Vaikas pyksta, ožiuojasi ir verkia: 11 žodžių, kurių dabar jam labiausiai reikia

Kai kitą kartą teks turėti reikalų su emocijų apimtu ir verkiančiu mažyliu, akimirkai sustokite ir įsitikinkite, kad esate ramūs. Jei pykstate, jaučiate stresą ar esate sutrikę, bet kokie vaikui pasakyti žodžiai situaciją tik dar labiau pablogins.

Niekam nėra paslaptis, kad girdėti šalia verkiantį ar rėkiantį žmogų yra be galo sunku. Dar sunkiau, kai tai - tavo mylimiausias vaikas. Kol vaikas nemoka kalbėti, vienintelė jo „kalba“ yra verksmas. Tačiau net kai mažylis ima kalbėti, jam dar prireiks daug laiko, kol jis sugebės įvardinti savo emocijas, išmoks su jomis susitvarkyti. Todėl kai mažylį apima pyktis, svarbu tinkamai sureaguoti – ne rėkti garsiau, ne bausti, o ramiai atspindėti tai, ką vaikas jaučia, ir nori savo elgesiu parodyti.


Kelis kartus giliai įkvėpkite, suvokite savo jausmus, sutelkite dėmesį į jūsų viduje vykstančius procesus (galbūt širdies dūžiai padažnėję, žandikaulis suspaustas, o gal jaučiate įtampą). Kai jau jausitės pasiruošę, ramiu balsu išmėginkite vieną iš šių 11 atsakymų.


Aš tau padėsiu


Net jei vaikas tikina jūsų pagalbos dabar nepageidaujantis, jis neabejotinai nori žinoti, kad ištiesite pagalbos ranką, kai tik jos prireiks.


Matau, kaip tau nelengva


Ši elementari frazė leidžia suprasti, kad girdite ir matote savo vaiką.


Suprantu, kad esi liūdnas /nusivylęs /išsigandęs /sunerimęs /nelaimingas, ir tai yra normalu


Leiskite atžalai suprasti, kad patiriamos emocijos – tai visiškai natūralus dalykas.


Tai iš tikrųjų kelia liūdesį /nusivylimą


Pripažindami situaciją, privertusią jūsų vaiką pravirkti, leisite jam suprasti, kas sukėlė patiriamas nemalonias emocijas ir suvokti, ką gi vertėtų daryti toliau.


Mums reikia pertraukos


Jei abu iš situacijos pasitrauksite, vaikas supras, kad kartais reikia atsitraukti ir atgauti pusiausvyrą. Visiškai natūralu, kad vaikas gali jaustis pavargęs, jam gali reikėti tylios ir ramios aplinkos, kurioje pabuvęs jis galėtų tęsti pradėtą veiklą.


Aš tave myliu, tu esi saugus


Šie žodžiai padeda megzti ryšį su vaiku, jie nedidina atskirties. Gali būti, kad jūsų vaikui dabar būtinas apkabinimas, paglostymas ar kitas fizinis kontaktas, nes tik taip mažylis gali pajausti, kad iš tiesų esate čia tam, kad jam padėtumėte.


Ar norėtumei pagalbos? Ar nori pabandyti dar kartą?


Dažniausiai verkiančiam vaikui reikia vieno iš šių trijų dalykų: pagalbos atliekant užduotį, galimybės atitrūkti nuo neigiamas emocijas sukėlusios situacijos ar dar vienos galimybės atlikti užduotį iš naujo.


Girdžiu, kad verki, bet nežinau, ko tau reikia. Gali man padėti tave suprasti?


Net jei iš pradžių jūsų atžala žodžiais nepajėgs išreikšti to, dėl ko verkia, būtinai suteikite mažyliui šansą pasipraktikuoti.


Atsimenu, kai tu...


Nors tokia taktika gali pasirodyti skirta dėmesiui nukreipti, ji neabejotinai padeda vaikui prisiminti laikus, kai jis jautėsi laimingas ir taikus, o tai savo ruožtu paruošia vaiko smegenis racionalioms mintims. Jei vaikui mėginsite sakyti ką nors racionalaus, kai jis apimtas itin stiprių emocijų, pasijausite taip, lyg derėtumėtės su mažuoju diktatoriumi. Tokios būklės vaikas nėra pasirengęs girdėti logiškų argumentų, nes jį valdo beviltiškumas, pyktis, liūdesys ar nuovargis.


Paieškokime išeities kartu


Visi tėvai nori išmokyti savo vaikus spręsti problemas. Jei kartu su atžala pamėginsite paieškoti problemos sprendimų, mokysite juos vertinti situaciją objektyviai ir rasti galimų problemos sprendimo būdų.


(Tyla)


Jei vaikas verkia, apkabinkite jį, apsupkite jį tylia ir mylinčia aplinka – jūs esate geriausia paguoda ir atrama savo atžalai. Kartais net nereikia žodžių, o tik tvirto, mylinčio mamos ar tėčio glėbio.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis