Kaip yra iš tiesų: ar vyrui vieta gimdyme?

Ar vyrui dalyvauti gimdyme, yra abiejų partnerių sutarimas. Net jei vyriškoji pusė labai entuziastingai nusiteikusi ir nori dalyvauti, labai svarbu, ką apie tai mano moteris.

Galima išskirti 3 moterų tipus, kurie skirtingai reaguoja į vyro dalyvavimą gimdyme.

1 moters tipas: apsisprendusi

Apsisprendusios moterys sako: "Jis tikrai bus gimdyme. Jeigu dalyvavo pradedant, turi ir pasitikti mūsų vaiką".

Paprastai tokios moterys būna apsisprendusios dar prieš gimdymą. Jos tiksliai žino, kad jos partneris yra tas, kuris su ja eis ir į mūšį, ir į kalnus, ir į gimdyklą. Visai gali būti, kad ir klausimą vyrui šia tema ji formuluoja ne „Ką manai apie vyro dalyvavimą gimdyme?", o „Tikiuosi, kad tu būsi?". Iš tiesų, kaip rodo patirtis, dauguma gimdymų šiais laikais Lietuvoje vyksta dalyvaujant moters partneriui. Rečiau gimdyvę lydi mama, draugė ar sesuo. Dar rečiau ji į gimdymo namus atvažiuoja visiškai viena.

Ko nereikėtų pamiršti?

Labai svarbu, kad šio tipo moterys suprastų, kad gimdymas - ne jos vienos reikalas, ir nuspręsti, kas jame dalyvaus, viena ji neturi teisės. Labai svarbu abiejų partnerių sutarimas, ir jei šiuo atveju abiejų mintys šia tema sutampa - sveikiname, jūs puiki komanda!

Tačiau vien noro nepakanka, vyro dalyvavimas gimdyme efektyvus tada, kai jis turi žinių apie gimdymo etapus, apie pagalbą moteriai jo metu. Šių žinių galima pasisemti kalbantis su patyrusiais draugais, naršant internete, o geriausias variantas - nėštumo ir gimdymo kursai. Juose kone visada kviečiami dalyvauti ir vyras, ir moteris, o gautos žinios padeda pasiruošti gimdymui.

2 moters tipas: dvejojanti

Dvejojančios moterys sako: „Ar man tikrai bus lengviau, jei vyras per sąrėmius bus šalia?"

Tokių abejojančių moterų grupė nėra maža. Nėštumus bei gimdymus prižiūrinčių specialistų vertinimu, tokios abejonės būdingos maždaug kas dešimtai nėščiajai. Nepainiokime - tokios moterys nė kiek neabejoja savo santykių su vyru tvirtumu.

Ne kiekviena pora laukiasi vaiko jau pažindami vienas kitą „kaip nuluptus". Jei santykiai dar visai neseni, partnerio „svetimumas" gali būti akivaizdesnis - jis ne tik traukia, bet ir neleidžia pasijusti saugiai. Svarstymai, ar man bus geriau, jei partneris bus šalia, neretai reiškia: „Ar noriu, kad jis mane tokią matytų?". Išprakaitavusią, nerandančią vietos, skausmo iškreiptu veidu, išskėstomis kojomis, gal netgi rėkiančią? Ar noriu, kad mano vyras matytų, kaip kažkokie svetimi žmonės čiupinėja mano tarpkojį?

Ko nereikėtų pamiršti?

Daugeliui moterų labai neramu dėl to, kas bus, kai nebekontroliuos situacijos. Joms baisu pagalvojus apie tai, kad jos, galbūt, garsiai šauks, negalės nei prisidengti, nei sušvelninti vaizdo. O juk neretai per gimdymą pavyksta sukurti tiek artumo, kad išsisklaidžius šiai baimei atsiranda užtikrintumas: aš drįstu šalia jo būti tokia, kokia esu.

Tačiau ši situacija nė kiek nesiskiria nuo kitų gyvenimiškų situacijų, kai prieš įveikiant problemą reikia ją sau išsinagrinėti.

Neretai abejojančioms moteris kyla dar ir toks klausimas: ar mano partneris pakankamai stiprus, kad sugebėtų išlikti savimi ir tokiose situacijose, kai aš jo visai nepaisysiu? Ar jam nebus sunku, kai rūpinsiuosi tik savimi ir stversiu akušerės, o ne jo ranką?

Tokiais atvejais irgi pirmiausia verta rimčiau susimąstyti apie savo abejones - ir ištarti jas garsiai. Netgi rizikuojant, kad vyras kurį laiką jausis įskaudintas. Tausodama jo jausmus tikrai nieko nepasieksite! Juk gimdykloje vietos bus tik tikroms emocijoms.

3 tipas: ryžtingoji

Ryžtingos moterys sako: „Susitvarkysiu viena!"

Tokios moterys būna nusiteikusios neperkalbamai: „Aš nenoriu vyro gimdykloje, jam ten ne vieta". Toks moteriškas konkretumas gali sujaukti jausmus vyrams. Kodėl ji nenori, kad būčiau šalia? Kodėl nepageidauja, kad pirmas paimčiau vaiką ant rankų, perkirpčiau virkštelę? Kodėl ji nori gimdymo paslaptį pasilikti tik sau?

Ko nereikėtų pamiršti?

Svarbu, kad tai netaptų moteriškos valdžios demonstravimu. Aišku, kad gali būti rimtų priežasčių atsisakyti būsimo tėvo palydos per gimdymą. Čia galėtų praversti štai toks patarimas: ant popieriaus lapo yra pradėti rašyti sakiniai, o juos užbaigti turėtų moteris:

„Tavyje man labiausiai patinka..."

„Tu esi mylimasis, draugas, patikėtinis, bet ne..."

„Per sąrėmius man reikia..."

„Bijau, kad tu..."

Nevertėtų puoselėti didelių vilčių, kad iš karto nuomonė pasikeis, tačiau kartais netgi tvirčiausias sprendimas paskutinę akimirką atšaukiamas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis