9 kalbos ugdymo žaidimai

Ilgėjantys vakarai, vis daugiau laiko namuose ir zirziantys mažyliai… Kuo gi juos užimti? Toliau rasite net devynis žaidimus, kuriais lavinsite vaiko fantaziją, smulkiąją motoriką, kūrybiškumą, pirštukų jėgą, loginį mąstymą ir dar daug daugiau.

Konsultuoja logoterapeutė Viktorija Bartkevičienė.

 

Svarbiausia, kad visus reikalingus daiktus tikrai be vargo rasite kiekvienuose namuose. Jei nerasite – tai nesunkiai pakeisite turimais. Maža to – visi šie žaidimai ugdo vaikų koncentraciją, susikaupimą, kantrybę ir užduoties atlikimą iki galo. Išbandykite!

 

1 KOJINIŲ RŪŠIAVIMAS


Iš džiovyklės ištraukėte šūsnį kojinių: vienos baltos, kitos juodos, raudonos ar net spalvotos. Surūšiuokite jas. Dydis ir spalva – svarbiausi kriterijai. Puikus žaidimas regimojo suvokimo ugdymui, dydžių bei spalvų mokymui. O gal net pavyktų susukti į gumuliukus? Puiku! Taip įdarbinsite ne tik akis, bet ir pirštelius. Juk smulkioji motorika – tiesus kelias į aiškią ir gražią kalbą.

 

 2 SAGŲ SEGIMAS


Piršteliai, piršteliai, piršteliai… Vis apie juos. Betgi be smulkiosios motorikos kalbos lavinimas tiesiog neįmanomas. Tad sagos ir užtrauktukai – dar vienas idealus žaidimas piršteliams ugdyti. Suraskite spintoje įvairių rūbų su skirtingo dydžio sagomis. Pradėkite nuo didžiausių, skaičiuokite, kiek sagučių susagstė mažylis. Vadinasi, dirba ir regimasis suvokimas, koordinacija, be to, ugdomas ir daiktų skaičiavimo gebėjimas.

 

 3 LAIKRAŠČIŲ APLIKACIJA


Reikės laikraščių ar žurnalų (tinka ir parduotuvių reklaminiai leidiniai) ir popieriaus lapo, balto arba spalvoto. Toliau jau teks rinkti, kirpti, klijuoti, dėlioti popieriuje – viskas smulkiosios motorikos ugdymui. Galite sugalvoti temą – pvz., vaisiai, drabužiai, pieno produktai ir kt. Taip mokysitės apibendrinančių sąvokų, vaikas lengviau įsimins vaisių, daržovių ar drabužių pavadinimus. Nepamirškite paklausti: ką rinksime, ką klijuoji, ką užklijavai? Ir žaidimo pabaigoje gal vaikas jau atsimins nė nežiūrėdamas ir puikiai išvardys jums užklijuotus vaisius ar daržoves. Būtinai viską įvardykite garsiai. Galimas variantas su šiek tiek vyresniais vaikais ant lapo nupiešti kelis krepšelius, kad vaikui tektų surūšiuoti, kur, pvz., vaisiai, o kur daržovės.

 

 4 BATRAIŠČIAI


Raskite įvairesnių batraiščių, kad ant jų galėtumėte suverti skirtingų dydžių daiktus: sagas, veržles, sukarpytus šiaudelius, karoliukus, makaronus ir kitus daiktus, kuriuos tik norisi užverti. Nenusigąskite, jei vaikui pasirodys sunku – įvėrimas reikalauja daug susikaupimo, kūno koordinavimo ir smulkiosios motorikos įgūdžių. Jei sunkiau sekasi – padėkite, pagirkite, kaip šauniai vaikui pasisekė! O jei raištelis pabėgo? Nieko baisaus, tiesiog pasijuokite kartu: „Koks tas raištelis išdykęs, pabėgo, tuoj mes jį sugausime.“

 

5 UŽSUKTI / ATSUKTI STIKLAINIUS / BUTELIUKUS


Jei vaikas mažesnis – stiklainiai ne pas geriausias pasirinkimas, tačiau gal turite nenaudojamų gertuvių, plastikinių maisto dėžučių. Šio žaidimo esmė – krūvoje rasti dangtelį ir uždaryti juo tinkamą indelį. Vaikams labai smagu ieškoti, bandyti, vertinti – tinka ar ne, rasti ir net pačiam uždaryti. Paskui, be abejo, vėl atidaryti, paskui – vėl uždaryti ir taip, kol neatsibosta. Toks pasikartojimo žaidimas, komentuojant tėvams, lavina vaiko kalbą, plečia žodyną, moko žodelių „tinka, netinka, didelis, mažas, valio, gerai“ ir kt., kuriuos tik pasikartojant naudosite. Suprantama, ugdote ir kantrybę, logiką, suvokimą, regimąjį suvokimą, koordinaciją bei pirštukų jėgą.

 

6 ŠIAUDELIAI


Ar su šiaudeliais galima tik gerti? Tikrai ne, turbūt vienas mylimiausių vaikų žaidimų yra paburbuliuoti. Puikus pratimas, lavinantis kalbinį kvėpavimą. Svarbu, kad stebėtumėte, kaip vaikas kvėpuoja: įkvėpimas per nosį, iškvėpimas per burną. Ir viskas – burbuliuokite.

         

Kitas žaidimas – su šiaudeliu galite žaisti pūtimo lenktynes. Papildomai reikės plunksnų ar žurnalo iškarpų. Pasidarote lenktynių PRADŽIĄ ir FINIŠĄ (žaisti juk galima ant stalo arba ant žemės). Ir pučiate plunksną ar savo mėgstamą personažą finišo link. Vėlgi kontroliuokite įkvėpimą per nosį, iškvėpimą per burną. Žaisti rekomenduojama ne ilgiau kaip penkias minutes, kad neapsisuktų galva dėl didelio kiekio deguonies.

 

7 SEGTUKŲ SEGIMAS


Jeigu nebedžiaustote skalbinių balkone ar terasoje – segtukai liko nenaudojami. O juk jie taip pat skirtingų dydžių ir spalvų. Išnaudokite tai: susekite segtukus ant lapo, dėžės ar kėdės kraštelio, rūšiuodami juos pagal spalvas, dydžius ar medžiagą (plastikiniai ar mediniai).

         

Kitas žaidimas – iškirpkite iš lapo įvairių formų ir sekite segtukus taip, kad jie papildytų paveikslėlį (pvz., iškerpate rutulį, ant kraštelių segate segtukus – štai ir saulė; arba ovalą – segate segtukus lyg kojas, rankas ir galvą). Parinkite, įvardykite spalvas ir dydį, klauskite vaiko, ką jam primena. Tai puikus žaidimas, ugdantis ne tik smulkiąją motoriką, pirštelių jėgą, bet ir fantaziją bei regimąjį suvokimą.

 

8 ATRASK PASLĖPTUS DAIKTUS


Dar vienas puikus žaidimas orientacijai erdvėje ir gramatinių formų mokymui, ugdymui ir įsiminimui. Galite toliau naudoti anksčiau pasiruoštą dėžę ir ištrauktą daiktą slėpti namuose. Vienas iš žaidėjų turi nežiūrėti, o kitas – slėpti. Nežiūrėjęs žaidėjas pirma spėja, ko ieško (pvz., ar su tuo daiktu galima valgyti sriubą?), o tuomet ieško namuose pagal nurodymus. Pvz.: šis daiktas yra pirmame aukšte, prieškambario spintoje, viduriniame stalčiuje. Žaidimo pabaigoje, atradę visus daiktus (bent penkis), nežiūrėdami įsiminkite, kokių daiktų ieškojote. Taip aktyvinsite dar ir atmintį.

 

9 DAIKTŲ ŠARADOS


Pasiruoškite dėžę ir surinkite namuose besimėtančius daiktus (čia toks žaidimas, imituojantis tvarkymąsi). Tuomet užmerktomis akimis traukite daiktą, apibūdinkite, ką ištraukėte (dydis, tekstūra, forma ir pan.). Spėkite, kas tai. Galiausiai reikia nusakyti, kur yra šio daikto vieta ir kam jis naudojamas. Nunešate daiktą į jo vietą. Žaidimas lavina rišlią kalbą, gramatinį taisyklingumą, prielinksnių vartojimą ir orientaciją erdvėje.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis