai daryti.


Kodėl to norisi?


„Kiekvienai mamai ir tėčiui jų mažylis yra brangiausia būtybė pasaulyje, todėl ir norisi jo nuotrauką parodyti artimiesiems, giminaičiams, draugams, kurių dalis gyvena užsienyje, kita dalis išsibarsčiusi po Lietuvą, – į mano klausimą atsako Domantas Širvinskas, agentūros „Social Mint" vadovas. – Ne visi žmonės turi galimybę dažnai susitikti ir „gyvai" pamatyti savo vaikus. Atsiradus socialinei žiniasklaidai, žmonės mielai į virtualią erdvę kelia vaikų nuotraukas ir dalijasi tuo, kas jiems aktualu, svarbu. Manau, tai normalu. Vis dėlto prieš keliant mažylio nuotrauką į internetą vertėtų pagalvoti apie tris dalykus, kad dėl savo poelgio vėliau nereikėtų gailėtis."


3 dalykai, apie kuriuos verta pagalvoti


1. Saugumas


Virtualioje erdvėje reikia būti ne mažiau apdairiam negu tikrame gyvenime ir saugotis tų pačių pavojų. Tad keliant į socialinius tinklus tiek savo, tiek vaiko nuotraukas būtų geriau apie jas suteikti kuo mažiau informacijos. T. y. nenurodyti nei savo, nei vaiko asmens kodo, neatskleisti darželio arba mokyklos, kurią vaikas lanko, gyvenamosios vietos, vietų, kuriose jis dažnai lankosi.


Fotografuoti vaiką reikia taip, kad priartinus nuotrauką nebūtų galima įžvelgti su jo buvimo vieta susijusių dalykų: mokyklos, darželio iškabos. Namuose geriau nefotografuoti prie prabangių, vertingų daiktų. Net ir nesilaikant šių saugos taisyklių greičiausiai nieko bloga nenutiks, bet visuomet geriau yra pasisaugoti.


2. Etika


Prieš keliant vaikų nuotraukas į socialinius tinklus visuomet reikėtų pagalvoti apie tai, ar jos yra etiškos. Kad ir kokie mieli tėvams atrodo nuogi kūdikiukai, geriau viešai jų nuotraukų nerodyti. Taip pat rekomenduotina nekelti žindančių kūdikių nuotraukų. Nors jos gali būti ir labai gražios, bet vertėtų pagalvoti apie tai, kaip jas pamatęs jausis 10-15 m. vaikas – gal jam bus gėda, gal draugas šias nuotraukas pamatęs pasišaipys. Nėra taisyklių, kurios nurodytų, kokios nuotraukos yra etiškos, o kokios – ne, tad, ko gero, geriausiai vadovautis sveiku protu.


3. Virtualioje erdvėje – tik savi vaikai


Be tėvų sutikimo draudžiama demonstruoti vaikų nuotraukas, tad jeigu ketinate kam nors parodyti vaiko gimtadienio ar kitų švenčių kadrus, rinkitės tokias, kuriose nematyti kitų vaikų veidų arba atsiklauskite, ar sutinka tėvai. Neatsiklausę nežinome, kokia tėvų pozicija dėl vaikų nuotraukų socialiniuose tinkluose, jeigu nenori savo vaiko rodyti viešai, privalome gerbti tokį norą.


Vida Press


Kas mato nuotraukas


Socialiniuose tinkluose, tarp jų – ir populiariajame feisbuke yra daug funkcijų, kurios užtikrina saugumą. Tad jeigu nustatymuose pažymėsime, kas gali matyti nuotraukas, tie žmonės jas ir matys. Visi vartotojai galės matyti nuotrauką tik jeigu pažymėsime, kad ji vieša. Sklinda kalbos, kad feisbuke amžiams išlieka net ir ištrintos nuotraukos, kuriomis gali pasinaudoti bet kas. „Yra ne visai taip, – sako D.Širvinskas. – Nuotrauka, kurią feisbuke ištrinsime, liks archyvuose, tačiau bus taip paslėpta, kad joks žmogus negalės jos „surasti" ir iš ten paimti. Nemanau, kad reikia baiminantis ir vien dėl šio fakto dėti vaikų nuotraukas į feisbuką. Patarčiau pagalvoti apie ką kita: kai įkeliame nuotraukas į socialinį tinklą, jas pamato tie žmonės, kuriems leidžiame pamatyti. Gali būti, kad tie žmonės išsisaugos vieną kitą nuotrauką ir kada nors nepagalvoję parodys savo profilyje, pavyzdžiui, norėdami prisiminti senus gerus laikus. Jeigu mes būsime nuotrauką ištrynę kaip netinkamą rodyti kitiems ar nekorektišką, pasijausime nemaloniai. Kai parodome savo vaiko nuotrauką, jau nebegalime kontroliuoti, kas toliau su ja vyksta, kur ji keliauja ir pan.".

„Nors teoriškai įmanoma, kad įkeltas nuotraukas kas nors panaudos savo tikslams, gyvenime tokių nutikimų nebūna. Reklamos tikslams niekas nuotraukų nepasisavins, nes toks poelgis būtų labai greitai pastebėtas ir padarytų žalos bet kurios įmonės įvaizdžiui.


Tačiau reikia žinoti, kad kiekvienas socialinis tinklas turi savo vidaus taisykles. Feisbuko taisyklės tokios, kad visos įkeltos nuotraukos tampa jo nuosavybe. Taisyklės yra sukurtos siekiant vartotojų saugumo ir dar nebuvo nė vieno atvejo, kad feisbukas būtų pardavęs savo vartotojų nuotraukas arba panaudojęs jas savo tikslams."


Vida Press


Psichologės komentaras


Vaikų ir tėvų santykių psichologė Ramunė Murauskienė: „Savo vaikų nuotraukų nekeliu nei į feisbuką, nei į kitus socialinius tinklus.“


„Nejaučiu tokio poreikio, nes jeigu noriu artimiems žmonėms pasigirti savo vaikais, susitinkame, pabendraujame gyvai arba nusiunčiu nuotraukas privačia žinute. Galimybių parodyti vaikus yra labai daug ir visai nereikia, kad nuotraukos klaidžiotų po internetą.


Socialiniuose tinkluose vengiu rodyti ne tik vaikų nuotraukas, bet stengiuosi, kad ir mano pačios nuotraukų būtų kuo mažiau. Ypač portretinių, kuriose mano akys labai išraiškingos. Kai virtualioje erdvėje sklando tokios nuotraukos, gali būti žalinga ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems. Žmogus turi būti labai stiprus savo vidumi, kad kitų siunčiamos mintys žiūrint į nuotrauką jam nepadarytų žalos. Tikiu, jeigu kalbame apie žmogų, susisiejame su juo tam tikrais energiniais ryšiais, ir tai gali būti pavojinga. Todėl ir sakoma, kad jeigu su kokiu nors žmogumi nenorime turėti nieko bendra, apie jį net ir kalbėti nereikia. Na, o vaikų nuotraukas į virtualią erdvę kelti pavojinga dėl to, kad kad tikrai ne visi pasidžiaugs: „Vajė, koks „fainas“ „leliukas“, ne visi palinkės sveikatos. Atsiras ir siunčiančiųjų blogų linkėjimų – blogą energiją.“

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis