Svoris nėštumo metu: kada jau verta sunerimti

Ar gali susilaukti sveiko kūdikio itin liekna ar apkūni moteris? Kas gresia abiem atvejais?
Ar planuojant kūdikį tokiais atvejais būtina pasiekti sveiką svorį? Ar sužinojus apie nėštumą reikia kardinaliai keisti gyvenimo būdą?

Apie tai kalbamės su Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytoja akušere ginekologe Viktorija Navickiene.

Pakankamai, bet ne per daug

“Nenuostabu, jog ši tema yra labai aktuali ir dauguma moterų skausmingai reaguoja į svarstyklių rodyklės kilimą aukštyn. Juk daugelis jų didžiąją savo gyvenimo dalį daro viską, kad tik numestų svorio. Svarbiausia nusiraminti ir žinoti, jog šis „viršsvoris“ yra tikslingas – jūsų kūne auga naujas stebuklas, kuriam reikia energijos ir maisto medžiagų”, - sako gydytoja. Tačiau persistengti ir valgyti už du taip pat nereikia, nes didelis antsvoris, kaip ir per maža kūno masė, trukdo sklandžiai nėštumo eigai ir didina įvairių komplikacijų riziką.

“Būtina atkreipti dėmesį, kad svarbiausia nėščiajai – racionali mityba. Juolab, kad šiuo laikotarpiu moters organizme vyksta pokyčiai – ypatingai svarbu tai, kad pagreitėja pagrindinė medžiagų apykaita. Visavertis maistas nėščiajai labai svarbus, nes teikia organizmui energiją ir būtinas medžiagas, užtikrinančias naujos gyvybės tolesnį vystymąsi”, - primena V. Navickienė.

Pasak jos, pastaruoju metu moterys priauga mažiau riebalinės masės, nei, tarkim, prieš kelis dešimtmečius. Pasikeitė ir kūno formos – jei anksčiau nėščiosios formos priminė „kriaušę“, tai šių dienų moterų riebalinis audinys pasiskirsto daugmaž tolygiai.

Jei svoris per didelis

Apkūnioms nėščiosioms sunku judėti, kamuoja dusulys, sutrinka miegas. Kyla didesnė infekcijų (pavyzdžiui, šlapimo takų) rizika. Didelis svoris trukdo organizme lengvai judėti kraujui, kitiems skysčiams, o tai gali sukelti kojų mėšlungį, hemorojų, nugaros skausmus, bendrą nuolatinį fizinį nuovargį. Antsvoris kelia riziką išgyventi tokius nėštumo keliamus nepatogumus, kaip venų varikozė, maudžiantys sąnariai, širdies ritmo padažnėjimas. Turint antsvorio arba per daug kūno riebalų, gali padidėti kraujo spaudimas – tai padidina tokių komplikacijų kaip gestacinis diabetas ir preeklampsija riziką. Dėl gestacinio diabeto kūdikis gali gimti didesnio negu normalus svorio, o preeklampsija gali progresuoti iki rimto, traukulius sukeliančio sveikatos sutrikimo.

Apkūnumas gali sutrukdyti sklandžiam gimdymui, net jei kitų komplikacijų nėra – tampa sunku pasiekti netgi gimdymo pozą. Apkūnesnės moterys paprastai susilaukia didesnio svorio kūdikių – savaime tai nėra blogai, tačiau didesnį kūdikį gali būti sunku pagimdyti, dažnai prireikia cezario pjūvio operacijos. Priaugdamos per daug svorio, nėštukės kenkia ir kūdikiui, kuris tokiu atveju turi didesnę riziką susirgti diabetu, turėti antsvorio ir kitų sveikatos problemų ateityje.

Kuo daugiau svorio nėštumo metu moteris priauga, tuo sunkiau ilgiau užtrunka jo atsikratyti net ir maitinant krūtimi.

Lieknumas kelia daugiau nerimo

Moterims laukiantis paprastai svoris auga “per lengvai”, tačiau būna ir atvirkščiai. To priežastimi gali tapti greita medžiagų apykaita, genai, apetito stoka, pykinimas ar kita medicininė diagnozė. Visais atvejais, nepakankamas svorio prieaugis, kaip ir per didelis, gali sukelti vienokias ar kitokias nėštumo komplikacijas. Vis dėlto, badavimas nėštumo metu gydytojams kelia daugiau nerimo nei per didelis svorio prieaugis.

Kūdikiai, kurių mamos nėštumo metu priauga mažiau nei 9 kilogramus, dažnai gimsta per anksti, per mažo svorio, o dar būdami gimdoje vystosi lėčiau. Priaugti mažiau nei 9 kilogramus ir išnešioti sveiką kūdikį gali nebent didelį antsvorį turinti moteris. Badaujančių moterų naujagimiai ateityje turi didesnę riziką nutukti, nes yra pratę maitintis mažiau nei įprasta, todėl valgydami daugiau, greičiau priauga svorio. Dėl per mažo svorio ir nepakankamos mitybos gresia savaiminis persileidimas, priešlaikinis gimdymas, placentos funkcijos nepakankamumas, vaisiaus hipoksija (deguonies badas).

Tiesa, jeigu mažai sveriančios nėščiosios sveikata gera, o svorio priauga tiek, kiek rekomenduojama, nedidelis riebalų kiekis neturėtų pakenkti. Nemažai iš prigimties lieknų moterų susilaukia sveikų kūdikių.

Kaip svorį pakoreguoti

Abiem atvejais gydytoja V. Navickienė primygtinai rekomenduoja pasitarti su savo gydytoju, kuris nustatys, ar viskas einasi taip, kaip turėtų, patars, ką daryti. Anot jos, būtų idealu, jei nėščiąsias prižiūrintys gydytojai aktyviai bendradarbiautų su dietologais. “Kadangi kiekvienas nėštumas yra skirtingas, nerekomenduočiau vadovautis kitų asmeniniais patarimais. Šiais laikais internetinėje erdvėje labai daug informacijos, parengtos remiantis asmenine patirtimi, tačiau ji gali būti neteisinga ar netinkama, todėl dėl visų nėštumo metu kylančių klausimų kreipkitės į jus prižiūrintį specialistą!”, - ragina akušerė ginekologė.

Esant žymiai per mažam ar per dideliam svoriui nėštumo metu, prie dietos pokyčių reikėtų pereiti pamažu.

Jei svoris per mažas:

Suvartoti daugiau kalorijų (rinktis makaronus, košes, riešutus, ankštines daržoves);

Vietoje įprastų salotų, rinktis maistingesnį užkandį, pavyzdžiui, džiovintus vaisius;

Nepradėti valgyti kaloringo, tačiau nesveiko, greito maisto!

Valgyti anksčiau ryte, vėliau vakare ir dažniau;

Jei svoris per didelis:

Jei yra galimybė, pradėti nėštumą esant sveiko svorio;

Maitintis sveikai, laikytis dienotvarkės;

Gerti pakankamai vandens (per parą išgerti apie 2 l skysčių);

Stengtis suvaldyti atsiradusį norą valgyti neįprastus, nesudarinamus produktus (ragauti, bet nepersivalgyti);

Rinktis sveikesnius angliavadenius – ruduosius ryžius, makaronus ir duoną iš nesijotų miltų;

Judėti – vaikščioti, plaukioti;

Pastojus, nenustoti mankštintis – užtenka pakeisti pobūdį, sumažinti intensyvumą;

Kartais leisti sau daugiau – vieną kitą kokybišką saldumyną per savaitę.

Kiek svorio priaugti?

Priklausomai nuo to, koks yra moters svoris iki nėštumo (didesnis, mažesnis, normalus), jai rekomenduojama priaugti nevienodai svorio. Idealu, jei per pirmąsias 20 savaičių priaugama 3-4 kg, o vėliau apie 200-400 g per savaitę. Vidutinio sudėjimo moteris turėtų priaugti 11-16 kg.

Mitas, kad nėščioji turi valgyti už du. Papildomai dienos racione pakanka pridėti apie 300 kcal – bananą, kriaušę, jogurto indelį. Nėščiosios kalorijų kiekis per parą turėtų sudaryti apie 2500 kcal. Svarbu ir kokio intensyvumo darbą dirba nėščioji. Atkreipkite dėmesį, jei nėštumo metu svoris pradeda augti itin greitai – po 2 kg per savaitę, tai gali byloti apie prasidedančią nėščiųjų preeklampsiją. Ją lydi padidėjęs arterinis kraujospūdis, kojų, rankų, veido tinimai, retesnis šlapinimasis, galvos ir skrandžio skausmai, mirgėjimas akyse. Tokiu atveju būtina kreiptis į specialistus.

Apie ketvirtadalį priaugto svorio (3-4 kg) sudaro kūdikio svoris, apie pusė (6 kg) – su nėštumu susijęs svoris (placenta, vaisiaus vandenys, gimda, papildomas kraujo kiekis, krūtų audinys), dar ketvirtadalį svorio (3-4 kg) sudaro priaugti kūno riebalai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis