Kodėl vyrai gimus vaikui jaučiasi nelaimingi?

Kūdikio gimimas yra jaudinantis ir džiugus įvykis vyrui ir moteriai. Tačiau gimus naujagimiui, prisitaikyti prie naujo gyvenimo ritmo neretai būna sunku abiems - ir jai, ir jam.

Vyrų emocinė savijauta gimus vaikui nėra gerai ištirta


Apie moterų jausmus ir emocijas po gimdymo yra žinoma daug, tuo tarpu apie vyrų psichologinę savijautą susilaukus vaiko tyrimų nėra daug, ir tai gana perspektyvi šiuolaikinių psichologinių studijų tema.


Pavyzdžiui, praėjusiais metais Australijoje atliktas išsamus tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau kaip 3000 vyrų - tėčių, parodė, kad maždaug 1 iš 10 tėvu tapusių vyrų pirmaisiais metais po vaiko gimimo jautė stiprius depresijos požymius. Šis rezultatas yra pusantro karto didesnis, negu vyrų, dar netapusių tėvais, patiriamas stresas. Palyginimui, pogimdyminės depresijos požymiai būdingi maždaug apie 13 procentų jaunų mamų Australijoje.


Kokie tėčiai patiria didžiausią stresą?


Mokslininkai nustatė ir didžiausius rizikos veiksnius, susijusius su pablogėjusia tėčių psichikos sveikata pogimdyminiu laikotarpiu. Labiausiai kenčia tie vyrai, kurie gimus šeimoje vaikui neturėjo galimybės pasinaudoti lankstesniu darbo grafiku, kurie nesijautė saugūs dėl savo darbo vietos ir kurie negalėjo bent trumpam apmažinti savo darbo krūvio. Tokie vyrai net 5 kartus labiau buvo linkę į psichologinį diskomfortą, negu kiti tėčiai.


Galimybė po vaiko gimimo turėti lanksčias darbo sąlygas ir dėl to geriau laviruoti tarp darbo, tėvystės ir šeimos pareigų, šią riziką mažino.


Kiti pogimdyminio nepasitenkinimo rizikos veiksniai


Nelaimingais po gimdymo jautėsi ir tie vyrai, kurių tarpusavio santykiai su antrąja puse buvo keblūs ir iki gimimo. Taip pat tie vyrai, kurių moterys nepasitikėjo jais kaip tėčiais, menkino jų, kaip tėčių, sugebėjimus.


Po gimdymo reikšmingai pasikeičia porų tarpusavio santykiai, sumažėja dviese praleidžiamo laiko, taigi, ir atvirų pokalbių. Tai lemia, kad po gimdymo vyras jaučia nepasitenkinimą santykiais su moterimi ir patiria stresą dėl pasikeitusio gyvenimo ritmo.


Pastebėta, kad vyrai, kurių partnerės iki gimdymo dirbo prestižinį ir gerai apmokamą darbą, gimus vaikui jautė didesnį nerimą bei stresą. Tai galima paaiškinti tuo, kad pogimdyminiu laikotarpiu galėjo sumažėti šeimos pajamos, ir vyrai dabar jautė didesnę atsakomybę labiau prisidėti prie šeimos materialinės gerovės. Tai ir sukėlė jiems daugiau streso bei nerimo.


Kaip galima padėti jaunam tėčiui?


Tyrimo išvadose sakoma, kad labai svarbu informuoti tėvus apie galimus įprasto gyvenimo pasikeitimus po vaiko gimimo. Didžiausias dėmesys šiuo laikotarpiu paprastai skiriamas naujagimio ir mamos sveikatai, tačiau svarbu žinoti, kad ir tėčiai taip pat patiria stresą, nerimą ir pogimdyminę depresiją. Labai svarbu vyrams suteikti informacijos, kaip gali būti, ir kas jų gali laukti.


- Puiku, jei darbdaviai suteikia galimybę pirmaisiais mėnesiais po gimdymo vyrams turėti lankstesnį darbo grafiką bei sąlygas, suteikiančias jiems galimybę lengviau sureaguoti į pasikeitusias gyvenimo sąlygas.


- Vyrai turėtų išsikalbėti apie tai, kas juos slegia ir neramina susilaukus vaiko. Pašnekovu galėtų būti žmona, kitas šeimos narys arba draugas.


- Tai, kad tiek mamos, tiek tėčiai patiria stresą ar sunkumus po gimdymo, yra normalu. Gimus vaikui reikia laiko prisitaikyti prie pokyčių ir naujų poreikių.


Ankstesni tyrimai buvo parodę, kad vyrų tėčių baimės, kai šeimoje gimsta vaikas, dažniausiai yra susijusios su pasikeitusiais santykiais su žmona, vaikų auklėjimo sunkumais bei baime, kad nepavyks vaikui užtikrinti pakankamos materialinės gerovės. Naujausi tyrimai rodo, kad pilnaverčiam vaiko augimui ir geram klimatui šeimoje ne mažiau svarbu ir gera tėčio psichinė sveikata po gimdymo.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis