Kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui: pataria psichologė

Vaiko gimimas - didžiulis džiaugsmas visai šeimai. Tačiau kartais šeimoje augantys vaikai naująjį narį priima su baime, nuoskauda ar net pykčiu. Kaip vyresnį vaiką tinkamai paruošti naujam šeimos nariui, pataria psichologė Ieva Šuipė.

Kaip tinkamai pasiruošti naujam šeimos nariui?

Brolių ir seserų santykiai užsimezga dar tuo metu, kai pradedame lauktis kito vaikelio.

Kaip apie naująjį šeimos narį pranešime savo vyresnėliui, kaip jį ruošime brolio ar sesers gimimui nėštumo metu, kaip jam pristatysime jo brolį, sesę, kaip elgsimės pirmomis savaitėmis po gimimo ir kaip padėsime spręsti tarpusavio konfliktus mažiesiems augant - visa tai didele dalimi lems, ar vaikai bus draugai visam gyvenimui, ar augs su nuoskaudomis ir neigiamais jausmais vienas kito atžvilgiu.

Kitaip tariant, mes, tėvai, savo vaikų santykiuose užimame reikšmingą vaidmenį. Tėvų elgesys, reagavimas, lūkesčiai, kuriuos turime apie savo vaikų santykius, gali stipriai sumažinti gimimo eiliškumo įtaką ir apskritai tiek teigiama, tiek neigiama linkme pakreipti santykių su broliu ar seserimis įtaką asmenybės raidai, savęs suvokimui ir vertinimui tiek vaikystėje, tiek suaugus. Net ir nežiūrint taip toli į ateitį, augant vaikams, visi svajojame apie taiką ir ramybę šeimoje. Ir nors konfliktų tarp vaikų visiškai išvengti neįmanoma (ir net nereikėtų), tačiau mes, tėvai, galime padėti vaikams daugelio konfliktų išvengti, o jiems kilus, spręsti juos tinkamai.

Sakoma, kad gera pradžia - pusė darbo. Tad nuo ko pradėti kloti pamatus geriems savo vaikų santykiams dar laukiant šeimos pagausėjimo?

1. Kurkite vyresnėlio ryšį su dar pilvelyje gyvenančiu kūdikiu

Vartykite knygas apie nėštumą, parodydami vaikui paveikslėlius, kaip kūdikis pilvelyje auga, kaip keičiasi. Garsiai mąstykite, ką kūdikis pilve veikia, kaip jaučiasi, galbūt spardosi, vartosi, ar žagsi?

Padrąsinkite vaiką bendrauti su pilvuko gyventoju, paaiškinkite, kad kūdikis jį girdi ir gimęs atpažins jo balsą.

Įtraukite vaiką į ruošimąsi kūdikio gimimui: daiktų, drabužėlių pirkimą, vardo rinkimą ir t.t.

Pavartykite su vaiku jo pirmąsias nuotraukas, parodykite, koks jis buvo, kai buvo kūdikis, ką mokėjo, kaip elgėsi - taip vaikui bus lengviau suvokti, koks bus jo broliukas ar sesutė, kai gims.

Kalbėkite pilvelyje augančiam kūdikiui (girdint vyresnėliui) apie tai, kaip jam pasisekė, jog turi tokį vyresnįjį brolį. Kaip jis juo rūpinsis, kaip smagu jiems bus kartu žaisti, kai vaikas paaugs.

2. Stiprinkite vaiko ryšį su tėčiu

Bus laikas, kai naujajam kūdikiui mamos reikės beveik visą dieną. Tai gali būti sudėtingas iššūkis kiekvienam šeimos nariui. Net jeigu vaikas iki šiol daug ir artimai bendravo su tėčiu, mažesnis mamos skiriamas laiko ir dėmesio kiekis dėl nuolatinio buvimo su kūdikiu, gali sukelti vaiko priešinimąsi ir net tėčio atstūmimą. Pavyzdžiui: „Miegosiu tik su mamyte!", „Noriu, kad mane rengtų mamytė" ir pan.

Vyresnėlio vienodai stiprus ryšys su kiekvienu iš tėvų gerokai palengvintų šeimos pagausėjimo etapą. Taigi nuo to laiko, kai sužinote, kad laukiatės, kiek įmanoma stenkitės abu, tiek tėtis, tiek mama, įsitraukti į vyresnėlio priežiūrą. Tėtis turi tapti ne tik žaidimų partneris, tas asmuo, su kuriuo linksma ir smagu, bet ir tas, kuris gali nuraminti, su kuriuo vaikas jaučiasi emociškai saugus.

3. Reikiamus pokyčius vyresnėlio kasdienybėje darykite dar gerokai iki jaunėlio gimimo

Jeigu planuojate vyresnėlį pradėti leisti į darželį, pratinti miegoti savo lovelėje, atpratinti nuo čiulptuko ar kažkokius kitus, net ir smulkius pokyčius vaiko kasdienybėje, juos reikėtų pradėti įgyvendinti dar bent keletą mėnesių iki kūdikio gimimo. Tai svarbu tam, kad prieš kūdikiui gimstant, šie pasikeitimai jau būtų įsitvirtinę vyresnėlio rutinoje, ir vaikui tai nekeltų papildomo streso, nerimo, atsiskyrimo baimės.

Tai tik keletas patarimų, jų, žinoma, yra ir daugiau.

Vida Press

Na, o gimus kūdikiui prasideda tikrieji iššūkiai. Vieni vaikai reaguoja ramiau, kiti - gerokai opiau. Kaip ten bebūtų, evoliuciškai taip susiklostė, kad vaiko nuolatinis noras būti šalia tėvų, gauti jų visą dėmesį ir meilę yra vienas iš pagrindinių vaiko poreikių, garantuojantis jam apsaugą. Kas, jeigu koks tigras iššoks iš krūmų, o mama tuo metu laikys ant rankų kūdikį?

Kaip padėti vyresnėliui įveikti neigiamus jausmus, kylančius atsiradus naujajam šeimos nariui? Kokiais būdais tėvai gali parodyti, kad meilės visiems vaikams yra ir bus užtektinai? Kaip padėti vaikui pamilti savo mažąjį broliuką ar sesutę ir kaip sukurti prielaidas, kad broliai ir seserys augtų draugais visam gyvenimui?

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis