Ką daryti, jei neramu?

Būsimos mamytės labai jautrios ne tik išorės dirgikliams, bet ir savo kūno signalams. Kas jas verčia nerimauti? Surinkome dažniausiai užduodamus nėščiųjų klausimus ir gydytojų atsakymus.

Galvos skausmas


Iki nėštumo kartais kamuodavo migrena, stiprus galvos skausmas, bet išgerdavau stiprių vaistų ir skausmą lyg ranka nuimdavo. Ką daryti, užėjus galvos skausmui, dabar?


Kiekviena nėščioji turėtų atsiminti, kad į galvos skausmą negalima numoti ranka, nes, esant kai kurioms nėštumo komplikacijoms, pavyzdžiui, preeklampsijai, būdingas galvos skausmas, susiaurėjęs regos laukas, jos sutrikimai. Taip gali prasidėti ir migrena, jeigu ji yra su vadinamąja aura (mirga akyse ir t. t.), tad ją supainioti su preeklampsija labai lengva. Vis dėlto pirmiausia reikėtų pasimatuoti kraujospūdį: jeigu jis yra 140/90 arba aukštesnis, būtina kuo skubiau skambinti gydytojui ginekologui ir klausti patarimo, nes, laiku nustačius preeklampsiją, išgelbėjama mamos ir kūdikio gyvybė. Na, o jeigu kraujospūdis geras, nepasitarus su gydytoju, galima išgerti tik vieną paracetamolio arba ibuprofeno tabletę. Kad nepadarytumėte žalos savo kūdikiui, jokių kitų vaistų savavališkai gerti negalima. Placenta ypač laidi pačioje nėštumo pradžioje ir pačioje nėštumo pabaigoje – tai metas, kai kūdikiui tenka didžiausios vaistų dozės, jeigu mama jų geria. Vis dėlto ir kitu nėštumo periodu besilaukianti moteris negali būti rami, kad jos išgeriami vaistai nepateks ir į kūdikio organizmą. Geriausia, susiruošus vartoti bet kuriuos vaistus, pasitarti su savo gydytoju.


Paprastai migrena nėščiąsias kamuoja rečiau nei nesilaukiančias moteris, nes pati gamta tuo pasirūpino. Migrena dažnai susijusi su menstruacijų ciklu, svyruojančiais hormonais. Ypač artėjant mėnesinėms ji dažna. Kadangi per nėštumą jų nėra, nėra staigių hormonų kritimų ar pakilimų, migrena yra retesnė arba apskritai išnyksta.


Bijau parpulti


Turiu didelę baimę užkliūti ir parpulti. Kaip reikėtų elgtis, jei, neduokdie, taip nutiktų?


Jeigu pargriuvus kyla įtarimas, kad išniro arba lūžo koja ar ranka, reikia vykti į traumatologijos skyrių. Kūdikiui dažniausiai nieko nenutinka, mat jį nuo sutrenkimų ir smūgių saugo vaisiaus vandenys. Tačiau jeigu pargriuvote ant pilvo, nedelsdama kreipkitės į gydytoją, nes nuo sukrėtimo gali atšokti placenta ir kilti pavojus kūdikiui. Vis dėlto tai turi būti labai didelis sukrėtimas, o paprasčiausiai sukniubus, paslydus ant šaligatvio ar grindų, labai maža tikimybė, kad kūdikiui kas nors nutiks. Įsigykite batus neslidžiais padais, atsisakykite aukštakulnių, nes per nėštumą raiščiai ne tokie tvirti ir greičiau krypteli koja bei kyla pavojus parpulti.


Sunku įsivaizduoti savo gyvenimą be automobilio. Juolab kad nėščiosios šiais laikais gyvena gan aktyviai: važiuoja į darbą, gimdymo kursus, baseiną... Ką daryti, jeigu staiga kas nors nesuvaldė mašinos ir atsitrenkė į nėščiosios automobilį? Lyg ir nieko nenutiko, nėščioji atsipirko išgąsčiu, bet...


Net ir nutikus nedideliam eismo įvykiui, būtina nuvykti pas gydytoją ginekologą ir pasitikrinti, ar viskas gerai, mat traumą gali sukelti saugos diržas. Patyrus smūgį, jis gali suspausti nėščiosios pilvą, padidinti pilve spaudimą ir dėl to gali atšokti placenta arba iš dalies atsisluoksniuoti. Kūdikis greičiausiai traumos nepatirs, nes jis minkštai tūno mamos pilve ir nebijo smūgių. Vis dėlto žalos gali padaryti ne tik smūgis, bet ir nervinė įtampa, dėl kurios gali prasidėti nepageidaujami nėštumo pokyčiai, pavyzdžiui, kraujavimas, pilvo skausmai. Jeigu po eismo įvykio, kad ir nesmarkiai, kraujuojate iš makšties, būtinai nueikite pas savo gydytoją, kuris patikrins, ar nieko nenutiko. Tas pats pasakytina ir apie pilvo skausmą.


Kokį svorį galima kelti


Žinau, kad nėščiajai negalima kelti daugiau nei 5 kg. Bet auginu dvimetuką, kuris kasdien prašosi pakeliamas, verkia, jei nepaimu. Ar galima nors trumpai panešioti kelerių metų vaiką? Bijau, kas bus, jei pilvelį suskaus, bet ir vaiko labai gaila...


Deja, bet besilaukiančiai moteriai nešioti ar trumpai nešti vyresnio vaiko negalima. Saugiai nešti ji gali iki 5 kg svorį, nors ir kiek laiko nėštumui. Dar saugiau, jeigu tą svorį paskirstys per pusę ir neš po 2,5 kg kiekvienoje rankoje. Nėščiai moteriai nepatartina nieko kelti nuo grindų arba tai daryti reikia itin atsargiai, nes per nėštumą raiščiai yra laisvesni, lengviau pasitempti nugarą, koją, ranką. Be to, kai ką nors keliame, padidėja slėgis pilve, gimda yra spaudžiama žemyn – tai gali lemti priešlaikinį gimdymą. Prisiminkite, kai ką nors keliate per mėnesines – iškart pajuntate didesnį kraujo pliūpsnį, tas pats vyksta ir per nėštumą. Būtinai tai atsiminkite ir pasaugokite save.


Vaikučiui dėmesį galima parodyti ir kitais būdais: pasėdėti šalia, padainuoti dainelę, pažaisti, patogiai įsitaisius. Tačiau nešioti negalima. Tai gali padaryti tėtis ir mažylis nejaus jokio nepatogumo, nes mama bus šalia, o ant rankų panešios kitas artimas žmogus – tėtis. Jam visą nėštumo laiką reikėtų perleisti ir daugiau pareigų, kad pačiai nereikėtų sunkiai nešti, kilnoti, persitempti.


Dažnai lakstau į tualetą


Labai dažnai lakstau į tualetą. Ar tai blogai? Pamenu, vaikystėje sakydavo, kad tai pirmasis šlapimo takų uždegimo požymis.


Nėštumo pradžioje ar pabaigoje dažnai šlapintis nieko bloga. Pirmais mėnesiais pamažu didėjanti ir kylanti virš mažojo dubens gimda spaudžia aplinkinius organus, tuo pačiu metu – ir šlapimo pūslę. Tai gali sukelti norą dažniau šlapintis. Nėštumo pabaigoje vaisiaus galvutė leidžiasi į dubenį ir vėl pradeda spausti pūslę, todėl moteris turi dažniau vaikščioti į tualetą net naktį. Tai nėra ligos požymis. Nėščioji dažniau nei įprastai šlapinasi dar ir dėl to, kad pastojus inkstų veikla suaktyvėja ir išskiria daugiau šlapimo, nes organizmas, auginantis žmogutį, turi išvalyti daugiau nuodingųjų medžiagų.


Tačiau jei šlapindamasi moteris jaučia skausmą, jai peršti – tai gali rodyti ryškų šlapimo takų, ypač šlapimo pūslės, uždegimą. Jei nėščioji pradeda skųstis strėnų, juosmens skausmu, gydytojai dažniausiai įtaria šlapimo takuose esant užkratą. Uždegimą rodo ne dažnas šlapinimasis, bet jei šlapime aptikta daugiau, nei reikia, leukocitų (uždegiminių ląstelių), todėl būtina atlikti šlapimo tyrimą.


Reikia žinoti, kad šlaplę gali perštėti, jei yra ryškus makšties, išorinių lyties organų uždegimas. Tačiau tada ant makšties gleivinės galima pastebėti išskyrų, kurių atsiranda sergant grybelių ar kitų mikrobų sukeltu lyties organų uždegimu. Grybelį, kuris ir sukelia perštėjimą, niežulį, atsirasti dažnai paskatina nėštumas. Taigi nėščioji niekada neturėtų pradėti gydytis pati.


Lašelis šlapimo


Nusičiaudėjusi pajuntu, kad išbėga keli šlapimo lašeliai. Ar tai blogai? Kodėl, ką daryti?


Šlapimo nelaikymą sukelia mechaninės priežastys, mat paskutiniais nėštumo mėnesiais kūdikio galva ima spausti šlapimo pūslę. Tada besijuokiant, čiaudint, nusikosėjus išbėga keli šlapimo lašeliai. Per nėštumą dėl šios bėdelės nereikia nieko daryti – praeis savaime. Kad būtų ramiau, galima naudoti įklotus.


Po gimdymo rekomenduojama kuo dažniau daryti tokius pratimus: stipriai suspausti makšties raumenis, tarsi norėtumėte sustabdyti šlapimą. Šie pratimai sustiprina makšties raumenis ir padeda susitraukti gimdai. Dažniausiai po gimdymo per vieną ar du mėnesius ši bėda išnyksta.


Tiesa, pagimdžius rekomenduojama būtinai nueiti į tualetą ir pasišlapinti. Dažnai, ypač po epidurinės nejautros, atrodo, kad šlapintis nesinori, o šlapimas kaupiasi. Kad jis neužsilaikytų ir vėliau dėl to nekiltų papildomų rūpesčių, būtina nueiti į tualetą ir pasišlapinti, net kai atrodo, kad nesinori.


Skauda nugarą


Įpusėjo antras nėštumo trimestras. Kartais taip skauda nugarą, kad nebežinau, ko griebtis.


Nugarą gali skaudėti dėl stuburo ligos. Jei skausmas juosmens srityje, tai gali būti dėl inkstų geldelių uždegimo, akmenligės ar kitos inkstų ligos. Menčių (arba sprando) skausmas gali rodyti, kad sutriko širdies veikla arba nėščioji dirbo nepatogiai sėdėdama (stovėdama). Nugaros skausmas taip pat gali varginti ir po anksčiau patirto gimdymo, mažojo dubens operacijos, dažniausiai toks skausmas nepavojingas.


Nėščiąją nugaros skausmas dažniausiai pradeda varginti nėštumui jau įpusėjus, nes tuo laiku stuburui tenka didesnė apkrova, pakinta moters eisena, ji pradeda vaikščioti atsilošusi (augant gimdai ir vaisiui, kūno svorio centras persikelia į kryžkaulį). Būsimai mamai reikėtų vengti aukštakulnių batelių, sunkių nešulių. Patartina lankyti baseiną. Jei nugaros skausmas vargina ne dėl ligos, galima atlikti lengvą mankštelę (dėl jos reikėtų pasitarti su gydytoju), tinka švelnus strėnų ir visos nugaros masažas. Po 20 nėštumo savaitės patartina segėti korsetą. Jis šiek tiek prilaiko pilvelį, pasikeičia svorio centras ir mažėja stuburui tenkantis krūvis.


Artėjant gimdymui, kai kada nugaros skausmas rodo, kad į pasaulį skuba kūdikis. Po gimdymo praėjus maždaug 6–8 savaitėms, skausmas atlėgsta. Jei nėštumui dar nėra trijų mėnesių, maudžiančios strėnos gali būti gresiančio persileidimo, o įpusėjus nėštumui – priešlaikinio gimdymo požymis. 


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis