Netinkamą elgesį patyrę vaikai 4 kartus dažniau serga psichinėmis ligomis

Netinkamą elgesį vaikystėje patyrę vaikai keturis kartus dažniau serga rimtomis psichinėmis ligomis, tokiomis kaip psichozės, šizofrenija ir bipoliais sutrikimas, atskleidė 63 metus vykdytas tyrimas, šį rudenį paskelbtas akademiniame recenzuojamame „The Lancet Psychiatry" žurnale.

Jungtinėje Karalystėje buvo tirti bendrosios praktikos gydytojų įrašai apie 217 758 jaunesnių nei 18 metų pacientus, kurie patyrė ir buvo įtariami patyrę netinkamą elgesį vaikystėje. Ir palyginti su 423 410 pacientų įrašais, kurie to nebuvo patyrę. Netinkamas elgesys vaikystėje, apibrėžiamas kaip bet kokia fizinio, seksualinio ar emocinio išnaudojimo ir nepriežiūros forma.


Kaip sakė „SOS vaikų kaimai Lietuvoje“ vadovė Liudovika Pakalkaitė, pasaulyje žinoma, ką daryti, kad vaikai nesusirgtų psichinėmis ligomis: "Visų pirma - tai būti šalia besilaukiančių mamų ir kiekvienai, kuriai reikia, padėti suprasti, kaip tinkamai rūpintis būsimais vaikais. Ypatingai svarbu tėvams, auklėtojams, mokytojams, gydytojams pasakoti, kaip keičiasi vaiko raida, elgesys ir emocijos jeigu ankstyvoje vaikystėje jis patiria traumų. Suaugusieji, keisdami savo elgesį, gali padėti vaikui auginti pasitikėjimą savimi ir kitais. Akcentuoju, kiekvienam vaikui geriausia augti savo šeimoje. Ir kiekvienai šeimai, dažniausiai galima padėti, tik reikia laiku tai pradėti daryti“.


Anot jos, dienos centrai vaikų užimtumui, psichologinės tarnybos tiek vaikams tiek suaugusiems, priklausomybių gydymo centrai ir paramos grupės - visos priemonės geros ir veikia, ypač jei visus reikalingus specialistus aplink ją sutelkia socialinis darbuotojas.


„Jeigu traumuotus vaikus vėliau lydi rūpestingas, mylintis suaugęs, blogų pasekmių riziką galima reikšmingai sumažinti. Mūsų patirtis rodo, jog kiekvienas suaugęs nori būti tinkamu mama ar tėčiu savo vaikui. Todėl svarbu padėti, mokyti, drąsinti būti sąmoningais tėvais. „SOS vaikų kaimai Lietuvoje“ nuo 1991 m. globoja ir yra užauginę daugiau nei du šimtus vaikų, mūsų socialiniai darbuotojai šiuo metu padeda 650 šeimų Šiaulių, Varėnos ir Vilniaus miestuose ir kai kuriuose šalies rajonuose", - sakė L. Pakalkaitė.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis