Tomas Lagūnavičius: už kaprizų slepiasi nepatenkinti vaiko troškimai

Jei jūsų vaikas neklauso, rodo „ožius", iš principo tai yra gerai. Normalu, nes jis bręsta. Formuojasi jo vidinis „aš". Tačiau vaiko noras tapti kuo greičiau savarankišku, sukelia labai daug nepatogumų tėvams.

Kaip turėtumėte teisingai elgtis? Apie tai kalba psichologas, Kauno jaunimo mokyklos direktorius Tomas Lagūnavičius.

1. Reikia kalbėtis su vaiku ir išsiaiškinti, kokie jo lūkesčiai. Nes už kaprizų slepiasi nepatenkinti vaiko troškimai. Mažasis sako viena, o gal būt nori ko kito? (Jei vakarais vaikas nenori eiti miegoti, gal bijo, kad prabudęs neras tėvų šalia?)

2. Kaip suprasti atžalos nepaklusnumo motyvus? Reikia stebėti mažylį ir atkreipti dėmesį į pasikartojančias situacijas. Kokios vaiko reakcijos? Ar į tą patį besikartojantį įvykį jis reaguoja vienodai?

3. Atkreipkite dėmesį, kas jūsų vaikui sukelia baimę, nerimą, nesaugumo jausmą? Kaip jis elgiasi: „zyzia", atsikalbinėja, pyksta, nesišneka? Dažnai maži vaikai nemoka įvardinti savo negatyvių emocijų ir jas išlieja priešgyniaudami tėvams.

4. Jei vaiko nepaklusnumas kyla iš užsispyrimo, tėvai turėtų naudoti kelias auklėjimo technikas: „Užstrigusios plokštelės" principas („Vis tiek reikės tą padaryti", – kartokite ramiu tonu, nekeldami balso. Tol, kol neišreikalausite rezultato.)

5. Supratimo principas. (Sakykite: „Užjaučiu tave, suprantu, kad sunku atsikelti anksti. Bet tu negali vėluoti į mokyklą.)

6. Leiskite vaikui rinktis. Pasiūlykite du veiksmų variantus, kurie yra naudingi ir priimtini jums. („Štai tau euras. Gali nusipirkti sausainių arba ledų".) Arba pasiūlykite vieną blogą, o kitą dar blogesnį vaikui, bet jums naudingesnį, variantą. („Gali neiti į baseiną. Bet liksi vienas namuose ir negalėsi žaisti kompiuteriu".)

7. Kritišku atveju skelbkite ultimatumą. Bet būtinai jį įvykdykite.(„Neatlikai namų darbų, todėl savaitę laiko tau bus išjungtas kompiuteris".) Nes jei tik grasinsite bausti, bet to nepadarysite, vaikas nebebijos ir ims jumis manipuliuoti. Tada liksite bejėgiai. Ir visos tolimesnės jūsų pastangos ateityje nueis šuniui ant uodegos.

8. Kompromisai arba derybos su vaiku. Neretai tėvai mano, kad geriausia su vaiku tartis ką, kada ir kaip šis turi daryti. Tačiau naudojant tokį auklėjimo būdą, vaikas greitai pajunta, kad gali „apžaisti" tėvus, išsireikalauti sau naudingų sąlygų. Tėvai turi nuolat vaiką papirkinėti. O už nepaklusnumą apdovanoti negalima. Nes vaikai gudrūs – jie pradeda valdyti tėvus.

9. Pamirškite mitą apie indigo vaikus. Juo tėvai mielai tiki teisindami netikusį savo vaiko elgesį. („Mano vaikas toks kūrybingas: vakar piešė iki vėlumos. Todėl negalėjo atsikelti į darželį". Ką darys toks vaikelis mokykloje per pamokas – šoks, svajos?..) Šitaip vaikui daroma nepataisoma žala. Nes jis privalo išmokti gyventi pagal taisykles ir turi žinoti aiškias „galima – negalima" ribas.

10. Tai nereiškia, kad nereikia mokyti kūrybos technikų. Tik reikia suprasti, kad kūrybos procesas reikalauja susikaupimo, darbo, pedantiškumo, drausmės. Kurti – tai visiškai nereiškia daryti, ką noriu.

Paruoškite vaiką realiam gyvenimui. Visuomenės reikalavimai ir taisyklės tikrai nebus lengvos, Mokydami vaiką paklusnumo, ugdote jo valią, savidiscipliną, pareigos ir atsakomybės jausmus – tiesiate kelią į sėkmingą gyvenimą. O ateityje dabartinis jūsų mažylis jums už tai tikrai padėkos.

Straipsnio autorė - Rita Kaučikienė

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis