Natūralus gimdymas po cezario pjūvio: taip ar ne? Mamos patirtis ir akušerės komentaras

Kai pirmasis gimdymas baigiasi cezario pjūvio operacija, kitą kartą pastojusi moteris jaučia natūralią baimę - ar pavyks šįkart? Savo patirtimi dalijasi dviejų vaikų mama Jurga, o akušerė Ieva Girdvainienė pataria, ką reikia žinoti moterims, norinčioms patirti, kas tai yra „pagimdyti pačiai".

Operacija - netikėta Jurgos gimdymo baigtis

Dviejų vaikų mama Jurga iš Kauno sako, kad besilaukdama pirmojo vaikučio, kaip ir dauguma moterų, svajojo apie natūralų ir sklandų gimdymą. Nėštumo laiką moteris apibūdina kaip pakankamai gerą ir sklandų. Tiesa, šiek tiek buvo pakilęs kraujospūdis, tačiau jis balansavo ties normaliu ir dideliu, todėl pagulėt dėl jo ligoninėje Jurgai neteko. Moteris dėkinga nėštumą prižiūrėjusiam gydytojui, kuris atidžiai stebėjo ir prižiūrėjo moters nėštumą, todėl visi devyni mėnesiai prabėgo pakankamai ramiai.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Tuoktis nėščiai ar palaukti, kol gims vaikas?
Neįprastas gydytojos būdas spėti vaiko lytį

Vaikutis į pasaulį ėmė belstis kone tą pačią dieną, kaip ir buvo numatytas gimdymo terminas. Tačiau gimdymui prasidėjus, jo scenarijus pakrypo visai kitaip, negu norėjosi Jurgai. „ Gimdymo metu pradėjo bėgti žali vandenys, o sąrėmius jau kenčiau apie 20 valandų. Tada gimdymo eiga sustojo, gimdos kaklelis nesivėrė, ir gydytojai priėmė sprendimą, kad reikia atlikti skubią cezario pjūvio operaciją", - pasakoja moteris. - „Po cezario pjūvio operacijos atsigavau labai greit, po dviejų parų jau praktiškai bėgiojau po ligoninę. Stipresnius skausmus dėl žaizdos gijimo jaučiau gal tik pirmą parą. Žaizda labai gerai sugijo, pogimdyminis laikotarpis jokių bėdų nekėlė".

Mintys apie antrą vaiką

Gimus dukrytei, Jurga visa širdimi pasinėrė motinystę ir apie antrą vaiką iš karto nesvajojo. „Atvirai pasakysiu apie antrą vaikutį ilgai negalvojau, net maniau, jog vaikų daugiau nebenorėsiu išvis. Pirmoji dukrytė buvo labai sunkus vaikas. Valgė ir miegojo blogai, ją kankino pilvo diegliai. Su vyru buvom abu išsekę.

apie antrą vaikutį ilgai negalvojau, net maniau, jog vaikų daugiau nebenorėsiu išvis. Pirmoji dukrytė buvo labai sunkus vaikas. Valgė ir miegojo blogai, ją kankino pilvo diegliai. Su vyru buvom abu išsekę.Dviejų dukryčių mama Jurga

Bet laikas gydo ne tik žaizdas, bet ir keičia požiūrį į gyvenimą. Ir kaip susitarę su vyru užsimanėme antro vaikučio maždaug tada, kai vyresnėlei buvo metai ir trys mėnesiai. Nuo to amžiaus ji tapo neapsakomai geru vaikučiu, buvo labai savarankiška" - prisipažįsta Jurga.

Mintys apie antrą vaikelį jau apsigyveno Jurgos ir jos vyro širdyse, tačiau jie nusprendė luktelėti. Moteris paisė rekomendacijų, kad po cezario pjūvio operacijos reikia luktelėti maždaug dvejus metus, kad žaizda po cezario pjūvio gerai užgytų. „Kai dukrytei buvo 1 metai 6 mėnesiai, aš vėl pastojau. Tačiau siūlau visoms planuojančioms antrą nėštumą po cezario operacijos, apie tai būtinai pasikonsultuoti su savo gydytoju" - perspėja Jurga.

Antras nėštumas nuo pirmo skyrėsi kaip diena ir naktis

Jurga prisimena, kad laukiantis antro vaikučio, viskas buvo kitaip, negu pirmą kartą. „Antras nėštumas skyrėsi kaip diena ir naktis nuo pirmojo. Pirmus tris mėnesius labai pykino, net valgyt negalėjau (pirmojo metu visai nepykino). Mane taip pat labai stebėjo dėl kraujospūdžio, tik šįkart ligoninės neišvengiau. Teko savaitę prieš pat gimdymą pagulėti dėl per aukšto kraujospūdžio. Turbūt koks bebūtų geras vaikas, jo priežiūra, ypač paskutiniais nėštumo mėnesiais, atima daug jėgų iš moters. Mane iš nėščiųjų patologijos skyriaus namo išleido penktadienį, savaitgalį savam ratelyje paminėjom mano gimtadienį, o naktį iš sekmadienio į pirmadienį išvykau gimdyti", - prisimena dviejų vaikų mama.

Kad pavyks šįkart pagimdyti pačiai, moteris net nedrįso svajoti. Nors, aišku, širdyje to labai norėjo: „Domėjausi ir draugių, kurios pastojo po cezario pjūvio, gimdymo patirtimi, taip pat skaičiau apie tai spaudoje, internete. Žinojau, kad antras gimdymas po cezario pjūvio gali baigtis įvairiai - ir natūraliu gimdymu, ir vėl operacija. Klausiau savo gydytojo, ir jis patvirtino, jog aš galiu pagimdyti ir pati, jei gimdymo eiga nesutriks".

Antroji dukrytė gimė pati

Antrasis Jurgos gimdymas prasidėjo nuo sąrėmių, kuriuos ji jausti pradėjo sekmadienio dieną. Vakare užmigdžiusi dukrytę, pakvietusi tetą, jai prižiūrėti, kol pati gimdys, moteris į ligoninę atvyko tik apie 3 valandą nakties. Čia, priėmimo skyriuje, nubėgo ir vandenys. Kaip viskas klostėsi toliau, pasakoja pati Jurga:

„Kai mane paguldė į gimdymo skyrių, akušerė iškart paklausė, ar gimdysiu pati. Aš atsakiau, jog pamėginsiu. Niekas tam neprieštaravo. Vyras apie 6 valandą ryto išvažiavo namo, nes kaklelis vėl nesivėrė, tad man vėl suleido skatinamųjų, kaip ir gimdant pirmą kartą.

Statistika šiuo klausimu tikrai liūdnoka. Dažnai medikai nori apsidrausti ir iš anksto siūlo pakartotinę planinę cezario pjūvio operaciją.Akušerė Ieva Girdvainienė

Iš tiesų, manėme, kad vėl bus operacija, o vyrui dar reikėjo mūsų 2 metukų dukrytę nuvesti į darželį. Apie 8 ryto mane apžiūrėjusi akušerė pranešė, jog kaklelis jau visai atsivėręs, ir galiu gimdyti. Va čia tai staigmena! Vyras labai norėjo dalyvauti gimdyme, tad akušerės paprašiau, gal dar galime šiek tiek jo palaukt? Tuoj paskambinau, kad greičiau lėktų pas mane! O vyras tuo metu kaip tik dukrytę į darželį vedė. Nuo mūsų namų iki ligoninės yra geras pusvalandis kelio, bet tada jis turbūt „atskrido" per 15 minučių. Gerai, kad policijos nebuvo pakeliui. Pats gimdymas buvo greitas ir lengvas - keletas stūmimų, ir antrą kūdikėlį 9.05 val. jau laikiau savo glėbyje. Kas gims, mums buvo staigmena, nes lyties nesimatė nei per vieną apžiūrą echoskopu".

Sėkmės paslaptis - noras+ medikų palaikymas

Jurga neslepia džiaugsmo, jog po pirmos cezario pjūvio operacijos ji antrąją dukrytę pagimdė pati. Už tai ji dėkinga ne tik sau, bet ir palankioms aplinkybėms bei medikams. „ Jutau tik gydytojų palaikymą. Nežinau, kaip būtų buvę, jei būčiau nenorėjusi gimdyti pati, ar antrą kartą darytų cezarį, man atsisakius gimdyti pačiai. Prisiklausiau įvairių nuomonių: „Po cezario niekada pati nepagimdysi", „Tai juk neįmanoma", tačiau gydytojas tik patvirtino, jog viskas priklauso nuo nėštumo ir gimdymo eigos. Jei viskas klostosi gerai, moteris gali ir pati pagimdyti. Tad manau, jog kiekvienas nėštumas ir kiekvienas gimdymas yra labai individualūs ir priklauso nuo pačios gimdyvės bei gydytojų. Savo istorija nieko nenoriu nei skatinti, nei drąsinti, tiesiog norėjau pasidalinti savo patirtimi", - sako dviejų mergaičių mama.

Ką reikia žinoti moterims, norinčioms po pirmos cezario pjūvio operacijos pagimdyti pačioms, klausiame akušerės Ievos Girdvainienės:

Cezario pjūvio operacijų tik daugėja

Statistika šiuo klausimu tikrai liūdnoka, nes pačios pakartotinai pagimdo tik apie 10 proc. moterų. Dažnai medikai nori apsidrausti ir iš anksto siūlo pakartotinę planinę cezario pjūvio operaciją.

Remiantis statistika, galima matyti, kad dominuoja skubios cezario pjūvio operacijos, todėl gydytojai labiau nori planinių operacijų, kad sumažintų riziką.

- Skubos tvarka atliekamos cezario pjūvio operacijos (78,9 proc.) dominuoja, lyginant su planinėmis cezario pjūvio operacijomis (21 proc.)

- Cezario pjūvio operacijų dažnis, lyginant 2006 - 2012 metus, turi tendenciją didėti.

- Dažniausiai cezario pjūvio operacijos atliekamos dėl distocijos gimdymo metu (34 proc.) bei po buvusių gimdos operacijų (20 proc.).

Skandinavijoje moterys drąsinamos nebijoti gimdyti pačios po cezario pjūvio

Europos šalyse, o ypač Skandinavijoje, moterys skatinamos gimdyti pačios net ir po pirmos cezario pjūvio operacijos. Ši iniciatyva labai skatinama, nėščioji tam ruošiama visus 9 mėnesius, su ja kalbama apie galimas problemas, ilgą antrąjį gimdymo periodą.

Šiuo metu mūsų gydymo įstaigos jau pradeda taikyti šį modelį ir pasiteirauja, ar moteris norėtų gimdyti natūraliai. Kartu su gydytoja yra aptariami abu variantai ir siūloma elgtis pagal situaciją. Jei nėštumas sklandus ir vaisiaus rizika maža, moteris turi teisę gimdyti pati, tačiau atsiradus bent menkiausiems rizikos faktoriams gimdymas užbaigiamas cezario pjūvio operacija.

Patarimai, norinčioms pagimdyti pačioms po cezario pjūvio

Antrakartėms, planuojančioms gimdyti natūraliais gimdymo takais po pirmos operacijos patarčiau susidaryti gimdymo planą ir svajoti bei vizualizuoti svajonių gimdymą.

Taip pat būtina lankyti kursus ir pasikalbėti su akušere ar gydytoja visais nerimą keliančiais klausimais, nes stresas sukelia papildomą įtampą ir komplikuoja gimdymo eigą.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 100 Lt vertės apatinių rūbų parduotuvės čekį.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis