Lietuvės atvažiuoja gimdyti vis dar tikėdamos kai kuriais prietarais

Sakoma, kad prietarai apie nėštumą ir gimdymą atsirado kaip būdas paaiškinti tam tikrus dalykus, kuriems kitų pagrįstų paaiškinimų senovėje žmonės neturėjo. Nors dauguma prietarų šiandien skamba nelabai rimtai, nemažai moterų iš atsargumo jų vis vien paiso.

„Tikrai gana dažnai susiduriame ir gimdykloje su įvairiais įsitikinimais. Vienas įdomiausių pageidavimų buvo – su savimi pasiimti placentą, kurią šeima ketino užkasti po medžiu savo namų kieme“, - sako akušere vienoje didžiausių šalies ligoninių dirbanti Aistė.

Draudimų rinkinys

Nesifotografuok, nesifilmuok, neruošk kraitelio iš anksto, neglostyk kačių, nežiūrėk į ugnį, nedalyvauk laidotuvėse, nekirpk plaukų, nepiešk, nesakyk gimdymo datos, nemegzk, nesėdėk sukryžiavusi kojas, nevežk tuščio vežimėlio – tokių paraginimų būsimos mamos dažnai girdi iš tėvų, senelių ar vyresnių kaimynių.

„Vieną kartą net gatvėje prie manęs priėjo vyriškis ir išbarė, kad vežu tuščią vežimėlį, todėl galiu susilaukti negyvo kūdikio. Nežinojau tokio prietaro – draugė nešė savo vaikelį, todėl norėjau padėti. Po to abiems nuotaika gerokai subjuro, nors ir netikime tokiais dalykais...“, - pasakoja Neringa (34 m.), prieš dvejus metus susilaukusi sveiko sūnaus.

Vieni prietarai sako – tiesiog negalima, kiti tarsi turi logiškus, išmąstytus ir ganėtinai logiškus paaiškinimus, kodėl taip elgtis nėščiajai nedera. Pavyzdžiui, sakoma, kad laukiantis glostyti kačių negalima, nes kūdikis gali gimti su plaukuotomis dėmėmis arba ateityje jis turės daug priešų.

Būsimosios mamos negali siūti ir megzti, nes mazgas „užriša“ kūdikiui išėjimą į pasaulį. Kirpti plaukus būdavo bijoma, nes daugelyje tautų plaukai laikomi gyvenimiškos jėgos „saugykla“.

Nėščiajai neleisdavo sėdėti prieangyje ir ant slenksčio, nes tai laikyta riba tarp dviejų pasaulių: išorinio – svetimo ir vidinio – savojo. Visgi, greičiausiai to daryti nereikėtų dėl skersvėjo ir galimo perpūtimo. Taip pat sakoma, kad moteriai geriau nesakyti aplinkiniams nei kokios lyties kūdikio laukiasi, nei kada jis gims, visa tai pasiliekant sau. Be to, manoma, kad tik negera linkintis žmogus gali atvirai teirautis, smalsauti apie tokias detales.

Anksčiau būdavo šventai tikima, kad iki šešių savaičių kūdikio aplinkiniams rodyti nevalia, nes jį gali „nužiūrėti“ (tačiau, greičiausiai, tai svečiai su savimi atsineša naujų mikrobų, su kuriais vaikučio imunitetas nesusidoroja, todėl suserga). Negalima iš anksto kūdikiui ruošti kraitelio, nes jis bus „užkerėtas“ anapusinių jėgų. Beje, šiais laikais poros gana dažnai kraitelį ruošia būtent nėštumo metu, nes supranta, kad dabar tam turi kur kas daugiau, nei jo turės gimus kūdikiui.

Paisyti ar ignoruoti?

„Kadangi esu tikinti, tai renkuosi netikėti jokiais prietarais, o pasitikėti Dievu. Manau anksčiau žmonės tiesiog bandydavo kažkaip paaiškinti, pateisinti tai, kad gana dažnai kūdikiai ir gimdyvės sirgdavo, neišgyvendavo. Tai paprasčiausia žinių stoka ir ribotos tų laikų medicinos galimybės“, - įsitikinusi Lina (24 m.), laukianti pirmojo vaikelio.

Psichologų teigimu, prietarai kyla iš mūsų nežinojimo ir susikurtų baimių. Jie tarsi padeda mums jaustis saugiau, nes sukuria iliuziją, kad galime valdyti, kontroliuoti tam tikrus dalykus. Tačiau tuo pačiu išeina, kad tai prietarai kontroliuoja mus, mūsų sprendimus, gyvenimo būdą.

“Vieni prietarai turi racionalias priežastis, kiti – ne. Pastarieji yra sukurti tarsi norint atsiriboti nuo nėščiosios išgyvenamos būsenos, nuo kurios neatsiejama baimė, nerimas dėl kūdikio gyvybės, gimdymo komplikacijų. Kūdikio atėjimas į pasaulį yra glaudžiai susijęs tiek su gyvybe, tiek su mirtimi, todėl nėštumo metu moteriai jausti šiuos jausmus visiškai natūralu. Visgi visuomenė nenori girdėti nėščiosios nuogąstavimų – apie tai kalbėti joms paprastai neleidžiama. Tikima, kad, jei apie baimes kalbėsi, tai jos išsipildys, nors, iš tiesų, kalbėti apie tai nenorima dėl atsirandančio liūdesio, egzistencinių apmąstymų. Vaiko gimimas yra pagrįstai trapus momentas, savotiškas perėjimas, o nėščioji patiria ypatingą būseną. Aplinkiniai to pajausti nenori, todėl ir sako – nedaryk to ar ano ir viskas bus gerai. Tai iš esmės reiškia – nejauskim, nekalbėkim apie tai. Baimė nėštumo metu yra natūrali ir pagrįsta, todėl nereikia bijoti apie ją kalbėti“, - sako psichologė Vaida Platkevičiūtė.

Anot dviejų vaikų mamos Jurgitos (29 m.), laukiantis jai labai dažnai buvo primenama, ko jai nereiktų daryti, tačiau ji buvo linkusi galvoti savo galva. „Tiesą sakant, sunku įsivaizduoti, kaip, laikantis visų tų prietarų, išgyventi visą nėštumą. Galima plaukų nekirpti, nedažyti, bet, jei negalima džiauti skalbinių, tai kas juos padžiaus? Arba, nejaugi tikrai yra geriau nevairuoti, o per vasaros kaitrą grūstis troleibuse..?”, - stebisi moteris.

Mokslas šypsosi

Tai, kad paisysime senolių išminties, tikriausiai nepakenks – svarbiausia pernelyg nesureikšminti ir nemistifikuoti nėštumo bei gimdymo. Vis dėlto, pirmiausia vaikelio atėjimas į pasaulį yra susijęs su gamta, biologija, fiziologija ir medicina. Moksliškai nėra įrodytas nei vienas prietaras ar įsitikinimas. Netgi tokie prognozuoti kūdikio lytį ar plaukuotumą neva leidžiantys požymiai, kaip pilvo forma, apetitas, rėmuo nėra pagrįsti ir dažniausiai nepasitvirtina.

Medikų teigimų, nėra įrodyti jokie tiesioginiai ryšiai tarp kūdikio vystymosi sutrikimų, nėštumo sklandumo ar gimdymo komplikacijų ir prietarų nepaisymo. Nepagrįstas yra ir įsitikinimas, kad moters nėštumas ir gimdymas klostysis panašiai kaip jos mamai ar močiutei.

Tiesa, kai kurie prietarai gali paskatinti atkreipti dėmesį į tikrai svarbius dalykus. Pavyzdžiui, nėštumo metu lankytis kirpykloje gali būti pavojinga dėl ten gausiai naudojamų cheminių priemonių (net jai jų nenaudoja jūsų plaukams, aplink tvyro plaukų lako, plaukų dažų skleidžiamos toksiškos medžiagos). Glostyti kates, ypač ne savo, reikėtų vengti dėl toksoplazmozės rizikos, nes ši liga gali neigiamai paveikti kūdikio vystymąsi.

Beje, kai kurie prietarų draudžiami dalykai, gali būti labai naudingi nėščiajai. Tarkime, įvairūs rankdarbiai būsimai mamai gali suteikti daug gerų potyrių, nuraminti, užimti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis