Kada negalima vartoti kontraceptinių tablečių pataria gydytojas

Koks yra hormoninių kontraceptinių tablečių nepageidaujamas poveikis? Ar visoms jos tinka? Į šiuos ir kitus klausimus atsako gydytojas ginekologas medicinos mokslų daktaras Genadijus Kravčenka.

Kartais moterys skundžiasi, kad negali gerti tablečių dėl šalutinių reiškinių (tepa, pakraujuoja, beria). Ar tai reiškia, kad kontraceptinės tabletės tinka ne visoms?

Taip, dar yra kiekvieno organizmo reakcija į kontraceptines tabletes. Savo pacientėms, kurios pirmą kartą pradeda gerti tabletes, visada sakau, kad orientyras yra antras mėnuo. Iš pradžių organizmui kas nors gali nepatikti, gali tepti, pykinti. Šių dalykų išsigąsti nereikėtų, nes taip būna. Jeigu antrą mėnesį viskas gerai, švaru, netepa, nepykina, savijauta lygiai tokia pati, kaip buvo prieš pradedant gerti tabletes - vadinasi, viskas gerai.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Gydytojas apie kontraceptikus ir tai, ką reikia žinoti 30-metėms
Lietuvoje specialiu ženklu žymimos žindymui draugiškos vietos

Nustoti vartoti tabletes reikėtų, jeigu atsirado migreninių skausmų (kokių anksčiau nėra buvę), bėrimas ir jis yra tikrai susijęs su kontraceptinėmis tabletėmis, t. y. atsirado kelios dienos, kai buvo išgerta pirma tabletė. Man dirbant yra buvę, kad moterys skundžiasi, jog nuo tablečių išbėrė kūną, bet paaiškėja, kad tabletes jos geria jau metus. Vadinasi, priežastis kita. Kartais netinka tik vieno ar kito gamintojo tabletės, bet pasitaiko, kad moteris negali gerti jokių.

Ar moters ciklui šios tabletės nekenkia?

Moters, kuri vartoja kontraceptines tabletes, organizmas ilsisi. Mėnesinių ciklas reikalingas tam, kad moteris pastotų, o per nėštumą ir žindant, kai nėra ovuliacijos, kiaušidės, gimda ilsisi. Vienoje tabletėje yra moteriškojo hormono dienos dozė ir organizmas gauna signalą, kad hormonų pakanka, tad nestimuliuoja nei gimdos, nei kiaušidžių.

Visais laikais (išskyrus pastaruosius 150 metų) moterys turėjo daug vaikų - 10 ir daugiau. Buvo daug nėštumų, daug maitinimo periodų ir tik kokios 20 mėnesinių per visą gyvenimą. Ginekologiškai jos buvo sveikesnės, nesirgo gimdos ir priedų vėžiu, nebuvo auglių, endometriozių, uždegimų.

Mažėjant nėštumų skaičiui, daugėjant mėnesinių, prasidėjo įvairios ligos. Mėnesinės rodo ovuliaciją - tai, kad gimda nuolat dirba, o tie organai, kurie aktyviai, be poilsio, veikia, greičiau nusidėvi. Dažniausiai vėžys paliečia tuos organus, kurių ląstelės greitai dauginasi: kraujo, kiaušidžių, gimdos.

Kontraceptinių tablečių nauda yra didelė manau, jeigu moteris nuo 18 iki 30 jas gers, sveikai gyvens, ginekologiškai bus sveikesnė už hormoninių priemonių nevartojusią bendraamžę, kuriai visą laiką buvo ovuliacijos, augo cistos ir t. t.

Neigiama kontraceptikų pusė yra ta, kad ne visoms tinka dėl šalutinio poveikio. Yra tokių moterų, kurioms nuo jų ima didėti svoris. Tačiau svorį lemia ne tik tabletės, bet ir moters organizmo polinkis, kuris anksčiau ar vėliau vis tiek pasireikš. Tokį polinkį turinčiai moteriai svoris gali pradėti didėti pradėjus gerti kontraceptines tabletes, ištekėjus, pagimdžius. Vienintelė išeitis - jį kontroliuoti.

Ar tiesa, kad vartojant kontraceptines tabletes padaugėja išskyrų?

Išskyrų geriant kontraceptikus gali tik sumažėti. Jei jų padaugėja, yra kokia nors kita priežastis. Grybelis taip pat buvo siejamas su kontraceptinėmis tabletėmis, bet jo šiais laikais padaugėjo ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, dėl intymios higienos prausiklių, įvairių juose esančių priedų. Sunku šiais laikais rasti moterį, kuri bent kartą gyvenime nebūtų sirgusi makšties grybeliu. Daug yra tokių, kurioms jis tampa lėtine, sunkiai gydoma ir nemalonia liga. Tiesioginio tablečių ir makšties grybelio ryšio nėra.

Kai kurios moterys skundžiasi, kad geriant tabletes sumažėja noras mylėtis. Kodėl?

Iš tiesų kai kurios moterys taip teigia. Dar teigiama, kad padidėja polinkis į depresiją. Tabletėse yra moteriškojo hormono progesterono analogas. Šis hormonas sukelia PMS. Bet tikrai ne visos tabletės turi tokį poveikį. Galima negerti tablečių ir jausti smarkų PMS. Lygiai taip pat gali nesinorėti mylėtis ir negeriant tablečių. Yra moterų, jautresnių šiam hormonui, ir visi šie požymiai kada nors vėliau atsirastų net ir nevartojant kontraceptinių tablečių.

Manau, priežastis, kodėl mažėja noras mylėtis, galima paprastai paaiškinti. Mylėjimosi pagrindas yra noras pastoti. Geriant tabletes pastoti neįmanoma ir galbūt „įsijungia" mūsų pasąmonė, tad noras natūraliai dingsta. Daug evoliucijos metų praėjo, bet svarbiausi dalykai išliko: moteris žiūri į vyrą kaip į vaikų tėvą.

Kai kurioms meilė be apsaugos teikia adrenalino. Tai tarsi rusiška ruletė - pastosi ar ne, o mylėjimasis geriant kontraceptikus - be rizikos ir adrenalino poveikio. Tai gali susilpninti aistrą.

Tablečių negalima gerti, jeigu gydytojas leido. Taip pat, jei:

- didėja svoris;
- atsirado odos pakitimų (pasitarti su gydytoju);
- prasidėjo galvos skausmams, kokių anksčiau nebuvo.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis