Vaikas pyksta: 3 protingiausi būdai, kaip reaguoti

Visiems tėvams susitvarkyti su neigiamomis vaikų emocijomis - didžiulis iššūkis, su kuriuo susidurti tenka ypač dažnai. Viena iš jų - pyktis.

Kaip padėti vaikui valdyti pyktį?


Priežasčių pykti mažiesiems atsiranda nuolat: ne tik namuose, esant tarp šeimos narių, bet net ir pačiose netinkamiausiose situacijose: svečiuose, parduotuvėse, renginiuose. Tačiau svarbiausia tėvams - ne užgniaužti emocijas, o išmokti jas tinkamai kontroliuoti. Kad tai netaptų įsišaknijusia problema, ugdyti vaiką patartina nuo pat mažų dienų. Kaip tai padaryti? Nuo ko pradėti? Į šiuos klausimus mums padės atsakyti konferencijos „Atsakinga tėvystė" idėjos autorė bei organizatorė, psichologė Jūratė Bortkevičienė.


Pykčio priežastys


Prieš pradedant teikti vaikui pagalbą kovoje su pykčiu, būtina išsiaiškinti jo sukėlimo priežastis. Viena jų - nepatenkinti fiziniai poreikiai. Kai vaikas alkanas ar nori miego, natūralu, kad sunku kontroliuoti savo emocijas. Todėl labai svarbu, kad tėveliai pasirūpintų, kad vaikas miegotų tiek kiek reikia to amžiaus vaikui ir visada būtų pavalgęs. Norint išvengti nereikalingų emocijų, psichologė pataria dažniau liesti ir apkabinti vaiką, palaikyti akių kontaktą, šypsotis, sutekti galimybę fiziniam aktyvumui.


Taip pat ypač dažnai pyktis gali pasireikšti dėl paprasčiausio dėmesio stokos. Jis yra būtinas sėkmingam vaiko vystymuisi, todėl patartina stengtis skirti jam laiko. Tai turi būti aktyvus dėmesys - skaitymas, žaidimas pagal vaikų taisykles, darbas kartu, pokalbiai ir kt.


Žinoma, kuo dažniau atžalai kartokite, koks jums jis svarbus ir kaip jį mylite. Kai vaikas patiria nesėkmes, pavojų ar stresą, kartu derėtų išsiaiškinti jų priežastis, tačiau nemėginti pykčio slopinti, o padėti surasti tinkamus būdus jam išlieti. Neužgniaužti blogų emocijų patariama ir tuo atveju, kai vaikas pykti ir nederamai elgtis išmoksta iš aplinkos. Tokiu atveju psichologė skatina rodyti vaikui pavyzdį, kaip derama elgtis užvaldžius įsiūčiui, tačiau jokiu būdu neatsakyti į pyktį pykčiu ar tuo labiau atžalą žeminti.


Kaip numalšinti vaiko pyktį?


Norint atžalą nuraminti, galima taikyti įvairiausius būdus: tai gali būti stiprus apkabinimas, dėmesio nukreipimas, skaičiavimas iki dešimties ar susitelkimas į gilų kvėpavimą. Taip pat, itin veiksminga tiesiog „nuleisti garą" užsiimant fizine veikla: bėgiojimu, „kriaušės" trankymu, šokiu. Tačiau į pykčio malšinimą galima pažiūrėti kūrybiškai ir įtraukti vaiką į savotišką žaidimą. Psichologė Jūratė Bortkevičienė pateikia keletą tokių metodų:


Bambantis vabaliukas


Kai vaikas zirzia, įvertinkite situaciją ir priežastį. O priežastis - įsiveisę bambantys vabalais. Jūs visur ieškote vabalo, jį randate ir išmetate pro langą. Tik atsargiai, kad tas vabalas neužkristu ant ko nors kito. Ieškote visur, tarp ausų, kišenėse. Taip kutendami vaiką jūs nukreipsite dėmesį. O dabar galite eiti paieškoti vabalo linksmuolio. Ir vėliau, kai matysite, kad vaikas liūdnas galima jam pasiūlyti paieškoti linksmuolio vabalo.


Plauname pyktį iš kambario


Kai bloga nuotaika užvaldo visus, jūs galite pakeisti situaciją, išplauti grindis. Kadangi grindis reikia periodiškai plauti, nušausite du zuikius vienu kartu – visiems bus smagu, ir grindys bus švarios. Priemonės: stebuklingas kibiras su vandeniu, skuduras. Visi kartu plauname pyktį iš namų, galima vandeniu ir pasitaškyti, svarbu į visą procesą žiūrėti kaip į žaidimą.


Pagalvių mūšis


Žaidimui reikia daug mažų pagalvėlių. Žaidėjai mėto vienas į kitą pagalvėlėmis. Galima susiskirstyti komandomis. Žaidimą pradeda suaugusieji, parodydami, kaip reikia žaisti be agresijos. Žinoma, pyktį suvaldyti įmanoma ir kitokiais būdais - viskas priklauso nuo jūsų išradingumo. Svarbiausia - nepamiršti, jog įprotis susitvarkyti su emocijomis turi būti nuolat ugdomas, o jūs - geriausias pavyzdys ir pagalbininkas savo mažiesiems.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis