3 didžiausios tėvų klaidos, kurios trukdo vaikui augti

(1)

Kokios gi tos didžiausios tėvų klaidos, kurios trukdo vaikui augti?

1. Pernelyg didelis atsargumas


Pernelyg didelis vaiko saugojimas, globojimas šiais laikais pasitaiko išties dažnai. Tėvai, norintys vaiką apsaugoti nuo visų galimų pasaulio nemalonių, neretai augina jį lyg šiltnamyje - padarydami už jį tai, ką jis pats lengvai sugebėtų, nesuteikdami jam veiksmų ir minčių laisvės.


Be abejo, tėvai geriausiai pažįsta savo vaikus ir, žinodami jų silpnybes, gali pasaugoti juos nuo galimos grėsmės, tačiau vaikai nusipelno mūsų pasitikėjimo. Vaikas turi pats pažinti aplinkinį pasaulį, galbūt, kartais klysdamas ir vėl bandydamas, tačiau pats. Tai būtina jo sveikos raidos sąlyga. Bandydamas savo galimybes vaikas didina pasitikėjimą savimi.


2. Tėvų elgesio nenuoseklumas


Vieną dieną jie garsiai aprėkia už tam tikrą vaiko poelgį, kitą dieną to tarsi nepastebi. Jie grasina, kad „jeigu taip, tai...", tačiau niekada neįvykdo savo pažado. Vaikas labai greitai pastebi tokį tėvų elgesio nenuoseklumą, ir tai turi neigiamos įtakos jo pasaulėžiūros formavimuisi.


Vaiko elgesys turi turėti aiškias ribas, svarbu, kad įvykdžius reikalavimus, jis būtų pagirtas, neįvykdžius jų, žinotų, kokios loginės pasekmės jo laukia. Tėtis ir mama turi būti vieningi ir nuoseklūs. Nustatant elgesio taisykles, reikia nepamiršti, kad jos turi atitikti vaiko amžių, negali būti per griežtos. Vaikui augant, jos turi būti peržiūrėtos.


3. Visų vaiko įgeidžių tenkinimas


Įtraukite vaiką į savo gyvenimą ir jūsų įprastą buitį, užuot pavertę jį to gyvenimo ir tos buities centru. Jei plaunate indus, o vaikas prašo padėti pastatyti bokštą iš kaladėlių ar intensyviai reikalauja dėmesio įvairiais būdais, nepulkite prie jo iškart. Pasakykite vaikui, kad ateisite pabaigę darbus. Vaikui reikia leisti suprasti, kad jis nėra visatos centras. To nesupratęs vaikas, galvojantis, jog turi teisę gauti ko užsimanęs, nematys priežasties augti. Žinoma, protingi tėvai nevers mažamečio išsėdėti poros valandų trukmės spektaklyje, nes pagal savo amžių jis to nesugebėtų padaryti. Tačiau palaukti kelias sekundes tikrai gali.


4. Trukdymas


Netrukdykite savo vaikams - jie taip pat turi teisę ką nors veikti netrukdomi. Didžiausia klaida - atitraukti vaiką nuo mėgstamos veiklos ir įsakmiai klausinėti ar versti daryti ką kita, ko tuo metu nori tėvai. Gerbkite savo vaikų norus ir mokykite juos gerbti jūsiškius.


5. Siekis būti super tėvais


Tobuli tėvai yra tikra nelaimė vaikui, vien todėl, kad jie... nėra tobuli. Tobulų žmonių nebūna ("nobody is perfect"). Tokius tėvus būtų galima apibūdinti kaip linkusius į perfekcionizmą, norinčius visada viską atlikti idealiai.


Savo vaikui jie visada nori suteikti tai, kas jų nuomone, yra geriausia: geriausias išsilavinimas, geriausia mokykla, geriausia užklasinė veikla, geriausi draugai ir t.t.


Su tokiais tėvais augančiam vaikui yra nelengva ir neretai baigiasi visam gyvenimui gautu nepasitikėjimo ir nepilnavertiškumo jausmu: „aš nesugebu", „nepateisinau vilčių", „aš klystu". Psichologai jau seniai yra pastebėję, kad tobula (per gera mama) nėra tai, ko reikia vaikams. Normaliai vaiko raidai reikia pakankamai geros mamos ir tam tikros dozės nesėkmių.


Klaidų nedaro tas, kas išvis nieko nedaro. Vaiko auklėjimas - kūrybiškas, dažnai spontaniškas procesas, kurio subtilybių iš anksto nenumatysi ir nesuplanuosi. Jo metu klaidų neišvengiama, ir tai yra normalu. Pripažinus klaidas ir jas išsprendus kūrybiškai bei konstruktyviai, vaiko auklėjimas taps daug įdomesniu ir malonesniu, negu nuolatinė įtampa viską padaryti "tobulai".

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis