Atlygis už gimdymą: duoti ar neduoti pinigų medikams

"Šiais laikais nedėti i kišenę ir tikėtis geros priežiūros naivu...", - dažnai kartoja mamų forumų dalyvės.

Vieni būsimi tėveliai pinigus ir dovanas gydytojams neša iš baimės, kiti iš dėkingumo, o treti neduoda nieko – iš principo.

Nelaiko kyšiu

Neseniai gimdžiusių moterų patirtys ir istorijos skirtingos, nes, kaip žinia, dviejų vienodų gimdymų nebūna. Visgi apie tam tikras nusistovėjusias nerašytas taisykles, apie tai ką, kiek ir kada reikia nešti gydytojams ar akušeriams girdėjusios yra visos. Daugumai jų su įvairiais neoficialiais "mokesčiais" susidurti teko ir tiesiogiai.

Skiriasi tik viena – šio reiškinio vertinimas. Visi tėveliai turi skirtingas (ir, žinoma, subjektyvias) nuomones apie tai, ar reikia, kiek reikia ir kam reikia mokėti.

"Su šiuo "mokesčiu" susidūriau ir aš. Tai vyksta lyg ir visose gydymo įstaigose, bet man tai kaip ir savaime suprantamas dalykas. Gydytoją pasirinkau pati. Su juo susitariau, kad priims gimdymą, nes buvo svarbu, kad gimdyčiau ne pas tą, kieno tuo metu pamaina, o pas tą, kuris mane nėštumo metu prižiūrėjo – taip jaučiausi saugesnė. Apie pinigus ir sumas nebuvo kalbos, bet su vyru jau iš anksto buvome sutarę kažkiek duoti. Konkrečią sumą įdėjom į vokelį tik po visko, kai pamatėm, kaip profesionaliai gydytojas priėmė gimdymą, kaip susitvarkė su netikėtom komplikacijom. Kai sužinojom, kad viskas galėjo baigtis ne itin gerai, tačiau nuostabaus gydytojo dėka turim sveiką mergytę, vien "ačiū" atrodė nepakankamas. Be to, ligoninės puslapyje pažiūrėjom, kokia yra oficiali gydytojų alga, tai net gėda už mūsų šalį pasidarė.... Taigi, šito „mokesčio“ nelaikau kyšiu, o labiau padėka. Gydytojui davėm 300 eurų, dar akušerei norėjau duoti bent 50, nes man labai padėjo, bet jos nebepagavau...", - pasakoja vilnietė Kornelija (29 m., 5 mėn. Aurelijos mama).

Planinę cezario pjūvio operaciją turėjusi Renata sako niekam nieko nemokėjusi ir jokių užuominų apie tai nesulaukusi. "Arba buvau per žiopla ir tiesiog ne į tai susitelkusi, kad suprasčiau. Tačiau neseniai pažįstamo žmona gimdė Vilniuje ir jai buvo daug visokių problemų – preeklampsija, skatintas gimdymas, tada po jo du kartus reanimacijoje atsidūrė. Ligoninėje ji prabuvo ilgiau nei savaitę. Tai vienos pamainos gydytoja, kuri ją iš pradžių priėmė, buvo visą laiką nepatenkinta ir skirianti mažai dėmesio – vos ne, ko tu čia dabar iš manęs nori?! Atėję kitos pamainos gydytojai pakraupdavo nuo jos būklės. Esant tos nemalonios gydytojos pamainai ji skundėsi bloga savijauta, tačiau gydytoja nedarė jokių tyrimų. Atėjusi nauja pamaina, kurioje gydytojai, matyt, jauni, tyri ir teisingi, skubiai išsiuntė ją į reanimaciją, nes, pasirodo, buvo pradėję nebefunkcionuoti vidaus organai...

Paskui, sako, taip ir supratę, kad reikėjo sumokėti, nes palatos kaimynė kitą dieną po gimdymo atrodė žymiai geriau, nei ji po savaitės. Pastarosios vyras šiam reikalui buvo paskyręs nei daug, nei mažai – 1000 eurų. Žinoma, jei viskas gerai, tai ir prie gydytojos nepatenkinto veido gali sėkmingai pagimdyti, bet jei taip laukdami vokelio uždelstų su komplikacijomis, baisu ir pagalvoti, kaip viskas galėtų baigtis...", - samprotauja Renata (30 m., 2 m. Oresto mama).

Kainos – forumuose

Pirmą kartą tėvais tapti ketinančios poros dažnai yra tik girdėjusios, kad kažką duoti reikia, tačiau nei kiek nei kaip tai padaryti – nenutuokia. Anksčiau tokia "slapta" informacija keliaudavo iš lūpų į lūpas. Šiais laikais viskas paprasčiau, užtenka pasiskaityti mamų forumus internete.

Čia rašoma, kad įprastai gimdymas „kainuoja“ 200 eurų, už Cezario pjūvį reikia mokėti daugiau, apie 300-400 eurų, priklausomai nuo situacijos sudėtingumo. Panašios kainos didžiuosiuose miestuose nusistovėjusios jau daugiau nei keletą metų, provincijoje jos kiek mažesnės. Be to, kai kur įprasta dovanoti įvairias dovanas, gėles, o ne pinigus, tai įvardinant kaip padėką už gerą darbą.

Visgi, pasitaiko ir nemalonių situacijų, kai būsimi tėvai jaučiasi spraudžiami į kampą, nes gydytojai laido įvairias užuominas, demonstruoja abejingumą, akušerės garsiai, lyg tarp kitko, dalinasi įspūdžiais apie gautas dovanas. Kai kurie tėveliai pasiduoda šiam spaudimui ir norom nenorom kažką atneša. Kiti neduoda nieko ir pasikliauja likimu bei gydytojų geranoriškumu. Dar kiti duoda tiems šalia gimdymo metu buvusiems specialistams, iš kurių jautė nuoširdų rūpestį, gavo didžiausią pagalbą.

"Akušerei daviau 60 eurų, nes tikrai labai gera buvo ir rūpinosi, atstojo ne tik akušerę, bet ir gydytoją. Gimdymą irgi priėmė ji. Žinojau, kad nuo pradžių iki galo bus būtent ši akušerė, nes mane atvežė vos prasidėjus jos pamainai. Būčiau nedavusi nieko, jei būtų nesirūpinusi ar jei nebūtų buvę aišku, kada keisis pamaina. Gydytojai nieko nedaviau, nes jos beveik nemačiau", - viename interneto forumų rašo kaunietė.

Pasitaiko, kad, bandydami įduoti gydytojams pinigus, tėvai pakliūna į įvairiausias nepatogias situacijas. "Buvome pasiruošę duoti pinigėlių ir gydytojai, ir akušerei, bet nė viena neėmė... Juk nebėgsi koridoriumi šaukdamas: paimkit pinigus! Man buvo neplanuota cezario pjūvio operacija, tačiau viskas pavyko sklandžiai. Po gimdymo tiesiog nunešiau gydytojai butelaitį ir saldainių", - pasakoja kita diskusijos dalyvė.

Žala, apie kurią nesusimąstome

Deja, bet Lietuvoje kyšių davimas sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams yra kone dažniausiai pasitaikanti korupcijos rūšis. Visgi, nereikėtų pamiršti – kad ir kaip nekaltai atrodytų keletas į atvirlaiškį įkištų banknotų – tai yra nusikaltimas, už kurį baudžiamas tiek gavėjas, tiek davėjas. Be to, nors daugumos gydytojų atlyginimai tikrai nėra adekvatūs jų atsakomybėms, kyšiai yra bloga praktika, kuri tuos, kurie neturi, ką duoti, tarsi paverčia mažiau svarbiais ar pagarbos vertais pacientais. Taip pat pacientai neturėtų jaustis kalti dėl mažo gydytojų atlygio, nes tai didelė problema, kurios sprendimą kyšiai tik atitolina, nes "išsprendžia" laikinai.

Jeigu vis dėlto nuspręsite skirti tam pinigų, gerai pagalvokite, kodėl tai darote – iš dėkingumo ar dėl nederamo gydytojo elgesio. Jei jus verčia jaustis blogai, galbūt verta pakeisti gydytoją į tokį, kuris labiau gerbia save ir savo pacientus? Taip pat verta prisiminti, kad jokie pinigai ar dovanos neapsaugo gydytojų nuo klaidų ir mūsų pačių nuo netikėtų aplinkybių.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis