Norėdami pagerinti santykius su vaiku, šiuos 4 klausimus jam užduokite kasdien

Ar seniai klausėte savo vaiko, apie ką jis svajoja? Ar seniai, kalbėdamiesi su vaiku, domėjotės tiesiog šiaip, kas gero ar blogo jam nutiko, kas kėlė nerimą būtent tą dieną? Užduokite šiuos klausimus jau šiandien ir jūsų santykiai ims gerėti, pataria psichologai.

Kalbėtis su savo vaiku reikia kasdien – taip pataria visi vaikų psichologai. Tačiau svarbiausia, kad pokalbis būtų sąmoningas. Ne formalus dialogas „klausimas–atsakymas–reakcija", bet įtraukiantis bendravimas kaip lygus su lygiu, kai mama ar tėtis visiškai įsitraukę į pokalbį.


Jūs galite plepėti su mažyliu gamindami maistą arba važiuodami į mokyklą, galite persimesti frazėmis žiūrėdami kartu filmą – visa tai reikalinga. Bet svarbiausia kiekvieną dieną surasti bent 15 minučių betarpiškam, besąlyginiam bendravimui. Kai kiekvienas klausimas svarbus ir reikšmingas ir jums, ir vaikui. Turėkite omenyje, kad tokioms temoms nepriskiriami klausimai apie pažymius mokykloje, sutvarkytą vaikų kambarį ir pagyras auklėtojai ar mokytojai.

Siūlome jums pradėti tradiciją: kasdien užduokite vaikui klausimus apie tai, kas jam svarbu. Tokie klausimai yra tarsi „naminė vaiko psichoterapija“.


Galima paprasčiausiai paklausti: „Apie ką tu norėtum papasakoti? Kas svarbaus tau įvyko šiandien?" ir su džiaugsmu, priimant išklausyti pasakojimą apie naują kompiuterinį žaidimą, kuriame jis laimėjo... Tik jokiu būdu neimkite kritikuoti: „Ir vėl tu apie tas nesąmones. Geriau knygas skaitytum!"


Apie ką tu svajoji, ko norėtum labiausiai pasaulyje?"

Pasikalbėkite ir apie fantazijas bei svajones, apie pasaulį, pasakas, įvykius, draugus ir jų poelgius, apie pasiekimus ir laimėjimus... ir apie konkrečius materialinius dalykus. Be pažadų ir planų, tiesiog šiaip, apie svajonę. Svarbu, kad vaikas suprastų, kad jis turi teisę turėti norų. Net jei tie norai nesutampa su tėvų planais. Ne viskas išsipildo, bet viskas turi teisę būti išsakyta. Tai paprastas būdas ugdyti jausmus.


Kas gero šiandien nutiko?"

Šią praktiką geriausia taikyti prieš miegą, kad vaikas užmigtų džiaugsmingai ir maloniai nusiteikęs. Nerimą keliančias mintis ir jausmus geriausia aptarinėti likus kelioms valandoms iki miego meto, kitaip vaikui bus sunku užmigti.


Gal kažkas tau kelia nerimą? Gali papasakoti apie nemalonius, baisius, liūdnus ar blogus dalykus. Aš išklausysiu." Šiuo atveju svarbiausia priimti ir suprasti, nevertinant. Nereikia iškart apipilti vaiko patarimais. Leiskite vaikui išsikalbėti, pasakykite, kad suprantate, kaip jis jautėsi, pasidalinkite savo liūdna patirtimi, jei ji panaši. Vaikui svarbu būtent suprasti, kad jie nėra vienas, nuimti įtampą ir suvokti, kad net tobula mama kartais turi nemalonumų.

Po to aptarkite sprendimų variantus, užduodami konkrečius klausimus, kartu išnagrinėkite klaidas, padėkite vaikui pasirinkti būdą, kaip ištaisyti tas klaidas, jei jų būta, arba suprasti, iš kur pasisemti jėgų tam, kad galima būtų ištverti nemalonumą.


Ir būtinai apsikabinkite po pokalbio. Juk mokslininkai įrodė, kad apsikabinimai veikia gydančiai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis