Apie sąrėmius: tikrieji ar ne?

Konsultuoja gydytoja akušerė ginekologė Jurgita Balčiūnienė


Pasiruošimas gimdyti


Parengiamieji sąrėmiai yra tarsi savitas moters ir gimdos pasiruošimas gimdyti. Susitraukdama gimda rengiasi būsimai gimdymo veiklai, o jai susitraukinėjant, pradeda trumpėti ir minkštėti gimdos kaklelis, kuris kartais šiek tiek prasiveria. Nors parengiamieji sąrėmiai būdingi visoms nėščiosioms, tačiau ne visos vienodai stipriai juos jaučia. Paprastai parengiamieji sąrėmiai prasideda 34–36 nėštumo savaitę. Ypač pirmąkart pastojusios moterys juos bijo supainioti su tikra gimdymo veikla. Ir išties kartais tai padaryti būna sudėtinga ne tik nėščiai moteriai, bet be apžiūros ir gydytojui.

 

Kaip atskirti parengiamuosius nuo tikrųjų sąrėmių? Dažniausi požymiai:


• Parengiamieji sąrėmiai yra nereguliarūs, jie prasideda ir baigiasi tarsi nejučiomis, savaime: suskausta, tada skausmas ilgam atlėgsta ir vėl užplūsta skausmo banga. Tarpai tarp parengiamųjų sąrėmių netrumpėja. Tikrieji sąrėmiai, priešingai – prasidėję niekur nebedingsta. Jeigu gimdymo veikla jau prasidėjo, sąrėmiai gali būti kas 15 min., paskui kas 10, 5 min. ir t. t. – tarpai, kai gimda nesusitraukinėja, trumpėja.


• Parengiamieji sąrėmiai dažniausiai užeina naktį arba vakare, o tikrieji gali prasidėti bet kuriuo paros metu.


• Parengiamiesiems sąrėmiams būdingas vienodas skausmas, kuris nestiprėja. Tikriesiems būdingas vis stiprėjantis skausmas. Prasidėjus gimdymo veiklai, iš pradžių gimda susitraukinėja silpniau ir skausmas būna mažesnis, po kurio laiko gimdos veikla intensyvėja ir kartu jaučiamas didesnis skausmas.


• Labai dažnai vien iš skausmo vietos sunku pasakyti, ar tai tariamieji sąrėmiai, vis dėlto per juos dažniausiai skauda juosmens srityje, o tikriesiems sąrėmiams būdingas skausmas kryžmens srityje.


• Prasidėjus tikriesiems sąrėmiams, dažniausiai pasišalina gimdos kaklelio gleivių kamštis, jeigu sąrėmiai parengiamieji – gimdos kaklelis neatsidaro ir gleivių kamštis nepasišalina. Tai būdinga ne visoms nėščiosioms, o ar atsidaro gimdos kaklelis, gali pasakyti tik gydytojas po nėščiosios apžiūros.


• Parengiamieji sąrėmiai kartais pereina į tikruosius, tačiau ne visada. Tad jeigu jaučiate nereguliarius sąrėmius, kuriems esant skausmas nestiprėja, nebūtinai netrukus gimdysite.


• Parengiamuosius sąrėmius nuo tikrųjų lengviau skiria antrą, trečią kartą gimdančios moterys, tačiau jie nebūtinai per kiekvieną nėštumą bus vienodi. Neįmanoma tiksliai pasakyti, kokie bus parengiamieji sąrėmiai kiekvienai besilaukiančiai moteriai, todėl jeigu kyla įtarimas, kad sąrėmiai gali būti tikrieji, geriau atvykti į ligoninę, kurioje ruošiatės gimdyti, ir pasitikrinti, ar gimdymo veikla jau prasidėjo.

 

Griauname „interneto mamų“ mitus


Internetinėje erdvėje galima prisiskaityti įvairių patarimų ir nuomonių įvairiais gyvenimo klausimais. Pasidomėjome, kas rašoma apie parengiamuosius sąrėmius ir ar tai tiesa.

 

„Kuo labiau bijau gimdymo, tuo parengiamieji sąrėmiai skausmingesni. Prisiskaičiau daug baisių istorijų apie gimdymą ir labai bijau, kad neištversiu gimdymo skausmo...“


Dėl baimės ir panikos bet koks skausmas gali padidėti. Tačiau Lietuvoje nėščiųjų priežiūra yra tikrai gera ir kiekviena būsima mamytė gali kreiptis į gydytoją ginekologą, savo šeimos gydytoją ir išsklaidyti baimes. Bijoti skausmo šiais laikais neverta, nes yra daug gerų priemonių skausmui malšinti. Jeigu nėštumas įprastas, gydytojas paaiškins, kas yra parengiamieji sąrėmiai ir nuo kada gali nėščioji jų tikėtis. Jeigu kyla gimdymo baimė, taip pat apie ją galima pasikalbėti su savo gydytoju – jis paaiškins, kaip vyksta gimdymas ir ko tikrai neverta bijoti. Internete yra daug iš piršto laužtos informacijos, o ten „sėdinčios“ mamos kažkodėl labai mėgsta viena kitą pagąsdinti. Patarčiau neskaityti nepatikimos informacijos ir nesibaiminti gimdymo, o pasikalbėti su savo gydytoju, kuris taip pat paaiškins, kada reikėtų važiuoti į ligoninę, prasidėjus gimdymo veiklai. Tad geriau pasikliauti gydytojais, o ne atsitiktine informacija.

 

„Jeigu parengiamieji sąrėmiai labai skausmingi, geriau su gydytoju iš anksto tartis dėl epidurinės nejautros, nes tikrieji sąrėmiai bus nepakeliami...“


Ne visos moterys vienodai stipriai jaučia parengiamuosius sąrėmius, ne visos vienodai pakelia ir tikrosios gimdymo veiklos skausmą. Tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus vadinamojo skausmo slenksčio:vieni skausmą jaučia mažiau, kiti – labiau. Skausmas priklauso dar ir nuo nusiteikimo bei pasiruošimo gimdyti. Neįmanoma iš anksto ir be apžiūros pasakyti, kokia bus konkrečios moters gimdymo veikla. Tai galima numatyti tik prasidėjus tikrai gimdymo veiklai, o ne parengiamiesiems sąrėmiams. Gydytojas, apžiūrėjęs gimdyvę ir nustatęs, kiek laiko gali trukti gimdymo veikla, parenka skausmo malšinimo priemonę. Jeigu tik prasidėję sąrėmiai yra labai skausmingi, o gimdymo veikla dar ilgai tęsis, ko gero, prasminga skirti epidurinę nejautrą. Tačiau jeigu skausmas nėra stiprus, o iki gimdymo liko valanda ar pusvalandis, paaštrėjus skausmui, galima nuskausminti ir kitais būdais. Vis dėlto tai nėra taisyklė, nes kiekvienos moters gimdymo veikla kitokia ir reikia parinkti tik jai tinkamą nuskausminimą.

 

„Per antrą nėštumą jaučiu parengiamuosius sąrėmius, kurių nebuvo per pirmą nėštumą. Labai bijau, kad priprasiu prie skausmo ir pagimdysiu namuose. Ypač dėl to, kad pirmas kūdikis gimė labai greitai...“


Ir per pirmą nėštumą turėjo būti parengiamieji sąrėmiai, tačiau galbūt, antrą kartą laukiantis, jie stipresni. Greičiausiai šias baimes išsklaidytų nėštumą prižiūrintis gydytojas. Kiekvienas nėštumas yra savitas ir kiekvienąkart reikėtų pasitarti su gydytoju. Jeigu gydytojas žino, kad pirmas kūdikis gimė labai greitai, apžiūrės gimdos kaklelį, įvertins nėštumą ir patars, kaip nepražiopsoti gimdymo. Galbūt patars nuo pat pirmųjų sąrėmių vykti į ligoninę, o gal nuramins, kad šis gimdymas nevyks taip greitai. Visoms nėščiosioms patarimas – susirašyti klausimus, nes kartais, atėjusios dėl apžiūros, pamiršta, ko norėjo paklausti.

 

„Keistai skauda pilvą, bijau parengiamuosius sąrėmius supainioti su apendicito skausmu, nes man jis neišoperuotas...“


Vargu ar moteris supainiotų parengiamųjų sąrėmių ir apendicito skausmą, nes jie skirtingi. Pasitaiko, kad per nėštumą tenka šalinti apendicitą, tačiau jo su sąrėmiais supainioti neįmanoma, o jeigu kyla tokia baimė, reikia pasitarti su gydytoju, kuris prireikus nusiųs pas chirurgą.

 

„Prasidėjus gimdymo veiklai naktį neverta važiuoti į ligoninę, nes vis tiek teks laukti ryto ir tik tada gimdyti...“


Tai tikrai netiesa. Niekada negalima teikti vienodų rekomendacijų visoms gimdyvėms. Nėštumo pabaigoje nėščiosios gana dažnai lankosi pas savo gydytoją ginekologą, kuris pataria, kada, prasidėjus sąrėmiams, vykti į ligoninę. Be to, jeigu dėl kokių nors priežasčių moteris bijo, kad gimdymas jau prasidėjo, tačiau nėra tuo tikra, dieną ji turėtų atvykti pas savo gydytoją, o naktį – į gimdymo namus, kuriuose rengiasi gimdyti. Jeigu gimdymo veikla dar nebus prasidėjusi, gydytojas moterį nuramins ir paaiškins, kada vėl atvykti. O jeigu gimdymas prasidėjo, niekas jo nestabdys vien dėl to, kad dabar naktis. Kūdikis gimsta tada, kai jam reikia, ir nepaiso paros laiko. Tad tikrai neverta pasikliauti tokiais patarimais, o paklausyti savo gydytojo, kuris kiekvienai asmeniškai patars – jau metas gimdyti ar dar ne.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis