Už kokį elgesį vaiką reikia sudrausminti ir kaip tai padaryti?

Kodėl ir kada (už kokį elgesį) vaiką reikia (būtina) sudrausminti?


"Nesinori kalbėti apie „bausmių“ taikymą vaikams. Atrodo, kad jei baudi, tai tarsi „keršiji“ už tai, ką jis padarė ne taip, ir tai darai su pykčiu, nusivylimu, neigiama nuostata į vaiką. Jei leidi patirti pasekmes už tai, kad jis nesilaikė susitarimų, tada atrodo, kad auklėji su meile ir pagarba. Pasekmes vaikas turi patirti kaskart, kai peržengia tėvų nustatytas ribas, kai nesilaiko susitarimų, kai „tikrina“ jus (elgiasi priešingai, nei buvote sutarę), - "Tavo vaikui" yra sakiusi psichologė lektorė Asta Blandė. - O pasekmė vaikui tinkama ta, kuri susijusi su negeru elgesiu.


Jei jis mėto maistą ir atsisako pietauti, tai po kelių minučių norėdamas užkandžio jo gauti negali, nes prieš tai nevalgė. Jei sako, kad baigęs žaidimą nesusitvarkys žaislų ar pažada, bet to nedaro, – vadinasi, tą dieną žaisti su jais nebegalės ir pan. Kaip pasekmę tinkamai parinkti? Pasekmė, jos trukmė, pobūdis labai priklauso nuo vaiko amžiaus.


Pasekmė turi būti pritaikyta iškart, o ne tuomet, kai tėvai turi laiko, nes vaikas gali jau neprisiminti ir nesuprasti, kas vyksta ir kodėl tėvai taip su juo elgiasi. Kai vaikas ją patiria, naudinga būtų pasikalbėti apie tai, kas atsitiko, kodėl jis kažko neteko arba kaip tik turėjo ką nors padaryti. Tokie pokalbiai ateityje padės mažajam suprasti, kas ir kodėl vyksta. Labai svarbu pasirinkti tinkamą pasekmės laiką.


Jei 4–5 m. vaikas tyčia sulaužė žaislą ir jūs sakote, kad visą mėnesį negalės žaisti su žaisliukais, tai išties atrodo, kad pasekmės trukmė per ilga. Tačiau jei sakysite, kad „namuose žaislų negalima laužyti, dabar teks šiek tiek pabūti be jų (pavyzdžiui, 15 minučių) ir kai aš prieisiu, mes pasikalbėsime apie tai, kas atsitiko“, tokia pasekmė atitiks vaiko amžių. Labai svarbu, kad pasekmė tik sustabdytų vaiką nuo netinkamo elgesio, o ne jį pažemintų".


Netinkamos pasekmės – tos, kurios:


- YRA PER ILGOS (trunka tiek, kad visi pamiršta, už ką ir kas buvo taikyta).

- VAIKĄ ŽEMINA. Kai smurtaujame balsu, pavyzdžiui, šaukiame, koks jis nevykęs, keikiame jį ir pan.

- YRA TAIKOMOS GEROKAI VĖLIAU, nei įvyko netinkamas elgesys.

- KAI UŽ NETINKAMĄ ELGESĮ TAIKOMA NEPAMATUOTO DYDŽIO PASEKMĖ. Pavyzdžiui, dėl to, kad vaikas šį vakarą neina ruošti namų darbų, jam pasakoma, kad nelankys savo mėgstamo būrelio arba dėl to, kad su draugu per ilgai žaidė kompiuteriu, nevyks į darželio ar mokyklos ekskursiją.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis