7 mitai apie vaisingumą norintiems susilaukti vaikų

Pora, kuri planuoja nėštumą, neretai nusimena, kai nepavyksta iš pirmo ar antro ciklo. Kada iš tiesų verta sunerimti ir kokiais vaisingumo mitais tikėti nereikia.

Vaisingumo ir pastojimo ekspertas gydytojas Davidas Knightas teigia, kad žmonės nėra tokie vaisingi, kaip dažnai galvojama. Jei jūsų amžius 18-34 m., su partneriu abu esate sveiki, gydytojai dažniausiai teigia, kad pastoti trukdo labai paprastai išsprendžiamos problemos. Egzistuoja daugybė mitų ir pasakaičių apie vaisingumą, kurios, anot D. Knighto, neretai netgi trukdo pastoti.

1 faktas apie vaisingumą: kaip dažnai mylėtis

Dauguma moterų žino, kad norint pastoti, turi įvykti ovuliacija, tačiau seksualiniai santykiai ovuliacijos metu nedidina pastojimo tikimybės. Šis faktas mažina tikimybę pastoti, nes daugelis laukia ovuliacijos ir tada skiria laiko seksui, taigi dėl šios priežasties dažnai praleidžiamas vaisingiausias metas. Ovuliacijai įvykus kiaušialąstė išlieka gyvybinga vos 24 valandas, tad jei laukiate ovuliacijos ir tik tada mylitės, didelė tikimybė, kad tą mėnesį praleisite šansą pastoti.

Kadangi spermatozoidai gali išlikti gyvybingi 3-4 dienas, seksualiniai santykiai du ar tris kartus per savaitę reiškia, kad kai kiaušialąstė bus paruošta, jos jau lauks spermatozoidai. „Rekomenduoju savo pacientams reguliariai mylėtis, t. y. turėti lytinių santykių 2-3 kartus per savaitę iš karto po to, kai pasibaigia mėnesinės. Raginu poras nesekti ovuliacijos ir nenaudoti temperatūros matavimo grafikų", - patikino gydytojas D. Knightas. „The New England Journal of Medicine" leidinyje išpublikuotas tyrimas rodo, kad seksualiniai santykiai šešias dienas prieš ovuliaciją dažniausiai pasibaigia kiaušialąstės apvaisinimu. Taigi, kuo dažniau bus mylimasi šiuo periodu, tuo didesnė tikimybė pastoti.

2 faktas apie vaisingumą: atsipalaiduokite ir mylėkitės kasdien

Nesirūpinkite dėl galimai per dažno sekso tuo periodu, kai mėginate pastoti. Tame pačiame leidinyje išpublikuotas tyrimas rodo, kad seksas kasdien šiek tiek padidina tikimybę pastoti nei seksualiniai santykiai kas antrą dieną. Ekspertai rekomenduoja vengti mylėjimosi pagal grafiką, nes tai tik sumažins pastojimo tikimybę.

Nors mokslinių įrodymų nėra daug, egzistuoja duomenų, liudijančių, kad mylėjimasis pagal grafiką ir patiriamas stresas gali neigiamai paveikti hormonų sistemą, o tai savo ruožtu turi įtakos apvaisinimui. Harvardo aukštosios medicinos mokyklos mokslininkai ištyrė vaisingumo problemų turinčias moteris. Paaiškėjo, kad 55 proc. 10 savaičių trukmės atpalaidavimo ir streso mažinimo programoje dalyvavusių moterų pastojo per artimiausius vienerius metus, tačiau iš šioje programoje nedalyvavusių moterų per artimiausius vienerius metus pastojo tik 20 proc. Taip pat gydytojai išsiaiškino, kad tos nuo nevaisingumo gydomos moterys, kurios išliko atsipalaidavusios ir buvo nusiteikusios optimistiškai, galėjo džiaugtis geresniais gydymo rezultatais nei tos, kurios pastojimo galimybes vertino pesimistiškai. Jei nuolat nerimaujama, kaip pastoti, jei ši mintis apsėda žmogų ir jis nebegali galvoti apie kitus dalykus, tai gali turėti poveikio organizme vykstantiems cheminiams procesams, kurie savo ruožtu veikia vaisingumą. Svarbiausia galvoti apie mylėjimąsi, o ne apie vaikų „gaminimą".

3 faktas apie vaisingumą: ryšys tarp mylėjimosi pozos ir pastojimo tikimybės

Egzistuoja daugybė mitų apie ryšį tarp sueities ir geriausio meto pastoti. Daugelis porų mano, kad pozos, kuriomis mylimasi, gali turėti įtakos tikimybei pastoti. Maža to, dažnai manoma, kad po sekso pagulėjus ant nugaros 20 minučių garantuojamas ilgesnis spermos užsibuvimas gimdos kaklelyje. Kadangi sperma po ejakuliacijos niekada nelieka vien makštyje, pakankamas jos kiekis patenka į gimdą ir gali pradėti kelionę link kiaušialąstės, nepriklausomai nuo pozos, kuria mylimasi.

4 faktas apie vaisingumą: nemanykite, kad spermos potencialas didėja ją taupant

Kiekvieną dieną sėklidėse pagaminami milijonai spermatozoidų. Sperma kaupiasi mažyčiame sėklidės prielipe, esančiame virš kiekvienos sėklidės. Susilaikymas nuo seksualinių santykių kaupiant spermą tam, kad sueities metu jos išsiskirtų daugiau, jokiais būdais nepadidins tikimybės pastoti. Maža to, neeikvojama sperma gali būti prastesnės kokybės ar netgi trukdyti naujai pasigaminančiai ir kokybiškesnei spermai pasiekti kiaušialąstę.

5 faktas apie vaisingumą: lubrikantas nepadės spermai judėti geriau

Taip manyti ne tik yra klaidinga, bet ir gali kliudyti pastojimui", - patikino gydytojas D. Knightas. Dauguma lubrikantų keičia rūgščių balansą makštyje, o tai savo ruožtu gali turėti įtakos spermatozoidų judrumui ir netgi kliudyti arba mažinti pastojimo šansus. Jei negalite apsieiti be lubrikanto, venkite vazelino. Rinkitės augalinės kilmės produktus, pavyzdžiui, alyvuogių aliejų, nes jis nesukels jokių rimtesnių problemų.

6 faktas apie vaisingumą: nesvarbu, ar ji patiria orgazmą

Nėra jokių įrodymų, galinčių patvirtinti, kad mažesnį seksualinį potraukį jaučianti ar orgazmo nepatirianti moteris negali pastoti, nors kai kurie būtent taip ir mano. Moteriai nebūtina patirti orgazmo, kad ji galėtų pastoti. Iš tiesų tinkamo laiko seksui paieškos gali turėti neigiamos įtakos šiam procesui, o tai savo ruožtu gali mažinti pastojimo tikimybę. Poros turėtų mylėtis tada, kai to nori, ir jokiais būdais neapsiriboti vien tais periodais, kurie laikomi vaisingiausiais.

Be to, ne visada ovuliacija moterims įvyksta keturioliktąją ciklo dieną, taigi vaisingas periodas gali būti nustatytas klaidingai. Tikimybė pastoti bet kurį mėnesį vaisingai visiškai sveikai porai geriausiu atveju tesiekia 25 proc.

7 faktas apie vaisingumą: jei nepavyksta pastoti, tai nereiškia, kad patiriate nesėkmę

Nevaisingumas – tai medicininė būklė, kaip artritas ar astma, kuriai gali reikėti medicininio gydymo. Tai niekaip nesusiję su asmens vyriškumu ar moteriškumu. Nors nėra jokių rekomendacijų dėl mitybos gydant nevaisingumą, vis dėlto sveikas gyvenimo būdas yra reikšmingas. Taigi patartina palaikyti tinkamą svorį, valgyti daug šviežių vaisių ir daržovių, nerūkyti, vengti alkoholio ir kofeino.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis