Ar nėščiai moteriai galima skristi lėktuvu?

Šiandien skrydžiai lėktuvu – kasdienybė. Pigių skrydžių avialinijos vilioja nebrangiai praleisti savaitgalį bet kurioje Europos sostinėje. Tačiau ar saugu lėktuvais keliauti būsimoms mamytėms?

Gerai jaučiatės? Tuomet – į kelionę

Jeigu gimdymo data dar toli, mama ir būsimas vaikelis yra sveiki bei jaučiasi gerai, kodėl gi nenuskridus kur paatostogauti... Žinoma, prieš tai būtina pasitarti su gydytoju ir gauti jo patvirtinimą, kad keliauti saugu. Idealu, jeigu norint pasiekti kelionės tikslą reikia skristi ne ilgiau kaip keturias valandas.

Oro linijų taisyklės, iki kada galima skraidyti būsimoms mamoms, skiriasi. Dažniausiai kūdikių besilaukiančias moteris visos oro linijos mielai skraidina iki 36 nėštumo savaitės. Bet kokiu atveju, nuo 28 nėštumo savaitės skrisdama su savimi turėkite gydytojo pažymą, užtikrinančią, jog jūs sveika ir jums dar ne laikas gimdyti. Pasibaigus 35 nėštumo savaitei beveik visos oro pervežimų bendrovės tokių keleivių nepriima į lėktuvus net ir su medicinine pažyma, mat baiminamasi, kad kūdikis gali gimti lėktuve.


Kaip elgtis lėktuve?

Geriausia pirkti bilietus esančius šalia praėjimo. Tikėtina, kad užsinorėsite į tualetą, norite ištiesti kojas, pramankštinti kūną, todėl norėsite vaikščioti, atsistoti.Mažiausiai kartą per valandą turite atsistoti ir kelis žingsnius paeiti pirmyn ir atgal – taip atsipalaiduos kojų venos ir užkirsite kelią trombozei. Jeigu kankina išsiplėtusios venos, mūvėkite specialias kojines. Skrydžiui rinkitės kaip įmanoma patogesnius ir lengvesnius drabužius, kad jie netrikdytų kraujo apytakos.



Nėščioji lėktuve
Nėščioji lėktuve
Shutterstock nuotr.


Ar yra rizikų?

Pagrindinis argumentas prieš pernelyg dažną nėščiųjų skraidymą – lėktuve yra mažiau deguonies.

Nors moksliniais tyrimai įrodyta, kad net ir skrendant ilgus nuotolius vaisiaus širdutė plaka vienodai greitai, kaip ir ant žemės, nepriklausomai, ar lėktuvas kyla, leidžiasi ar skrenda maksimaliame aukštyje. Tai mokslininkams yra neabejotinas ženklas, jog vaikas optimaliai aprūpinamas deguonimi. Triukšmas ir vibracija kūdikiui nekelia pavojaus. Taip pat neverta nerimauti, kad dėl oro turbulencijos gali prasidėti pirmalaikiai sąrėmiai, mat kol kas nenustatyta, jog mechaninis poveikis gali būti kaip nors susijęs su pirmalaikiais sąrėmiais.

Paskutiniu metu daug kalbama apie jonizuojančią spinduliuotę, kurią keleiviai gauna skrisdami lėktuvu iš aplinkos. Manoma, kad jei keleivė per metus nenuskrenda daugiau kaip 120 tūkstančių kilometrų, radioaktyvus spinduliavimas pavojaus nekelia.

Nenustatyta ir tai, kad skrydžiai lėktuvu kaip nors būtų susiję su persileidimais ar apsigimimais.

Dar vienas pavojus keliaujant lėktuvu – oro lašeliniu būdu perduodamų infekcijų grėsmė. Kurį laiką visi keleiviai yra uždaroje erdvėje, ir jeigu kuris nors iš keleivių negaluoja, tikėtina, kad „bacilomis“ gali pasidalinti su kitais.


Taigi, jeigu keliaujate lėktuvu:

- Gerkite pakankamai vandens.

- Pasirinkite vietą šalia praėjimo, geriau priekyje, kad užtektų vietos kojoms.

- Kas pusvalandį atsistokite ir pamankštinkite kojas, dažniau ištieskite kojas, o ne laikykite sulenktas.

- Pamankštinkite pėdas pasukdamos jas bei kojų pirštus ratu.

- Saugos diržą užsisekite po pilvu.


Kada kelionės geriau atsisakyti?

Jeigu jūsų nėštumas priskiriamas prie rizikingų arba turite problemų su širdimi, kraujagyslėmis, pasitarkite su gydytoju. Pasikalbėkite ir tuomet, jeigu lėktuvais skraidyti bijote. Tokiu atveju verta prisiminti kitą, Lietuvoje gana nepelnytai užmirštą transporto priemonę – traukinius. Traukiniai yra patogiausia keliavimo priemonė nėščioms moterims, nes jos gali kada panorėjusios atsistoti ir pavaikštinėti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis