Kaip valyti mažylio nosytę?

Virusinės viršutinių kvėpavimo takų ligos – bene dažniausios kūdikių ir mažų vaikų tarpe. Padidėjusi nosies gleivinės sekrecija, užburkusi nosies gleivinė ir pasunkėjęs kvėpavimas – vieni įprasčiausių paprastojo peršalimo palydovų.

Kadangi kūdikiai ir maži vaikai dar nemoka tinkamai kvėpuoti per burną ir jiems sunku susitaikyti su užsikimšusia nosimi, paprasčiausia sloga gali tapti didžiausiu išbandymu. Sergantis vaikas gali tapti irzlus, jam sunkiau užmigti ir valgyti. Ką jau kalbėti apie kokybišką poilsį ir atradimo džiaugsmą žaidžiant.


Nosytė visuomet turi būti švari – taip palengvinamas mažylio kvėpavimas


Laisvas kvėpavimas svarbus kiekvienam, ypač kūdikiams iki pusės metų amžiaus, nes jie tiesiog nemoka kvėpuoti per burną. Net jei ir didesni vaikai jau gali kvėpuoti per burną, nereikėtų galvoti, kad tai puikus ir pilnavertis pakaitalas kvėpavimui per nosį. Oras tinkamai paruošiamas tik įkvepiant jį per nosį – taip jis išvalomas, sudrėkinamas ir sušildomas. Kvėpavimas per burną džiovina gleivinę ir dėl to gali kilti papildomų bėdų, be to, oras neparuošiamas taip gerai, kaip tai padaro sveika ir švari nosies gleivinė. Be to, kaip valgyti ar gerti, jei neįmanoma įkvėpti per nosytę? Reikėtų suprasti, kad mažyliui tokia būklė gali būti itin sunki.


Kaip valyti nosytę?


Mažąją nosytę reikia valyti taip dažnai, kaip to reikia. Gali prireikti ir 10 kartų per parą ar dar daugiau – svarbu, kad mažylis galėtų laisvai kvėpuoti per nosį. Jei sekretas labai skystas, jį pašalinti galima specialiu siurbtuku (vaikai iki 2-3 metų tikrai nemoka išpūsti nosytės patys). Jei sekretas sukietėjęs, jį suminkštinti gali izotoninis jūros vanduo.


Apie dažniausią kosulio priežastį


Gleivinės sekretas, tekėdamas gilyn „už nosies“, gali sukelti kosulį, kuris pats intensyviausias gulint ir gali trukdyti mažyliui užmigti. Tai bene dažniausia vaikų kosulio priežastis, tad nosį valyti būtina ne tik dėl kvėpavimo lengvinimo ir nosies higienos palaikymo, bet ir dėl tokio kosulio rizikos sumažinimo. Be to, nakčiai reikėtų pakelti lovytės galvūgalį. Didesniems vaikams galima padėti pagalvę, o kūdikiams galima naudoti tik tam skirtas priemones.


Nosies lašus reikėtų lašinti tik į išvalytą nosies gleivinę


Prieš nosies lašų lašinimą nosis turi būti išvalyta – geriausia naudoti jūros vandenį. Tik taip nosies lašuose esančios vaistinės medžiagos tinkamai „prikibs“ prie reikiamų vietų ir suteiks norimą efektą. Reikėtų žinoti ir tai, kad tokių preparatų negalima vartoti per ilgai ir per dažnai – dažniausiai iki 3 kartų per parą ir ne ilgiau kaip savaitę. Per ilgas ir neatsakingas cheminių nosies lašų vartojimas sukelia didelę medikamentinės slogos riziką, kuri atsiranda dėl tam tikrų nosies gleivinės pažeidimų. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis