Tikra istorija: odos liga užklupo prasidėjus šildymo sezonui

Vos gimęs Kasparas tapo pirmuoju savo krikšto mamos pacientu. Lietuvos sveikatos universitete studijuojanti mergina džiaugiasi: mažiukas nebesidrasko, pirmaisiais gyvenimo mėnesiais pradėję kamuoti išsausėję bėrimai - pranyko.

„Tačiau tinkama atopiškos odos priežiūra ir dabar būtina", - įsitikinusi Kristina, pati turėjusi problemų dėl odos sausumo. Iš dalies tai net nulėmė jos pasirinkimą studijuoti farmaciją, o vėliau - gilintis į gydomąją kosmetiką.

„Išlindo" prasidėjus šildymo sezonui

„Kovo mėnesį krikštasūniui sukaks dveji metukai. Tai - mano pusbrolio, su kuriuo esame lyg broliai, sūnus", - pasakojo K. Perminaitė.

Pavasarį gimusiam Kasparui atopinis dermatitas pasireiškė ne iš karto, tačiau rudenį, prasidėjus šildymo sezonui, kaklo srityje pasirodė išsausėję, šerpetojantys, paraudę ploteliai.

Vos aprengus ne medvilniniais drabužėliais, mažiuko kūnelis iš karto reaguodavo - išsausėjusių odos vietų daugėjo, stiprėjo niežulys.

„Pusbrolio šeimos namuose sienos - kaip ir daugumoje naujos statybos namų - gipso kartono, todėl ypač sausa. Tačiau, mano nuomone, atopinio dermatito priežastis buvo paveldėjimas, nes jo tėtis turėjo tą pačią problemą", - pasakojo Kristina.

Kasparui atopinis dermatitas pasireiškė rudenį. Asmeninio archyvo nuotr.

Maudė lakišių žolės nuovire

Moksliniais tyrimais įrodyta, jog paveldimumas - svarbus faktorius: jei kas nors iš šeimos sirgo atopiniu dermatitu ar turi alergiją, astmą, vaikui tikimybė sirgti siekia 30 proc. Jei šios problemos kada nors vargino abu iš tėvų, atopiškos odos rizika vaikui išauga net iki 70 proc.

Mažojo Kasparo tėveliai iš pradžių nesuprato, kad mažiukas serga, neva, visiems poros mėnesių vaikučiams būdingas odelės papleiskanojimas. Galvojo, pakaks maudant sūnelį naudoti lakišių žolės nuovirą ir kaskart po maudynių dažniausiai beriamas vietas patepti kremuku.

Tačiau prasidėjus šildymo sezonui liga paūmėjo, teko kreiptis į gydytoją ir imtis papildomų priemonių: mažinti niežulį, drėkinti atopišką odelę ir stiprinti jos barjerą.

Atsikratė niežulio

„Kasparo tėvai išbandė įvairių kūno priežiūros priemonių, tačiau laukto efekto nebuvo.

Atidžiai išstudijavusi sudėtį, išrinkau „Biodermos" prausiklį bei kremą, skirtą atopiškai odai ir padovanojau. Džiaugiuosi, kad padėjo: atšerpetojimą nuėmė po kurio laiko, tačiau vaikučiui iš karto palengvėjo dėl to, kad sušvelnino niežulį", - pasakojo K. Perminaitė.

Pasak merginos, Kasparas yra labai šaunus vaikas - dažniausiai geros nuotaikos, nėra zyzlys, tačiau kai pablogėdavo būklė, būdavo akivaizdu, kad jam nemalonu, niežti.

„Kai vaikas kasosi, greičiau pavargsta, greičiau susinervina. Tai blogina ne tik jo, bet ir tėvų gyvenimo kokybę", - įsitikino farmaciją studijuojanti mergina.

Pasak Kristinos, didysis šildymo sezonas dar palyginti neseniai prasidėjo, tad anksti džiaugtis. Tik tiek, kad Kasparo būklė dabar daug geresnė, nei prieš metus: svarbiausia, kad vaikas nebesikaso, jam nebeniežti , mažiau bėrimų, šerpetotos odos plotų.

Lietuvos sveikatos universitete studijuojanti Kasparo krikšto mama sūnėną juokais vadina savo pirmuoju pacientu. Asmeninio archyvo nuotr.

Užbėgo ligai už akių

Krikšto mamos nuomone, tam didelės įtakos turėjo kasdieninė teisinga atopiškos vaikučio odelės priežiūra: „Kol kas net neprireikė dermatologo konsultacijos, pakako pediatrės apžiūros. Įmanoma užbėgti šiai liga už akių, o paskui jau formuoti teisingus paties vaiko įpročius, kad pats išmoktų pasitepti kremuku nusiprausęs".

Ateityje K. Perminaitė norėtų rinktis gydomąją kosmetiką, nes „tai - ne tik įdomus, bet ir prasmingas darbas".

„Nuo tokių odos ligų, apie kurias kalbame, žmonės nemiršta, bet labai daug jomis skundžiasi. Egzema, psoriazė, kitos odos ligos iš tiesų labai sumažina gyvenimo kokybę, tačiau į pagalbą pasitelkus gydomąją kosmetiką problemą galima palengvinti. Labai norisi tokiems žmonėms padėti, nes galimybių tikrai yra", - sakė Kasparo krikšto mama.

Kalbėdama apie pirmąjį savo pacientą, K. Perminaitė  pripažino, jog Kasparo atvejis nebuvo labai sudėtingas, tačiau „tai tik įrodo, kad nesudėtingais atvejais tinkami pasirinktos priemonės padeda užkirsti kelią rimtesnėms bėdoms".

„Nesigydant, kasdien nestiprinant odos barjero, atopinis dermatitas gali pridaryti daug žalos. Pilnas internetas nuotraukų, kaip negražiai atrodo vaikučių veidukai, laiku atsižvelgus į problemą, ją galima gražiai kontroliuoti ir net išsiversti be medikamentinio gydymo", - mano Kristina.

Sveikos ir atopiškos odos skirtumai

Kalbėdama apie sveiką ir atopišką odą, „Laboratorie Bioderma Baltic" atstovė Vita Girštautaitė odos ląsteles rišančius lipidus lygina su cementu, kuris statybose naudojamas plytoms sujungti, o proteinus - su odos ląstelių rankutėmis, kurios susikabina.

Atopiška oda nuo gimimo yra silpnesnė, nes organizmas pats negamina pakankamai lipidų ir proteinų, todėl tarp odos ląstelių nesusiformuoja „cementas", tai sudaro sąlygas išgaruoti vandeniui ir alergenams patekti į odą.Vita Girštautaitė

„Atopiška oda nuo gimimo yra silpnesnė, nes organizmas pats negamina pakankamai lipidų ir proteinų, todėl tarp odos ląstelių nesusiformuoja „cementas". Tai sudaro puikias sąlygas porai negerų dalykų: išgaruoti vandeniui ir alergenams patekti į odą", - aiškino V. Girštautaitė.

Žinant, kad kūdikis turi polinkį į atopiją, specialistės teigimu, protinga būtų pirmiausiai pačią odą paskatinti pradėti gaminti lipidus ir proteinus, o tam gali pasitarnauti dermatologinė kosmetika, kurios sudėtyje yra medžiagų, skatinančių lipidų ir proteinų sintezę.

„Tokias priemones galima naudoti nuo pirmosios kūdikio gyvenimo dienos. Tačiau jei jau atopija išsivysto, siekiant vengti paūmėjimų, kurie yra labai baisūs (vaikui niežti, jis draskosi, ima skaudėti, prasideda uždegimas, lydimas verksmų ir nemigos), reikia imtis visų galimų prevencijos priemonių", - pabrėžė V. Girštautaitė.

Svarbu žinoti, jog kiekvienas atopinio dermatito paūmėjimas stimuliuoja imuninę sistemą ir taip provokuoja bei aštrina būsimus paūmėjimus.

„Tai reiškia, kuo labiau ji stimuliuojama, kiekvieno paūmėjimo metu tampa vis reaktyvesnė. Galiausiai atopiška oda „aplimpa" kitais palydovais -alerginiu rinitu, alerginiu konjunktyvitu ir kartais, netgi astma. Tuomet nebeįmanoma atsekti, kas išprovokuoja paūmėjimus, nes jau pats kūnas reaguoja į save.

Štai kodėl būtina vengti paūmėjimų. To galima siekti ne tik raminant uždegimą, bet ir stiprinti odos barjerinę funkciją, apsaugant organizmą nuo alergenų įsiskverbimo ir paūmėjimų pasikartojimo bei laikantis kitų kasdienės rutinos rekomendacijų", - sakė specialistė.

Paprastos, bet veiksmingos priemonės

Atopišką odą būtina drėkinti iš karto nusimaudžius. Ne po 10 ar 5 minučių, o tik nusausinus odą švelniu rankšluosčiu. Kremu tepamos ne tik sausesnės vietos, bet visas kūnas.Gydytoja dermatologė I.Kisielienė

Jautrios odos higienai gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė pataria naudoti švelnią prausimosi priemonę be muilo, kvapiųjų medžiagų ir konservantų, kuri pritaikyta jautriai odai.

I. Kisielienės teigimu, odą reikia drėkinti nuolat, o ne vien pasireiškus ligos simptomams. Tinkamos kasdienės odos priežiūros priemonės mažina odos sausumą, o kai kurios - apsaugo nuo alergenų prasiskverbimo ir sumažina niežulį.

„Taip pat reikėtų atsiminti, jog atopišką odą būtina drėkinti iš karto nusimaudžius. Ne po 10 ar 5 minučių, o tik nusausinus odą švelniu rankšluosčiu. Kremu tepamos ne tik sausesnės vietos, bet visas kūnas", - atkreipė dėmesį gydytoja, pridurdama, jog niekada nesuklysime kūno priežiūros priemones pirkdami vaistinėse, nors ir paprastoje parduotuvėje galima nusipirkti kremo, kuris tiks.

„Pacientams kartoju: geriau pigesnis kremas kasdien, nei brangus ant lentynos. Tai reiškia, kad sergant atopiniu dermatitu odą reikia drėkinti nuolat, netaupant pasirinktos priemonės", - sakė I. Kisielienė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis