Kaip vaiką paruošti darželiui, kad adaptacija būtų lengva: interviu su specialiste

Diena, kai vaikas pradės lankyti darželį, gali būti lengva ir be streso tiek jam, tiek jums – tėvams, tereikia tam tinkamai pasiruošti.

Kokio amžiaus vaikas yra subrendęs žengti į šį, jam visiškai naują, gyvenimo etapą? Kodėl mažyliui naudinga lankyti darželį? Kaip tėvai gali iš anksto, dar namuose, pradėti ruoštis vaiko adaptacijai? Kaip atrodo pirmi kartai darželyje ir kaip, atsisveikindami su savo atžala, turi elgtis suaugusieji? Į šiuos ir kitus, daugeliui šeimų itin svarbius klausimus, atsako vaikų darželio „Išminčiukai" direktorė Ingrida Keliauskienė.


Amžius – ne rodiklis


Nurodyti tikslų amžių, kada vaikas pasiruošęs eiti į darželį, praktiškai neįmanoma, kadangi tai labai individualus dalykas. Kiekvienas vaikas yra asmenybė, su jam būdingais charakterio bruožais ir raidos savybėmis. Kartais dvejų metų vaikas gali būti pasiruošęs darželiui geriau nei kitas trejų ar vyresnis. Prieš apsisprendžiant leisti vaiką į darželį, svarbu jį stebėti, kaip vystosi jo socialiniai įgūdžiai, kaip jis reaguoja į kitus vaikus, kiek yra prieraišus prie tėvų ir pan.


Kada verta neskubėti į darželį?


Intravertiškiems, emociškai jautresniems, uždaresniems vaikams paprastai adaptacija būna šiek tiek sunkesnė. Tačiau kiekvienas žmogus yra kitoks, individualybė. Būtina mažyliui iš anksto papasakoti apie darželį, kas tai per vieta, ką jis ten veiks ir pan. Svarbu kalbėtis ir su pačiais mažiausiais. Dažnai tėveliai nusijuokia, kad su vos vienerių vaikučiu stengiamės komunikuoti, aiškinti jam darželio taisykles ar pan., tačiau mokymasis juk yra procesas. Todėl, žinoma, išaiškinti tam tikrus dalykus mažiesiems sunkiau nei vyresniesiems, tačiau dalis informacijos jiems tikrai taip pat puikiai yra suvokiama.


Jeigu tėvai dvejoja, ar leisti vaiką į darželį būtent dėl tam tikrų jo charakterio savybių, visada naudinga apsilankyti planuojamame lankyti darželyje, pabendrauti ir pasitarti su auklėtojomis, leisti joms susipažinti su vaiku.


Darželis – savotiška savarankiškumo mokykla


Kartais tėvai ilgai svarsto: o kas iš to darželio? Galbūt, jei galimybės leidžia, geriau su vaiku namuose likti mamai arba samdyti auklę? Kokie tie darželio privalumai? Pirmiausia – šioje aplinkoje sparčiau vystosi vaiko socialiniai įgūdžiai. Jis pakliūna į tam tikrą kolektyvą. Būdamas savo grupėje, mažylis mokosi dalintis daiktais, jam skiriamu dėmesiu. Po truputį ima suvokti, kad jis nėra visko „centras".


Antra, darželis daro didžiulę įtaką vaiko savarankiškumo formavimuisi. Dažnai mažesnieji patys dar negeba valgyti, nusiplauti rankų ir pan., nes šiuos darbus už juos namuose atlieka tėvai, norėdami tiesiog padėti arba tiesiog sutaupyti laiko. Darželyje vaikai mokomi viską daryti patys. Auklėtojai stengiasi akcentuoti ir paties proceso svarbą, ne tik rezultato. Jei kažkas nepavyksta, vaikas niekada nebaramas. Jis skatinamas pamėginti dar kartą. Tokiu būdu, mažais žingsneliais, pats išmoksta ir pavalgyti, ir apsirengti, ir naudotis tualetu.


Gamintojo archyvas


Stiprinamas imunitetas


Manau, kad labai svarbus akcentas, ką gauna darželį lankantys vaikai – sustiprėjęs imunitetas. Dažnai tėvai pyksta, kad, pradėjus lankyti darželį, vaikas ima kur kas dažniau sirgti. Taip, tai ganėtinai dažnai pasitaikantis reiškinys, tačiau jį reikėtų priimti ne taip baugiai. Kaip jau minėjau, mažylis darželyje patenka į kolektyvą, kuriame daug vaikų. Visai natūralu, kad iki tol jis, būdamas namuose, neturėjo stipriai susiformavusio imuniteto, todėl ima dažniau sirgti. Tačiau tuo pačiu vaiko imunitetas darželyje stiprėja ir jis tampa atsparesnis ligoms.


Visapusis ugdymas kiekvieną dieną


Tikėtina, kad vaikas, būdamas namuose su tėvais ar aukle, neturės tiek ugdomųjų veiklų, kurios jam suteikiamos darželyje. Čia jis ne tik mokosi skaičiuoti ar pažinti raides, tačiau ir dailės, muzikos, teatro. Lankydamas darželį, jis įgyja žinių iš skirtingų sričių ir yra visapusiškai lavinamas. Aišku, negalima sakyti, kad ir namuose jis to tikrai negaus – viskas priklauso nuo tėvų požiūrio, laiko ir noro.


Prie minties apie darželį pratinkite pamažu


Kai šeima apsisprendžia, kad mažyliui laikas į darželį, pasilikite laiko „susigyvenimui" su šia mintimi. Tai svarbu tiek tėvams, tiek pačiam vaikui. Jeigu mažylis išsigąsta, kai užsimenate apie darželį, jį nuraminkite, stenkitės jam viską paaiškinti ramiai. Jeigu jis reaguoja labai jautriai, galima šiek tiek laiko palaukti ir vėliau vėl apie tai užsiminti.

Jokiu būdu vaiko negąsdinkite darželiu, nesakykite grasinančių frazių (pavyzdžiui, „jeigu neklausysi, turėsi eiti į darželį" ar pan.). Taip mažyliui formuosis neigiamos asociacijos. Svarbiausia – viską daryti nuosekliai ir, žinoma, atsižvelgiant į vaiko amžių. Jeigu jis vyresnis, galima jo paklausti, ar jis žino, kas yra vaikų darželis, ir tada drauge aiškintis, ką žino, ko ne, suteikti jam trūkstamą informaciją. Jeigu vaikas turi draugų, kurie jau lanko darželį, galima jam pasakoti apie tai, pasitelkti teigiamus jų pavyzdžius.


Būsimai adaptacijai palengvinti panaudokite žaidimų formą. Pavyzdžiui, imituokite darželyje įprastas situacijas: žaidimus su draugais, miegą, valgymą, parodykite savo mažyliui, kad tokia veikla labai smagi.


Gamintojo archyvas


Prieš pradedant lankyti – pasisvečiuokite


Jei darželyje apsilankysite ir jį apsižiūrėsite iš anksto, pirmąją dieną vaikas jausis patogiau ir drąsiau, jis jau žinos, kur yra žaislai, kur pietaujama, kaip atrodo kiemas ir t.t. Kai tėvai su vaikais pas mus taip pasisvečiuoja, mes drauge apeiname darželio teritoriją, susipažįstame su auklėtojomis. Tėvams atsakome į rūpimus klausimus, o vaikai gali pasižvalgyti, drąsesni iš karto kontaktuoja su kitais vaikais. Dažnai būna, kad po tokios viešnagės mažylis jau atsimena kokio vaiko vardą ir sako, kad susirado draugą ar draugę, todėl ir vėl nori čia grįžti.


Suteikite galimybę vaikui pačiam adaptuotis


Būna tėvų, kurie primigtinai nori kelias dienas kartu su mažyliu eiti į darželį – jį stebėti, jam padėti adaptuotis. Rekomenduoju tėvams šio plano atsisakyti. Praktika rodo, kad vaikų, su kuriais pradžioje būna ir tėveliai, adaptacija yra sudėtingesnė. Taip mažyliui vystosi suvokimas, kad suaugusieji kartu su juo visada bus, todėl vėliau tampa sunku jiems paaiškinti, kodėl vieną dieną jie kartu nebepasilieka.


Pradžiai vaiką darželyje palikite porai valandų, vėliau – pusei dienos ir t.t. Dažnai tėveliams būna sunku atsisveikinti su mažyliu, matant jo ašaras, tačiau, išties, jiems išėjus, jis labai greitai nurimsta. Taip pat suaugusiuosius visada perspėjame, kad jie nepabėgtų neatsisveikinę su savo atžala. Būna, kad vaikutis užsižaidžia ir tėveliai galvoja, jog tai puikus momentas jiems „pabėgti", tačiau aš rekomenduoju geriau palikti verkiantį vaiką, tačiau su juo atsisveikinti, jam paaiškinti, kad dabar jį paliks pažaisti su draugais, o vėliau jie grįš jo pasiimti. Jei šis pokalbis praleidžiamas, vaikas jaučiasi nesaugiai ir darželis jam asocijuojasi su nemaloniais jausmais.


Kaip atrodo pirmoji savaitė?


Ar vaiką rekomenduojama iškart palikti visai dienai darželyje ar geriau jį pamažu įvesti į naują aplinką? Tai priklauso nuo vaiko asmeninių savybių. Žinau mažylių, kurie nuo pat pirmos dienos darželyje liko visai dienai ir puikiai adaptavosi. Jeigu matote, kad jūsų dukra ar sūnus yra drąsus, smalsus bei pakankamai brandus, galite palikti ir visai dienai. Dažniausiai pirmą kartą siūlome į darželį ateiti vos kelioms valandoms, kuriomis vaikai žaidžia, eina į lauką. Antrąją dieną rekomenduojame darželyje jau ir valgyti, pasirinktinai pusryčius ar pietus, likti pusei dienos. Vėliau nusprendžiame pagal vaiko reakcijas. Kai kurie dar kelias dienas ateina pusdieniui, kiti maždaug trečią dieną jau lieka iki vakaro.


Ašaros – normali jausmų išraiška


Jei manęs klausia, ar visi vaikai pirmus kartus verkia, atsakau – čia kaip ir namuose, visko pasitaiko. Kartais vaikas būna puikios nuotaikos ir su džiaugsmu bėga auklėtojai į glėbį, kartais, grįžęs po savaitgalio, netgi ir pusmetį darželį lankantis vaikas, gali graudentis. Žinoma, kad ašaros yra normalu. Lygiai taip pat normalu, kad kartais jaučiamės laimingi, kartais būname pikti ar nepatenkinti. Tą aiškiname ir vaikams, kurie klausia, kodėl vienas ar kitas mažylis verkia. Visi vaikai drauge su auklėtoja kalbasi, kad kartais būna nesmagu, liūdna ir norisi verkti. Tai visiškai normalu.


Naujo vaiko atėjimui ruošiama visa darželio grupė


Darželių auklėtojai, žinodami, kad ateis naujas vaikas, stengiasi tam paruošti visą grupę. Juk tai svarbus įvykis ne tik naujokui, bet ir visiems kitiems vaikams. Grupės įprastas gyvenimo ritmas ypač pasikeičia tuo atveju, jei kartu pirmas dienas darželyje nori lankytis ir tėvai. Tai dar viena iš priežasčių, kodėl stengiamės, kad mama ar tėtis ilgą laiką nebūtų su nauju vaikučiu. Pasitaiko, kad jau apsipratę vaikai ima graudentis, nesupranta, kodėl kitų auklėtinių tėveliai gali būti drauge, o jų ne. Prieš atkeliaujant naujam vaikui į grupę, auklėtoja papasakoja, kad jie turės dar vieną draugą ar draugę, pasako vaiko vardą, prašo būti draugiškiems su mažyliu. Ji paaiškina, kad pirmąsias dienas jam bus sunku, nes pasiilgs tėvelių ir pan.


Jei jūsų mažylis netrukus pradės lankyti darželį, svarbiausia – turėti kantrybės ir visiems bendradarbiauti. Sėkmingai vaiko adaptacijai darželyje labai svarbus ir tėvų vaidmuo, ne tik auklėtojos ar darželio pastangos.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis