Ar berniuką ir mergaitę reikia auklėti skirtingai

Apie mergaičių ir berniukų auklėjimą sklando daug mitų - ir dažniausiai neteisingų. Pasitikrinkime, ar mūsų žinios apie berniukus ir mergaites yra teisingos. Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Mergaitėms reikia daugiau švelnumo

Mitas. Kiekvienam kūdikiui ir vaikui reikia švelnumo. Tačiau kažkodėl mūsų visuomenė yra įsitikinusi, kad berniukus rečiau reikia imti ant rankų, antraip užaugs „mamyčiukai". Mergaitę, kuri parpuola ir užsigauna, tėvai guodžia, paima ant rankų. O pargriuvusiam berniukui sako: „Būk vyras, tuoj skausmas praeis." Taip iš berniuko yra atimama teisė pasiguosti. Kuo dažniau jis girdi, kad reikia būti vyriškam, tuo greičiau išmoksta nerodyti savo emocijų, o suaugęs gali dėl to turėti bėdų, nes emocijos nesvetimos visiems, taip pat ir mokėjimas jas įvardyti.

Patarimas: bet kurios lyties vaikui reikia rodyti daug švelnumo. Tėtis, kuriam sunku būti švelniam, gali panešioti vaiką užsisodinęs ant sprando, pasivartyti su juo ant kilimo ir pan. Tai ir bus švelnumas.

Blogai, kad berniukas žaidžia su lėle

Mitas. Tiek vyrai, tiek moterys turi ir vyriškąjį, ir moteriškąjį pradą. Todėl mažas berniukas, kuris turi daugiau moteriškų bruožų, gali mielai žaisti su lėlėmis. Tai tikrai nėra blogai ir negalima drausti tokių žaidimų. Užaugęs jis galbūt bus švelnesnis ir jautresnis, mokės labiau atjausti artimą.

Vaikai natūraliai pasirenka, ką jiems žaisti. Paprastai berniukams reikia agresyvesnės veiklos, pavyzdžiui, palenktyniauti, pasirungti, pademonstruoti jėgą. Jie mielai šaudo žaisliniais šautuvais, kuriuos niekieno nemokomi sugeba pasidaryti kad ir iš paprasčiausios lazdos. (Mergaitė, laikydama rankoje tą pačią lazdą greičiau įsivaizduos, kad tai burtų lazdelė arba šaukštas sriubai maišyti.)

Berniukai mielai konstruoja, stato, kuria namus ar net pilis. Mergaitės, priešingai, paprastai nelabai mėgsta dėlionių, tačiau jau nuo mažens mielai žaidžia šeimą.

Patarimas: berniuko, kurie nori žaisti kaip mergaitė, nebarkite ir nebauskite. Net jeigu nusidažė lūpas lūpų dažais ar nusilakavo nagus. Tai vaikiško smalsumo etapas, kuris tiesiog praeis.

Berniukai turi išsidūkti, tad juos verta užrašyti į sporto būrelį

Mitas. Berniukai yra judrūs ir turi kažkur išlieti susikaupusią energiją. Tačiau tai nereiškia, kad mergaitėms sportas neįdomu. Maži berniukai turi kasdien išsidūkti, o mergaitės mieliau piešia ar lipdo, nes paprastai labiau išlavėjusi jų smulkioji motorika. Ko gero, vertėtų mergaites paskatinti daugiau judėti, o berniukui nupirkti įvairių kaladėlių ir kitų žaislų, kurie vysto smulkiąją motoriką.

Patarimas: jeigu norite, kad vaikas gerai fiziškai vystytųsi, nuolatos visko nedrauskite. Kai mažylis vis girdi: „Nelipk ten, nes nukrisi", „Nebėgiok taip greitai", pradeda blokuoti savo natūralią energiją. Aišku, reikia pasirūpinti, kad vaikas būtų saugus, tačiau jis privalo vystytis fiziškai. Todėl skatinkite vaiką sakydama: „Pamatysi, kad tau pavyks", „Aš tave prilaikysiu ir nenugriūsi nuo dviračio." Tai teikia jam pasitikėjimo ir drąsos. Tai ypač svarbu mergaitėms.

Berniukai labai imlūs kompiuteriui, todėl verta jiems jį nupirkti

Mitas. Iš tiesų paprastai vyrų protas yra labiau analitinis ir jie dažniau turi techninių sugebėjimų. Klausimas kyla, kodėl. Todėl, kad tėvai yra įsitikinę, jog berniukas „prie technikos", ir anksčiau jį pasodina prie kompiuterio nei jo sesę. O kadangi berniukas anksčiau pradėjo naudotis kompiuteriu, nenuostabu, kad bus jį geriau perpratęs už bendraamžę mergaitę.

Patarimas: vaikui gerai išmokti dirbti kompiuteriu, tačiau prie jo sodinti mažylį nepatartina anksčiau negu 3 m. amžiaus. Neleiskite mažam vaikui ilgiau negu 20 min. sėdėti prie kompiuterio.

Mergaitės verkia dažniau, nes jos jautresnės

Mitas. Mergaitės išties neretai geriau pajunta kitų žmonių emocijas, tačiau tai nebūtinai rodo, kad jos yra jautrios. Na, tarkim, mergaitė supras, kad draugei yra liūdna, tačiau nebūtinai ir jai bus liūdna dėl tos pačios priežasties. Taip, jos verkia dažniau, tačiau dėl to, kad tėvai joms dažniau leidžia verkti nei berniukams.

Patarimas: ar vaikas bus jautrus, tai nepriklauso nuo lyties. Tiek berniukui, tiek mergaitei reikia leisti rodyti savo jausmus ir mokyti juos įvardyti. Tada užaugę sugebės geriau bendrauti su žmonėmis.

Įprasta, kad berniukai agresyvesni

Mitas. Agresyviai kartais elgiasi tiek berniukai, tiek mergaitės. Agresija vaikas gali reaguoti į draudimus, skausmą, pašaipas, žeminimą. Tačiau neretai tėvai atlaidesni berniuko agresijos protrūkiams. O mergaites moko tramdyti savo pyktį.

Patarimas: parodykite vaikui, kaip elgtis tam tikromis aplinkybėmis, kurios jį erzina. Pavyzdžiui, pasakykite: „Užuot mušęs sesę, paprašyk, kad atiduotų tau žaislą."

Tai įdomu

  • Pirmaisiais mėnesiais paprastai berniukus auginti sunkiau, jiems dažniau skauda pilvuką, jie būna neramesni.

  • Ankstyvieji elgesio sutrikimai būdingesni berniukams. Pavyzdžiui, dešimčiai hiperaktyvių vaikų tenka viena mergaitė.

  • Berniukai yra judresni, aktyvesni, dažniau užsigauna, nėra tokie kruopštūs, sunkiau sutelkia dėmesį, tačiau geriau sprendžia įvairius galvosūkius.

  • Mergaitėms anksčiau pradeda vystytis kalba. Mergaitės jau 1,5 m. pradeda kalbėti, o berniukai gali pradėti ir būdami 3 m. Tai susiję su smegenų veikla. Mergaičių smegenų centras yra daug aktyvesnis, bet berniukai mieliau konstruoja, geriau orientuojasi aplinkoje.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis