Vyras gimdyme: netikėti naujo tyrimo rezultatai

Stebėti, kaip tavo kūdikis ateina į šį pasaulį, tikrai vienas įsimintiniausių įvykių vyro gyvenime. Ir visgi nauji tyrimai rodo, kad daliai vyrų nevertėtų dalyvauti gimdyme, nes jiems dalyvaujant gimdyvė patirtų daugiau streso ir skausmo.

Praėjusio amžiaus pabaigoje vyrai ėmė dažniau dalyvauti gimdymuose. Be to, buvo tyrimų, rodančių, kad esant šalia vyrui, gimdyvei reikia mažiau nuskausminamųjų.

Neseniai Didžiojoje Britanijoje atlikti tyrimai atskleidė – jei moteriai trūksta emocinio artumo su savo partneriu, jam dalyvaujant gimdyme ji jaučia stipresnį skausmą.

Tyrimo metu 39 moterims prie piršto prijungė skausmą matuojantį prietaisą, kuris parodė, kad partnerio buvimas skausmo nesumažino.

O moterims, vengiančioms didelio artumo santykiuose, partnerio dalyvavimas gimdyme tik sustiprino skausmus.

Medikė Charlotte Krahe aiškino: „Norėjome patikrinti, kaip žmonių noras ar vengimas artumo santykiuose <...> gali lemti tai, ar partnerio parama švelnina, ar stiprina skausmą."

Kaip minėta, eksperimento metu gimdančioms moterims prie piršto prijungė skausmą matuojantį lazerinį prietaisą.

Kiekviena moteris atsakė į klausimus apie tai, ar santykiuose ji siekia, ar vengia artumo, emocinio intymumo.

Kaip parodė tyrimas, kuo labiau moterys vengė artumo santykiuose, tuo didesnį skausmą jautė gimdydamos, jei šalia buvo partneris. Na o tos moterys, kurios siekė artumo santykiuose, dalyvaujant gimdyme partneriui, nejautė didelio skirtumo – skausmas nei mažėjo, nei didėjo.

Viena iš tyrimo autorių daktarė Katerina Fotopoulou teigė: „Artumo vengiantiems individams kitų buvimas trukdo jų įpročiui patiems susidoroti su vienokiais ar kitokiais sunkumais. Būtent dėl to <...> gali sustiprėti skausmas. Šią hipotezę patvirtino ir tai, kad specialus prietaisas parodė smegenų aktyvumą palatoje esant partneriui, t. y. buvo aktyvios tos smegenų sritys, kurios suaktyvėja kilus grėsmei."

Ne vieną dešimtmetį vyrų dalyvavimas gimdyme vertinamas prieštaringai. 1962 m. amerikiečių daktaro Roberto Bradley tyrimas parodė, kad vyro buvimas šalia padeda moteriai atsipalaiduoti.

2009 m. prancūzų akušeris Michelas Odentas pareiškė, kad vyrai kalti dėl to, kad vis daugiau kūdikių gimsta, atliekant Cezario pjūvį. Jis pareiškė, kad vyrui dalyvaujant gimdyme moteris jaučia nerimą, todėl sulėtėja gimdymui reikalingo hormono oksitocino gamyba.Ankstesni tyrimai yra rodę, kad moterys jaučiasi geriau, jei gimdant dalyvauja ir jų partneris, tad joms reikia mažiau nuskausminamųjų.

Sprendžiant iš nevienodų tyrimų rezultatų, vyro dalyvavimas gimdyme susijęs ne vien su fiziniu skausmu, o veikiau aprėpia daugiau poreikių, asocijuojamų su gimdymu.

Medikų teigimu, psichologinis ir fiziologinis gimdymo skausmų aspektai gali būti tiesiog skirtingi nuo kitokio pobūdžio skausmų. Reikalingi išsamesni tyrimai.

Tyrimas buvo aprašytas leidinyje „Social Cognitive and Affective Neuroscience".

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis