Kaip stiprinti vaiko psichologinį atsparumą per pirmuosius trejus metus?

Dalis vaiko stresinių situacijų – kasdienės ir trumpalaikės, tokios kaip susipykimas su darželio draugu, negalėjimas namie daryti to, ko nori, mamos užtrukimas darbe. Kitos – daug sudėtingesnės ir jas įveikti vaikui prireikia nepalyginti daugiau resursų: jaunesniojo vaiko gimimas šeimoje, pradėjimas lankyti darželį ar mokyklą, tėvų skyrybos, mylimo augintinio netektis.


Anot klinikinės psichologės Mildos Lukašonokienės, dalis mažųjų net ir tokiomis aplinkybėmis išlieka tvirti, tuo tarpu kiti – net ir trumpalaikėse įtemptose situacijose reaguoja labai jautriai: kuriam laikui praranda džiaugsmą tyrinėti pasaulį, ima stokoti motyvacijos užsiimti nauja veikla, užsisklendžia. 


Ilgą laiką buvo galvojama, kad tokie vaikai dėl savo prigimtinių savybių yra tiesiog priversti patirti bejėgiškumo jausmą susiklosčius nepalankioms aplinkybėms. Šiandien psichologai skelbia visai ką kita: kiekvienas, nepaisant to, kokio amžiaus būtų, gali tapti psichologiškai atsparesnis, o kartu su tuo – sėkmingiau įveikti visus kasdienio gyvenimo sunkumus! Vaikai – nėra išimtis.


Taip pat skaitykite: Kaip galima stiprinti 4-7 m. amžiaus vaikų psichologinį atsparumą?


Kaip galite stiprinti vaikų psichologinį atsparumą per pirmuosius trejus jų gyvenimo metus?


• Dovanoti kūdikiui besąlyginę meilę ir reikšti ją tiek fiziniais būdais, tiek ir žodžiais: kuo dažniau laikyti vaiką ant rankų, sūpuoti ir glostyti, švelniai kalbinti. Suteikti kūdikiui laisvę tyrinėti ir kartu užtikrinti saugią aplinką tai daryti.


• Kantriai mokyti ūgtelėjusį vaiką laikytis susitarimų, padėti jam suprasti elgesio taisykles, drausminti jį nuosekliais, bet švelniais, jo nežalojančiais ir neatstumiančiais būdais. Įtemptose situacijose atžalą visada paguosti.


• Reikia skatinti dvejų metų vaiko savarankiškumą, džiaugtis jo pastangomis tapti nepriklausomu žmogumi. Modeliuoti mažylio elgesį taip, kad jis pats savimi didžiuotųsi ir pasiektų užsibrėžtų tikslų.


• Vaikui pradedant kalbėti, mokyti jį ne tik kasdienės kalbos žodžių, bet ir emocijų žodyno: įvardyti, kaip jaučiasi pats, taip pat – atpažinti ir tinkamai įvardyti kitų žmonių jausmus.


• Maždaug trečiaisiais ketvirtaisiais vaiko gyvenimo metais kalbant, skaitant, žaidžiant, paaiškinti apie galimas nesėkmes ir skleisti žinią, kad jos visos yra įveikiamos. 


NAUJIENA: žurnalą TAVO VAIKAS jau galite pirkti internetu. Įsigyti galite ir senesnių žurnalų. SPAUSKITE ČIA.


VšĮ „Psichologinės sveikatos centras“ inicijuoja australų psichologinio atsparumo programos „Friends“ vertimą ir adaptavimą Lietuvoje. Šios programos tikslas – stiprinti vaikų, paauglių ir jų tėvų psichologinį atsparumą, suteikiant programos dalyviams reikšmingų žinių ir vertingų savireguliacijos, savęs raminimo, drąsinimo, problemų sprendimo įgūdžių. Programos adaptavimą Lietuvoje finansuoja Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis