Vėlyva motinystė: ką svarbu žinoti

Psichologės Karolinos Gurskienės patarimai moterims, kurios vaikelio ima lauktis artėdamas link keturiasdešimtmečio.

Nėštumas yra laikomas vėlyvu, kai kūdikio besilaukianti moteris yra 35 – erių metų ir daugiau. Nors medikai moterims rekomenduoja nedelsti ir gimdyti anksčiau, moterų, gimdančių virš 35 metų, visada buvo ir bus. Ginekologiniu požiūriu rekomenduojamas amžius gimdyti pirmąjį vaiką yra nurodomas maždaug 25-erių metų, tačiau psichologiniu požiūriu tiek ankstyvoji, tiek vėlyvoji motinystė turi savų privalumų ir trūkumų. Išskirti, kuris amžiaus tarpsnis yra pranašesnis, vienareikšmiai negalima.

Gimdant vyresniame amžiuje reikėtų nusiteikti, kad organizmo atsistatymo procesas po gimdymo bus ilgesnis, nei gimdant jaunesnėms moterims. Tačiau ligoninėje moterį po gimdymo prižiūri medikai, o vėliau, turint tinkamos informacijos, kaip po gimdymo pasirūpinti savimi namuose, tai neatrodo labai didelis sunkumas. Kai kas gali sakyti, kad vėlyva motinystė yra mažiau energinga, nes brandesnė moteris natūraliai yra ramesnė. Vaikai paprastai būna labai energingi, todėl ramybe dvelkianti motina dažnai būna labiau privalumas, nei trūkumas.

Vyresniame amžiuje motinystė būna sąmoningesnė. Vyresnės moterys dažniausiai nėštumą būna planavusios, todėl kūdikiai būna dažniau laukiami, pats nėštumas labiau saugomas, apgalvojamas gimdymas ir jo planas. Paprastai vyresnės nėščiosios patiria ir mažiau streso, nes turėdamos didesnį gyvenimiškos patirties bagažą, jos mažiau kreipia dėmesio į smulkmenas, dažniau pagalvoja apie įsčiose augančio mažylio būseną, labiau geba kontroliuoti save ir savo emocijas.

Vyresniame amžiuje motinystė būna kantresnė. Pagimdžiusios vyresnės mamos turi daugiau kantrybės, jos lengviau keliasi naktimis ir būna mažiau veikiamos vaiko irzlumo. Joms būna lengviau nuraminti įsiverkusius mažylius, nes jos turi daugiau patirties ir yra pakantesnės.

Vyresnės mamos paprastai būna jau susikūrusios savo karjerą, todėl po gimdymo ne taip skuba grįžti į darbą. Paprastai tokios motinos nori, o ir gali visą save skirti kūdikiui, nes joms nebereikia rūpintis studijomis ar kita veikla, kuri privalėtų eiti lygiagrečiai su kūdikio auginimu. Todėl kai ilsisi kūdikis, mama gali leisti sau ilsėtis kartu, o ne skubėti rašyti diplominį darbą.

Vyresnės mamos greičiau ir lengviau prisitaiko prie naujo gyvenimo su kūdikiu ir greičiau „įsivažiuoja" į naują ritmą. Paprastai jaunos mamos būna neseniai sukūrusios šeimą, todėl santykiai su vyru joms taip pat gana naujas reiškinys. Vyresnės moterys paprastai šeimoje būna jau „apgludinusios kampus", todėl priprasti reikia tik prie naujo kūdikio ir greičiau prisitaikyti prie jo dienotvarkės, o tai sukelia mažiau streso ir mažiau neigiamų emocijų. Linksmesni tėvai visada reiškia linksmesnius vaikus.

Atliktų tyrimų metu buvo nustatyta, kad vyresnės mamos rečiau suserga pogimdymine depresija. Jaunos mamos dažnai turi daug nepagrįstų baimių ir drovisi apie jas kalbėtis. Vyresnėms mamoms tabu yra mažiau, paprastai jos turi jau susiformavusį gana patikimų draugų ratą, kuriais pasitiki ir su kuriais atvirai bendrauja, todėl lengvai dalinasi neramumais, gyvenimiškais patyrimais ar tiesiog kasdienybe. O ir kalbant apie laiko suvokimą – jaunam žmogui keltis kiekvieną naktį prie verkiančio vaiko ištisus metus gali atrodyti gąsdinančiai daug, vyresni šį laikotarpį vertina jau kitaip. Nesvarbu, koks jūsų amžius – visada stenkitės palaikyti ryšius su aplinkiniais, kalbėkitės apie jums rūpimus klausimus ir visada žinokite, kad visi išgyvenam painias situacijas, o su tam tikrais žmonėmis išgyvenam net ir labai panašias. Ir jos visos yra išsprendžiamos!

Tad jeigu moteris nusprendžia turėti kūdikį (net ir pirmąjį) būdama 35-erių arba 40-ties metų, tai sveikintinas žingsnis ir vertas didžiulės pagarbos. Motinystė visada tobula, kai mama myli ir yra šalia. Atsiduokite motinystei tada, kai to trokšta jūsų širdis.

Psichologė Karolina Gurskienė

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis