Aliejai kūdikių ir vaikų mityboje – kokius rinktis?

Augančiam organizmui jau nuo mažų dienų ypatingai reikalingi riebalai.

Nors kartais susiduriama su gana kontraversišku požiūriu į riebalų naudą, visgi kai kurių gyvybiškai būtinų medžiagų organizmas pats negamina, todėl jų galima gauti tik su maistu.


Daug riebalų turintys produktai nesveiki? Ne visi – juk tam, kad sveikai vystytųsi vaikų smegenys, tinklainė ir nerviniai audiniai, jiems reikalingos polinesočiosios riebalų rūgštys. Omega rūgštys – ypatingai svarbūs elementai, kurių organizmas pats negamina. Vaikai su maistu turi gauti pakankamai šių polinesočiųjų riebalų rūgščių, kurios tokios svarbios viso organizmo, ypač centrinės nervų sistemos, vystymuisi ir brendimui.


Išskiriamos dvi pagrindinės polinesočiosios riebalų rūgštys – omega-3 ir omega-6. Balansas tarp šių rūgščių daro esminę įtaką ląstelių funkcijai ir medžiagų apykaitai. Optimalus rekomenduotinas omega-6 ir omega-3 santykis yra 3:1, tačiau specialistus neramina faktas, kad per pastarąjį šimtmetį, iš esmės pasikeitus žmonių mitybai, santykis pakito nuo buvusio 3:1 iki 20:1.


Šio disbalanso priežastimi gali būti perdirbto ir greito maisto vartojimas bei nepilnavertė mityba. Maisto pramonė produktų gamyboje daugiausiai naudoja rafinuotus aliejus ir riebalus, kurie dažniausiai gaminami iš saulėgrąžų aliejaus, todėl organizme padidėja omega-6 riebalų rūgščių kiekis. Subalansuotai mitybai reikalingi aliejai, turintys daug omega-3.


Augančiam organizmui – vertingų medžiagų turintis aliejus


Vaikų gerai savijautai ir vystymuisi būtina sveika, natūrali ir teisinga mityba. Todėl augaliniai aliejai, turtingi omega-3 riebalų rūgščių – puikus būdas papildyti organizmo naudingų medžiagų atsargas. Svarbu, kad aliejus būtų išgautas iš aukštos kokybės žaliavų, išspaustas šaltuoju, mechaniniu, būdu. Omega-3 riebalų rūgštys labai greitai oksiduojasi šviesoje, šilumoje ir gavusios deguonies. Todėl svarbu, kad aliejus būtų sandariame, tamsaus stiklo butelyje. Taip pat svarbu žinoti, kad aliejaus, kuriame gausu omega-3, negalima naudoti kepimui, virimui. Naudoti reikėtų tik ant jau paruoštų patiekalų.


Kūdikiams aliejų patariama duoti tada, kai jie pradedami primaitinti papildomu maistu. Nuo pat mažų dienų galima įtraukti į vaikų mitybą šiuos omega-3 riebalų rūgščių turinčius aliejus – linų sėmenų, ispaninio šalavijo (čija) sėklų, kanapių, graikinių riešutų ir kviečių gemalų.


Šalto spaudimo linų sėmenų aliejus – nuo senų laikų puikiai žinomas visame pasaulyje ir žmonių pamėgtas dėl savo universalumo, kadangi išsiskiria ypač didele maistinių medžiagų verte. Tuo tarpu ispaninio šalavijo sėklų aliejus yra žinomas mažiau, tačiau jame taip pat gausu omega-3, antioksidantų ir kitų naudingų medžiagų.


Kitas vaikų mitybai rekomenduojamas aliejus – riešutų aromatą primenantis kanapių aliejus, kuriame omega-6 ir omega-3 santykis yra 3:1. Jame gausu retai augaliniuose aliejuose sutinkamos gama linoleno rūgšties (omega-6). Papildomai turi kitų vertingų medžiagų, tokių kaip karotinoidai, vitaminas E.


Taip pat augantiems vaikams naudingas graikinių riešutų aliejus, kuris ne tik maistingas, bet ir ypatingai gero malonaus skonio. O kviečių gemalų aliejus, pasižymintis kiek specifiniu skoniu, turi ypač daug vitamino E (puikus antioksidantas), antrinių augalinių medžiagų ir polinesočiųjų riebiųjų rūgščių.


Svarbu įsidėmėti, kad šalto spaudimo augalinio aliejaus maistingumas priklauso nuo jo kokybės ir šviežumo. 1 arba 1,5 arbatinio šaukštelio šviežio aliejaus per dieną, kuriuo pagardinsite vaikučiui košę, sriubą ar kitą patiekalą – papildys maisto racioną ir padės augti pilnavertiškai. Ir nepamirškite, kad subalansuota mityba naudinga ne tik kūdikiams ir augantiems vaikams, tačiau ir besilaukiančiai ar kūdikį žindančiai mamai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis