Kaip vaikus mokyti... humoro?

Ugdant humoro jausmą labai svarbu išmokyti vaiką vienos svarbios taisyklės: jei kitam žmogui tai nejuokinga, jis sako, kad jam nepatinka tokie juokeliai, tai byloja, kad reikėtų nustoti juokauti.

Taigi, kaip ugdyti vaiko humoro jausmą?


1. Patys pirmieji vaiko juokeliai – dažniausiai atsitiktinės klaidos, griaunančios nusistovėjusią tvarką, jos vėliau kartojamos specialiai, norint prajuokinti artimuosius. Tarkime, pavadinti tėtį mama, juokingai vaipytis, ant galvos apsimauti kelnes. Žiūrėkite į tai pozityviai, tai pirmosios humoro jausmo apraiškos. Kartu juokitės, kartu stebėkitės, jokiu būdu netramdykite: „Baik man tas nesąmones“, taip mažylis išmoks pasitikėti savimi ir vėl bandys jus prajuokinti.


2. Patys būkite linksmi, nes asmeninis pavyzdys užkrės ir vaiką. Šeima, kurioje visos problemos sprendžiamos juokaujant, o ne rėkiant vienam ant kito, padės ugdyti vaiko pozityvų ir linksmą požiūrį į gyvenimą.


3. Juokaukite kartu. Jeigu jūsų mažylis sugalvojo juokingą žodį, jūs sugalvokite visą istoriją su tuo žodžiu. Tarkime, mažylis sako: „Kakariekū“, o jūs papasakokite istoriją, kaip girdėjote gegutę „kakariekuojant“. Pabandykite suprasti vaiko logiką ir pataikyti jam atsakyti tokiu pačiu tonu.


4. Vaikiškose knygutėse labai daug humoro, skaitykite kartu, aptarkite, suvaidinkite istoriją namuose, paieškokite pasakojimo atitikmenų tikrame gyvenime.


5. Saugokite vaiką nuo primityvaus humoro, piktų juokų, patyčių, pasišaipymų, tai trukdo vystytis geram humoro jausmui.


6. Išmokykite vaiką pasijuokti iš savęs. Tik mylimi ir vertinami tėvų, pasitikintys savimi gebės iš savęs lengvai pasijuokti, saviironija labai gelbsti sunkesnėmis gyvenimo aplinkybėmis. Iš tokių vaikų bus sunku tyčiotis kitiems.


7. Ieškokite juokingų situacijų visur ir visada, parodykite jas. Tarkime, vaikas atsisako valytis dantis, jūs jau pakartojote prašymą dešimt kartų, vienuoliktąjį pakvailiokite, duokite jam dantų šepetuką ir liepkite išsivalyti... ausis. 


Tai įdomu: kaip „Tavo vaikui“ yra teigusi psichologė Dovilė Jankauskienė, humoro jausmas kaip asmenybės savybė, jos manymu, atsiskleidžia tik 7–11 gyvenimo metais. Atsiradęs polinkis juokauti rodo brandesnius mąstymo, bendravimo gebėjimus.


Iki 2-3 mėn. kūdikio šypsena rodo, kad baigėsi naujagimystė ir prabudo svarbus gebėjimas – džiaugtis gyvenimu. Kuo dažniau švelniai ir gerai nusiteikusi bendraukite su vaikučiu.


1-2 metų vaikučiai mėgsta „fizinį“ humorą su netikėtumo elementais – kai kas tarsi netyčia nukrinta ir pan. Kartais ir patys linksmina, pavyzdžiui, apsiauna tėčio batus ir tipena po kambarį. Pajutę, kad pokštas „suveikė“, labai džiaugiasi.


2-5 metai - kalbos ir logikos klaidų, juokingų posakių, kalambūrų ir atradimų metas. Šio amžiaus vaikai mėgsta žaisti „atvirkštukus“, pavyzdžiui, sako, kad jis yra didelis, o mama – maža. Juokiasi iš paveikslėlių ir pasakojimų, kuriuose įvykiai ar reiškiniai neatitinka tikrovės, pavyzdžiui, arklys sako „mū“, kiaulė vaizduojama su akiniais ir t. t. Mėgsta žaisti su garsais, žodžiais, kurie rimuojasi.


6 metų vaikučiai jau mėgsta tikroviškas mįsles, kurioms įminti reikia ir žinių apie pasaulį, ir vaizduotės: „Kelių virvės kamuolių reikia, kad galėtum apjuosti Žemę? Vieno, bet jis turi būti ilgas.“ Svarbūs daugiareikšmiai kalbos sąmojai: „Kodėl krokodilas žalias? Nes nevirtas.“ Šias mįsles suprasti reikia gausaus žodyno, gebėti žodžius susieti.


Nuo 11 metų: paaugliai ypač vertina humoro jausmą, jiems patinka absurdiškos mįslės: „Kaip lengviausia nuskandinti povandeninį laivą? Pabelsti jam į duris.“ Kad absurdiškos mįslės būtų juokingos, vaikai turi suprasti, kad absurdiška prielaida siūlo tokį pat absurdišką atsakymą. Kai absurde įžiūrima logika, mįslės tampa juokingos, o ne kvailos.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis