Antrasis nėštumo trimestras: maloniausias ir ramiausias laikas

Nėštumas – pokyčių metas, po kurių moteris jau niekada nebebus tokia, kokia buvo, ji taps mama. Antrasis nėštumo trimestras – turbūt pats gražiausias ir ramiausias laukimo laikas, kai galima atrasti daug malonumų. Tad jais ir mėgaukitės!

Konsultuoja gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė

 

Pirmąjį nėštumo trimestrą pokyčiai buvo nematomi, labiau juntami (pavyzdžiui, pykinimas), o štai antrajame pradeda ryškėti pilvukas, bet dingsta blogumo jausmas. Pasak gydytojos ginekologės Ingridos Kravčenkienės, moteris, kuriai nėštumo pradžioje pavyko įsiklausyti į save, atrasti natūralų biologinį ritmą ir į jį įsijausti, įžengusi į antrąjį trimestrą, užduočių turi mažiau, todėl lieka daugiau laiko, taip pat ir fizinių jėgų pasimėgauti mažais gyvenimo malonumais. Tai pats geriausias nėštumo trimestras. Pilvelis dar nevargina, jausmai ir baimės nurimsta, būsima mama turi daugiau laisvės daryti tai, kas jai malonu. Tai ir reikėtų daryti – suteikti gyvenimui prieskonių.

 

Sporto malonumai


Prieš nėštumą nesportavusiai moteriai pirmąjį trimestrą gydytoja rekomendavo tik pasivaikščioti, o štai antrąjį jau ne tik galima, bet ir reikėtų į dienotvarkę įtraukti keletą naujų „sporto šakų“. Tai, kuri nėra didelė sporto entuziastė, nereikėtų verstis per galvą ir siekti sporto aukštumų, bet į sporto klube vykstančią nėščiųjų mankštą užsirašyti būtų sveika. Taip pat puikiai tinka baseinas.

 

Daugiau šviesos


Sportuoti nėščiajai pakanka triskart per savaitę po 45 min., tačiau mankštintis ji turėtų kasdien. Kuo daugiau ir dažniau kur nors susiruoškite pėstute, bėgioti uždusus tikrai nereiktų, bet iki darbo lėtai nupėdinti būtų gerai bent apie kilometrą. Šaltuoju metų laiku, kai taip trūksta saulės ir šviesos, pasivaikščiojimus reikėtų planuoti šviesiuoju paros metu. Juk moksliniai tyrimai rodo, kad nuotaikų kaitą, minorines natas labai lemia dienos šviesos stoka.

 

Paplepėjimai


Jei nėščioji dirba, turėtų ir toliau puoselėti pokalbių pertraukėlių darbe tradiciją. Kaip ir pirmąjį, taip ir antrąjį trimestrą kas 40–45 min. ji turėtų pakilti nuo darbo stalo ir nueiti aplankyti kolegų, atsigerti vandens ir pan. Antrąjį trimestrą dėl hormonų pokyčių organizme išauga noras bendrauti, be to, moteris paprastai gerai jaučiasi, tad ši veikla ne tik būtina, bet ir teikia daug malonumo. Todėl bent kelis kartus per savaitę nėščiajai reikėtų susitikti su draugėmis moteriškai pasikalbėti ir atsipalaiduoti.

 

Dar daugiau dėmesio iš vyro


Staigūs gliukozės pokyčiai kraujyje ir augantis hormonų kiekis gali sujaukti ne tik moters nuotaiką, bet ir jos būdą. Optimizmu ir teigiama energija tryškusi nėščioji staiga ima graudentis, vis randa dingsčių paašaroti. Padidėja įtarumas, tai yra atsiranda ypatingas poreikis ir vėl išgirsti žodžius, kad vyras ją vis dar myli. Nuo šių svyravimų saugo lengvi, sveiki užkandukai, bet ne tik jie. Pageidautina, kad moteris visada žinotų, kur yra jos vyras, ką veikia, valgo, mąsto ir t. t. Vyras turi stengtis, rodyti iniciatyvą, palaikyti ryšį su savo moterimi: skambinti, klausti, kur ji, ką veikia, pasakoti apie save. Taip pat vyras būtų tikras šaunuolis, jei bent kartą per savaitę įteiktų gėlių savo moteriai ir kažkur išeitų tik dviese.

 

Pilvelio gyventojo plazdėjimai


Antro vaikelio laukiančios moterys jau septynioliktą–aštuonioliktą savaitę gali pajausti vaisiaus judesius. Pirmą kartą besilaukiančiosioms tai nutiks maždaug dvidešimtą savaitę. Vienoms pirmieji judesiai primena plazdančius drugelius, kitoms – lyg žuvelė uodegėle būtų ką nors užkabinusi. Dažniausiai judesiai juntami popiet, skaičiuoti jų dar nereikia, tačiau rekomenduočiau pasimėgauti šiais maloniais pojūčiais. Jei būsima mama nedirba ir gali popiet prigulti pailsėti – puiku. Dirbančioji šį malonumą gali patirti grįžusi namo, prieš miegą. Tereikia uždėti ranką ant pilvuko ir pabendrauti su mažuoju. Nuo dvidešimtos savaitės į šį intymų bendravimą reikėtų įtraukti ir vyrą. Tai nauji pojūčiai, kurie labai sustiprina šeimą.

 

Miegas ir seksas


Antrąjį trimestrą nėščioji jaučiasi tvirtesnė, energingesnė, tačiau svarbu suprasti, kad poilsio ir miego poreikis išlieka toks pat. Būsima mama turi miegoti aštuonias–devynias valandas. Ir toliau svarbu puoselėti miego ritualus, nesinešti į lovą kompiuterio, lovoje nežiūrėti televizoriaus ir nenaktinėti iki vidurnakčio. Miegoti vis dar galima taip, kaip patogiausia – ir ant pilvo, ir ant nugaros. Bet jau galite pradėti pratintis miegoti ant kairiojo šono (tai geriau placentos kraujotakai ir vaisiaus aprūpinimui deguonimi. Trečiajame trimestre tai jau bus būtinybė). Gali atsirasti ir varginti nemalonūs pojūčiai antroje dienos pusėje, labiau vakare, t. y. prasidėti neramių kojų sindromas dėl geležies trūkumo. Pasirūpinkite, kad jūsų dietoje netrūktų geležies.

           

Mylėtis taip pat galima, tačiau vyras ir toliau privalo gerbti moters poilsį. Nėštumas – ne metas sekso žaidimams po vidurnakčio.

 

Lizdelio sukimas


Antrasis trimestras – lizdo sukimo metas. Moterys pajunta nenumaldomą norą puošti namus, atnaujinti juos, keisti užuolaidas, tapetų raštus. Visi šie pokyčiai teigiamai veikia nuotaiką, todėl patartina ir rekomenduojama sau tai leisti. Iš darbo grįžusiai nėščiajai atsipalaiduoti gali padėti rankdarbiai, ruošiamos kokios nors šventės staigmenos ir dovanos, planuojamas kraitelis.

           

Tačiau sunkius namų darbus reikia palikti vyrui. Tai pats geriausias metas leisti vyrui pasijusti namų šeimininku.

 

 

Nėščiųjų priežiūra


antruoju nėštumo laikotarpiu

• Matuojamas arterinis kraujo spaudimas.

• Matuojamas gimdos dugno aukštis (nuo 24 savaitės).

• Vertinami vaisiaus širdies tonai (nuo 24 savaitės).

• Atliekamas bendras šlapimo tyrimas.


Kiti privalomi tyrimai:

• 18–20 nėštumo savaitę atlie

kamas ultragarsinis tyrimas.

• 27–28 nėštumo savaitę atliekamas Rh antikūnų nustatymas, jei moters kraujo grupė Rh neigiama, o vyro Rh teigiama.

• 24–28 savaitę atliekamas gliukozės toleravimo mėginys.

 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis