Net 60 proc. nėščiųjų elgiasi rizikingai, atskleidė tyrimas gimdymo namuose

Net 60 proc. nėščiųjų nepaiso gydytojų rekomendacijų, rizikuodamos pakenkti būsimiems kūdikiams.


„Gimdymo namuose atlikto tyrimo duomenys pribloškiantys, - teigė Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanas, genetikas prof. Algimantas Utkus.

Pasak socialinės akcijos už blaivią motinystę #neVASSkink eksperto, pirmieji iš kelių gimdymo namų gauti duomenys neatspindi visos situacijos šalyje, tačiau rodo, kad būdamos nėščios daugiau ar mažiau alkoholio Lietuvoje geria 60 proc. moterų.

Profesorius su kolegomis atlieka alkoholio skilimo produktų tyrimus iš naujagimių sauso kraujo lašo. Tai antrą dieną po gimimo atliekamas tyrimas, kurio metu ant specialaus popieriaus lapelio iš kūdikio kulniuko išspaudžiama truputis kraujo. Taip nustatomos kai kurios retos ir sunkios genetinės ligos, taip pat tiksliai parodoma, kiek alkoholio ir kokiu nėštumo laikotarpiu vartojo besilaukianti moteris.

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Prof. A. Utkus pabrėžia, kad didžiausią žalą būsimam kūdikiui alkoholis daro 3-10 savaitę po pastojimo. Tada formuojasi gyvybiškai svarbūs organai: širdis, akys, ausys, dantys, išoriniai lyties organai ir kt. Labiausiai alkoholis ir jo skilimo produktai pažeidžia būsimo kūdikio smegenis.

„Pažeidimo laipsnis labai įvairus ir jis neabejotinai priklauso nuo alkoholio kiekio, suvartoto nėštumo laikotarpiu. Yra ne tik protinė negalia, bet ir elgesio, emocijų, adaptacijos sutrikimų. Toks vaikas negeba koordinuoti savo veiklos, susikaupti ir panašiai. Matydamas tokius vaikučius, atkreipiu dėmesį į tai, kad jie labai domisi aplinka, visur pripuola, nori greitai viską apžiūrėti, bet nė ties vienu dalyku negali susikaupti ir kažką kryptingai veikti vienoje vietoje. Vaikui augant šis elgesys kiek koreguojasi, bet problemų vis tiek išlieka“, - teigia genetikas.

Kaip rodo įvairiose Vakarų šalyse atlikti tyrimai, paklaustos, ar vartojo alkoholio nėštumo metu, moterys paprastai stengiasi pagražinti padėtį: kad gėrė tada, kai laukėsi kūdikio, prisipažįsta vos keli procentai. Tačiau atlikus alkoholio skilimo produktų koncentracijos naujagimio išmatose tyrimą, aiškėja tikrieji skaičiai - pavyzdžiui, būdamos nėščios, Švedijoje svaigalų geria iki 70 proc. moterų.

Minėtasis mokslinis tyrimas, kaip ir socialinė akcija už blaivią motinystę #neVASSkink, finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo prie Sveikatos apsaugos ministerijos lėšomis.

Pasak socialinės akcijos #neVASSkink vadovės Loretos Majauskienės, vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimų (VASS) turintys vaikai iš esmės taip ir lieka vaikais. Pats sunkiausias šio spektro sutrikimas - vaisiaus alkoholinis sindromas (VAS).

„Įsivaizduokite 18-metį, turintį VAS. Jo iškalba - kaip 20-mečio, tačiau skaitymo sugebėjimai - kaip 16-mečio. Pasirūpinti savimi tesugeba kaip 11-metis. Su pinigais ir įsipareigojimais tvarkosi kaip 8-metis. O juk tam, kad tokių vaikų nebūtų, reikia tik apsisprendimo nėštumo metu nevartoti alkoholio“, - atkreipia dėmesį L. Majauskienė.

Specialistai vieningai sutaria, kad šie vaikai nekalti, jog turi tiek sveikatos problemų, tiek sunkumų integruojantis į visuomenę. Kaip pabrėžia genetikas prof. A. Utkus, saugios alkoholio dozės nėščiai moteriai nėra - tik nulis alkoholio nėštumo metu reiškia ir nulį VASS rizikos. Tačiau tiek mokslininkai, tiek visuomenininkai pripažįsta, kad kol nepasikeis visos visuomenės požiūris į alkoholio vartojimą, esminių permainų tikėtis sunku.

Kaip padaryti, kad tokia iš pirmo žvilgsnio sausa ir moralizuojanti informacija apie pražūtingą taurelės poveikį kūdikiui atkreiptų dėmesį? Ypač dėmesį jaunimo, kuriam 18-29 metų, ir kuris nelinkęs daug skaityti ir ilgai klausyti? Socialinės akcijos #neVASSkink organizatoriai nusprendė kalbėti minimai amžiaus grupei geriausiai suprantama kalba: ženklais ir vaizdais.

„Dabar socialiniuose tinkluose populiarios grotažymės, tad grotažymė atsirado ir akcijos pavadinime. Jame naudojamas trumpinys VASS reiškia vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimus, o kartu yra ir populiaraus pirštų žaidimo vas-ki-či (liet. šulinys, žirklės, popierius) pirmasis skiemuo“, - aiškina projekto vadovė L. Majauskienė.

Šio žaidimo baigtis laikoma atsitiktine, nes neįmanoma atspėti, kokį ženklą parodys kitas žaidėjas. Tad ir visuomenininkai teigia norėję parodyti, kad alkoholis - nenuspėjamas varžovas, jo vartojimas nėštumo metu - tai varžymasis su nelaime, žaidimas iš kūdikio sveikatos. Akcijos #neVASSkink žinutė apie blaivią motinystę sklinda ir vaizdo įrašų kanale Youtube, kur 16 min. trukmės videofilmas apie gimdymo namų darbuotojų matomus girtus naujagimius ir sidrą gėrusios mamos liudijimai vien per pirmąją rodymo dieną sulaukė 11 tūkst. peržiūrų.

Dar vienas priminimas apie atsakomybę už būsimo žmogaus sveikatą - vienkartinis, itin jautrus nėštumo testas. Jau pačią pirmąją dieną po to, kai susilaiko mėnesinės, jis gali patvirtinti arba paneigti nėštumą. Testas dalijamas kartu su populiariai parašyta knygele apie VASS. Tokius rinkinukus nemokamai gauna visos poros, besirengiančios Santuokos sakramentui arkivyskupijų šeimos centruose.

Tuo atveju, jei nėštumo testas patvirtina įtarimus, jog moteris galėjo pastoti kaip tik tomis dienomis, kai vartojo alkoholio, prof. A. Utkus ragina nepasiduoti panikai. Skubėti nutraukti tokiomis aplinkybėmis prasidėjusio nėštumo, anot genetiko, tikrai nereikia.

Pirmiausia patariama kreiptis į šeimos gydytoją arba ginekologą ir aptarti padėtį. Šiuolaikiniai diagnostikos metodai leidžia labai anksti nustatyti ir įvertinti, kiek ir kokios žalos būsimam kūdikiui padarė alkoholis ir kaip sušvelninti padarinius.

Socialinės akcijos #neVASSkink žinutei papildomos įtaigos suteikia ir kilnojamoji meninė paroda „Išmatuok savo skausmą promilėmis“. Tai pasakojimas apie VASS problemą vaizduose užkoduotais simboliais, spalvomis, formomis.

Iki vasaros kilnojamoji meninė paroda „Išmatuok savo skausmą promilėmis“ bus eksponuojama įvairiuose Lietuvos miestuose: kovo 19-31 dienomis Šiaulių knygyne-svetainėje „Prie katedros“, balandžio 3-14 dienomis Panevėžio vyskupijos šeimos centre, balandžio 16-21 dienomis Telšių vyskupijos šeimos centre, balandžio 23 d. - gegužės 5 d. Klaipėdos miesto šeimos centre ir Klaipėdos Litorinos mokykloje, gegužės 7-14 dienomis - Vilkaviškio vyskupijos šeimos centre, gegužės 15-27 dienomis - Vilniaus universiteto Medicinos fakultete, nuo gegužės 28 dienos - Vilniaus gimdymo namuose.

Parodoje eksponuojami žinomų ir pripažintų lietuvių kūrėjų - tapytojų Vilmanto Marcinkevičiaus, Lino Liandzbergio, Aistės Gabrielės Černiūtės, Jolitos Skėrytės, skulptoriaus Andriaus Ermino darbai. Prie lietuviškojo meno grandų jungiasi ir socialiai jautrias temas gvildenanti kaunietė fotografė Irutė Jaruševičiūtė bei padedantysis menininkas, konceptualius mikropasaulius kuriantis Nojus Marcinkevičius - Visagine gyvenančiam vaikinui tik 16-ka metų.

Pasak parodos kuratoriaus menininko Vytauto Tomaševičiaus, kai tenka kalbėti tokia opia tema, norisi ne saldaus, tiesmukiško ar bauginančio tono, o diskusijos ir giluminio supratimo. „Menas gali ir turi kelti ne vien pasigėrėjimą. Būtent menas leidžia iš labai arti, o tuo pačiu - iš saugaus atstumo pažvelgti į tai, kas mums nepatinka, yra skausminga, nemalonu, ką stengiamės nuneigti ar ko nesuprantame. Tik tada, kai suprasime, kad VASS yra mūsų pačių žmogiškojo silpnumo lemta skaudi socialinė realybė, galėsime pradėti ieškoti sprendimų ir išeičių“, - teigia du autorine technika atliktus kūrinius specialiai šiai parodai sukūręs V. Tomaševičius.

Kuratoriaus teigimu, ši paroda - tai kvietimas asmeniškai susitapatinti su kūrėjais, pabandyti suprasti jų požiūrį ir pažvelgti į alkoholio paliestų vaikų bei jų šeimų gyvenimą kitaip, be išankstinių nuostatų ir pasmerkimo.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis