Paklusnus staiga tampa nevaldomas: kodėl taip nutinka?

Paklusnus ir šeimos taisyklių besilaikantis vaikas kitose situacijose tampa nebevaldomu. Kodėl taip nutinka ir ką daryti?

Jūratė klausia:


„Sūnui 5 metai. Galėčiau jį apibūdinti kaip „geras vaikas“. Bet kai atvažiuoja 6 metų pusseserė, viskas apsiverčia aukštyn kojom. Jo elgesį galėčiau apibūdinti kaip „nutrūkęs nuo grandinės“. Jokio paklusnumo, elgiasi visiškai atvirkščiai, negu sakoma. Jei pusseserė liepė sulaužyti ką nors, jis taip ir padarys. Visiškai pasiduoda jos įtakai. Kaip jam paaiškinti, kad toks elgesys netinkamas? Kaip visa tai pakeisti?“.



Atsako Individualiosios psichologijos konsultantų programos dalyvė Milda Čeikienė.


O kas yra "geras vaikas"? Iš aprašymo suprantu, kad tai paklusnus, prognozuojamas, besilaikantis sutartų taisyklių, girdintis mamos prašymus vaikas. O kai to nedaro, kai nesielgia patogiai jau tampa „blogas“? Visų pirma atskirkime vaiką nuo jo veiksmų. Tiek jūsų vaikas, tiek jūs esate žmonės – nei geri, nei blogi. Ypatingi, vieninteliai ir netobuli.

Kartais tiek jūsų, tiek sūnaus elgesys gali aplinkiniams ir nepatikti, erzinti, kelti pyktį, įsiūti, o gal bejėgiškumą.


Dažniausiai vaikų elgesys pasikeičia, kai pasikeičia mūsų reakcija į jų elgesį. Kaip jūs reaguojate į sūnaus išdykavimus, kai nėra svečių? Ar lygiai taip pat jį drausminate prie pusseserės? O gal tampate kantresnė, švelnesnė, atlaidesnė... Pagaliau juk norite pasėdėti, pabendrauti su svečiais ir negalite skirti tiek dėmesio vaikams, kiek skiriate paprastai? O jūsų berniukui to tiek ir bereikia, kad „nutrūktų nuo grandinės“. Tad kai atvyksta pusseserė į svečius, kuri matyt yra pakankamai „velnių priėdusi“ ir neturi tokių taisyklių savo namuose, kokios galioja pas jus šeimoje, jūs galite pabandyti vieną ar kelis iš šių patarimų:


- keiskite savo požiūrį į pasikeitusį sūnaus elgesį ir leiskite jam šiek tiek daugiau nei paprastai, jei tai nekelia pavojaus kieno nors gyvybei ir NESINERVINKITE dėl to. Jūs gi žinote, kad tai laikinai ir nesijauskite dėl tokio elgesio "bloga" mama. ARBA išlikite nuosekli ir drausminkite savo vaiką tokiais pačiais metodais, kaip kad drausminate, kai nėra svečių;


- sumažinkite vaikų žaidimo plotą, padarykite jį saugų. Pvz., leiskite žaisti tik vaikų kambaryje;


- pasiruoškite mergaitės atvykimui - palikite vaikams žaisti tik tuos žaislus, kurių neįmanoma sulaužyti;


- pasirūpinkite, kad vaikai būtų nuolat stebimi suaugusio žmogaus, kuris stabdytų netinkamą žaidimą;


- aiškiai ir tvirtai bei pagarbiai pasakykite 6-metei (ir kartu priminti savo sūnui) apie jūsų namuose galiojančias taisykles ir leisti rinktis: jų laikytis, arba pusseserei teks važiuoti namo. Bet palikite galimybę jai kitą kartą atvažiuoti ir pabandyti iš naujo laikytis jūsų namų taisyklių. BŪTINAI iš anksto susitarkite su tos mergaitės tėvais apie tokią jos elgesio pasekmę;


- švelnesnis variantas namų taisyklių nesilaikymo galėtų būti - žaisti vaikams skirtinguose kambariuose; pasėdėti šalia suaugusio žmogaus, kol nusiramins ir sugalvos kokį žaidimą toliau norėtų žaisti; bus paimtas žaislas, kurį laužo;


- nepalikite vaikų vienų ilgam, sugalvokite kelis žaidimus, kuriuos jie galėtų pažaisti kad nurimtų kai yra įsidūkę.


Kantrybės jums ir nuoseklumo. Tiesiog reikia laiko, kad Jūsų berniukas išmoktų žaisti su kitais vaikais ir tuo pačiu metu suprastų, kad namuose galioja tos pačios taisyklės.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis