Nevaisingumo palydovai - antidepresantai ir skyrybos

Vienas populiariausių nevaisingumą lydinčių mitų yra tas, kad vaikai, gimę po dirbtinio apvaisinimo, vystosi blogiau. Pasak gydytojos E.Bogdanskienės, dažniausiai yra priešingai. Tėvai, ilgai laukę vaikelio ir pagaliau sulaukę po daug metų ar mėnesių, jam gimus stengiasi investuoti lavindami. Tad neretai po dirbtinio apvaisinimo gimę vaikai daug pasiekia, muzikos, dailės, mokslo srityje.

Konsultuoja vaisingumo klinikos vadovė gydytoja ginekologė Gražina Bogdanskienė.

Nevaisingumas - išbandymas šeimai

Kaip jaučiasi moteris, kuri daug metų negali susilaukti kūdikio, o motinystės instinktas, užuot silpnėjęs, yra vis stipresnis? „Neretai suserga depresija, - sako gydytoja ginekologė G.Bogdanskienė. - Pasitaiko, daug metų vartoja antidepresantus, nes mintis apie kūdikį yra įleidusi šaknis giliai į pasąmonę.

Neretai tokia moteris negali galvoti apie nieką kita, tik apie kūdikį - jį sapnuoja, įsivaizduoja, mintyse čiūčiuoja. Ne visi vyrai ryžtasi nugyventi gyvenimą su nevaisinga moterimi ir ją palieka taip depresija dar padidėja". Pasiseka šeimoms, kurios po dirbtinio apvaisinimo susilaukia kūdikio, o tos, kurios neturi pinigų ir nesulaukia pagalbos, kartais taip ir neatsitiesia visą gyvenimą...

TAIP PAT SKAITYKITE:
Tėtis sveikuolis savo sūnų auklėja pagal sveiko gyvenimo principus
Bręsta skandalas karališkoje šeimoje: ar prireiks karališkajam kūdikiui DNR testo?

Nevaisingų porų nuolat daugėja

Pasaulio ir Europos statistiniai duomenys negailestingai skelbia, kad nevaisingų porų nuolatos daugėja. Lietuvoje nėra tikslios statistikos, mat nevaisingos poros nėra registruojamos, tad mes vadovaujamės pasaulio statistika, kuri rodo, kad nevaisingumo tendencija yra didėjanti.

Prieš 20 m. nevaisingų porų buvo apie 10-12 proc., tačiau šie skaičiai nuolat augo. Apskaičiuota, kad prieš 7-10 m. kas šešta pora buvo nevaisinga (jau 15 proc.), tačiau mokslininkai prognozuoja, kad netrukus nevaisingumas gali grėsti kas trečiai porai.

Lietuvoje šie skaičiai ir tendencijos yra panašios. Padėtis nėra džiuginanti.

Kodėl daugėja nevaisingų porų, tiksliai nėra aišku, tačiau įtariama, kad reikšmės turi šie faktoriai:

- lytiškai plintančios užkrečiamosios ligos, kuriomis dabar serga daugiau žmonių nei, tarkim, prieš 20 m.;

- aplinkos veiksniai: įtampa, greitas gyvenimo tempas turi neigiamos įtakos moterų ovuliacijai ir vyrų spermos kokybei;

- įvairūs priedai, dedami į maistą, pavyzdžiui, hormonai;

- užteršta aplinka, be saiko geriami vaistai.

Kodėl negali pastoti moterys?

Nevaisingumo priežastys skirstomos taip: 40 proc. šeimų nevaisingos yra moterys, 40 proc. - vyrai, 10 proc. šeimų nevaisingumo priežastys yra neaiškios, na, ir dar 10 proc. šeimų yra nevaisingos dėl vyrų ir moterų bėdų.

Trečdalis moterų, kurioms nesiseka susilaukti kūdikio, turi įvairių hormoninės kilmės sutrikimų, kurie neigiamai veikia ovuliaciją. Šie sutrikimai gali būti įgimti arba įgyti. Dažniausia įgimtų sutrikimų priežastis - policistinių kiaušidžių sindromas (kitaip tariant, hormonų sutrikimas), dėl kurio nevyksta ovuliacija.

Kad ji įvyktų, turi vienodai pasigaminti kiaušialąsčių augimą ir jų brendimą skatinančių hormonų. Tačiau esant hormonų sutrikimui dažniausiai perpus daugiau pasigamina kiaušialąsčių brendimą skatinančio hormono.

Ovuliacijos sutrikimus gali paskatinti skydliaukės veiklos sutrikimai, kurie lemia, kad antroje menstruacinio ciklo pusėje moters organizme trūksta hormono progesterono.

Gana dažnai moterims nepavyksta pastoti dėl nelaidžių kiaušintakių. Kiaušintakiai gali būti nelaidūs iš prigimties (gana reti atvejai) arba dėl persirgtų kiaušintakių uždegimų, kuriuos sukėlė chlamidijos (lytiškai plintančios bakterijos). Kadangi šios labai pavojingos sveikatai ar net gyvybei, kiaušintakiai, saugodami organizmą, užsidaro ir tampa nelaidūs.

Dar viena nevaisingumo priežastis - endometriozė. Tai klastinga liga, kurios visiškai išgydyti neįmanoma. Endometriozė - tai būklė, kai gimdos gleivinės atplaišos, kurios pasišalina iš organizmo per menstruacijas, per kiaušintakius pakliūva į pilvą, kiaušides, kiaušintakius, ant šlapimo pūslės ir per mėnesines kraujuoja į pilvą. Toks kraujavimas sukelia sąaugas, kurios trukdo pastoti.

Kokios yra dažniausios vyrų nevaisingumo bėdos?

Vyrų nevaisingumą lemia nekokybiška, arba negyvybinga, sperma. Viena nevaisingumo priežasčių yra įgimti spermos pokyčiai. Jie dažniausiai išsivysto dėl neišsivysčiusių sėklidžių arba joms nenusileidus į kapšelį.

Sutrikusi spermatozoidų gamyba dėl ureoplazmos arba chlamidijų sukeltų ligų.

Kartais nevaisingumą lemia ir lytinių organų traumos arba persirgta kiaulytė, jeigu ji komplikavosi kiaušidžių uždegimu.

Spermai žalingi anaboliniai hormonai, didelės papildų dozės, kurias vartoja kai kurie sportuojantys vyrai.

Žurnalas "Tavo vaikas"
Rugsėjo mėnesio (Nr.9) žurnale "Tavo vaikas" skaitykite:

- „Pagaliau į baseiną!" rasite praktiškų patarimų, kaip namų vonioje plukdyti kūdikį.
- „Kuo skalbsime šiandien?" - apie saugiausias ir geriausias skalbimo priemones. Tai, kas aktualu kiekvienai mamai.
- Straipsnyje „Karolina Liukaitytė: „Vaikelis buvo lauktas ir planuotas" žinoma jauna mamytė prisipažins, kad labiausiai ją erzina nuolatinis aplinkinių įprotis patarinėti.
- Straipsnyje „Pykina? Valio!" - apie tai, kada pykinimas nėštukei gali būti į naudą.
- Straipsnyje „Mes nesėdime namie!" - apie tai, kad nors dabar tarsi nebemadinga su šeima sėdėti namie, tačiau svarbu nepaminti ir šeimos tradicijų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis