Šį straipsnį turėtų perskaityti visi būsimųjų darželinukų tėvai

(1)

Jei norite, kad jūsų vaikas rugsėjį keliautų į darželį su noru, trys vasaros mėnesiai, pasak ikimokyklinio ugdymo pedagogų, yra kaip tik tinkamiausi „namų darbams", t. y. pasiruošti darželiui. Be skubos ir įtampos.

Konsultuoja edukologė Audronė Kancė.


Ugdykite savarankiškus vaikus


Dvimetukas kitų žmonių pagalbą, t. y. jei jie padeda pavalgyti, atlikti gamtinius reikaliukus, aprengia ir pan., priima labai natūraliai. Tačiau ir tokio amžiaus vaikas jau gali pats pataikyti į burną šaukštą su maistu, nebijoti puoduko, mokėti užsidėti kepurę ir pan. O štai nesavarankiškam trejų metų pypliui darželyje gali būti sunku. Vaikui ir taip nelengva susitaikyti su nauju gyvenimo būdu ir ritmu, o nemokėdamas pats pavalgyti, apsirengti, susitvarkyti tualete bus labai priklausomas nuo „svetimų tetų" ir dėl to jausis dar blogiau, išgyvens didesnę įtampą.


„Tiems, kurie nesavarankiški, gali prasidėti net somatinio (kūniško) pobūdžio nerviniai sutrikimai. Yra tokių vaikų. Pavyzdžiui, jie darželyje atsisako eiti į tualetą, nesituština, nes per sunku ištverti auklėtojos („svetimos moters") pagalbą, pavyzdžiui, negali pakęsti, kad kitas žmogus valo jiems užpakaliuką. Ir tai ilgainiui tampa rimta bėda", – įspėja A.Kancė. Todėl apsišarvuokite kantrybe ir leiskite vaikui pačiam apsirengti ir nusirengti, apsiauti ir nusiauti batus, jei dar nesinaudoja, pratinkite prie puoduko, vyresnius – ir prie tualeto, raginkite patį pavalgyti, atsigerti.


Susipažinkite su darželiu


Vargu ar užtenka vien kalbėti apie darželį. 2–3 m. vaikai dar nesugeba įsivaizduoti to, ko nemato, kas nėra apčiuopiama, negeba mąstyti abstrakčiai. Jei nuolat kartosite: „Rugsėjį eisi į darželį", vaikas prie šių žodžių įpras, bet jie jam nieko nereikš. Kad suprastų, kas tai, žodį vaikas turi susieti su patirtimi, todėl jei tik yra galimybė, nueikite kartu (mama ar tėtis) į darželį apsižiūrėti. Vasarą darželinukai daug laiko praleidžia lauke, leiskite saviškiam su jais pažaisti, palakstyti, susipažinti, nuveskite į grupę, tegul pats viską pamato, pačiupinėja. Mažyliui bus aiškiau, kas yra ta „grupė", „darželis", „auklėtoja". Štai tada jau verta kalbėtis apie darželį.


Suderinkite režimą


Paprastai namuose augantys vaikai gyvena kitokiu režimu, nei lankantys darželį. Todėl būsimo darželinuko „naminį" režimą reikėtų po truputį pradėti derinti prie „darželinio". Labai svarbu „susistyguoti" pietų valgymo ir pietų miego metą.


Neįpratintas prie kitokio režimo vaikas darželyje gali visiškai „išsiderinti". Labiausiai jam gali trūkti miego, o ir šiaip galvoje visa ligšiolinė tvarka apsiverčia aukštyn kojomis, todėl gali būti dar irzlesnis, jautresnis ir pan.


Pasiruoškite lauknešėlį


Prasminga kartu su vaiku ar jam matant paruošti dovanėlę, kurią nešitės į darželį. Pavyzdžiui, galima nupiešti ar išsiuvinėti paveiksliuką, pagalvėlių, numegzti žaisliuką ar servetėlių ir pan. Gerai, jei ta dovanėlė ruošiama ilgai, vis apie ją pakalbant, prisimenant, tarsi „užkrečiant" ir vaiką laukimu. Rugsėjui atėjus į darželį mažylis keliaus su dovanėle – ir tai ne tik gražu, bet ir padės vaikui naujoje aplinkoje jaustis saugiau . Juk grupėje bus daiktas, kurį mama lietė, jis kvepia ja ir skleidžia jos šilumą.


Pasirūpinkite drabužiais


Pradėjusiems lankyti darželį jų staiga prireikia daugiau. Kad išvengtumėte papildomos įtampios ir nereikėtų lakstyti rugsėjį, pasirūpinkite jais iš anksto. Labai svarbu, kad darželio drabužiai būtų patogūs, „kvėpuojantys" ir nebrangūs, t. y. nebūtų gaila, jei vaikas juos suteps, įplėš ir pan. Kiek ir kokių drabužėlių reikia, pasitarkite su darželio auklėtojomis ir kitomis mamomis.


Pokyčiams pasiruoškite ir patys


Ruošti darželiui reikia ne tik vaiką. Mama ir tėtis taip pat turėtų psichologiškai pasiruošti pokyčiams, kurie dar laukia, nes paprastai ne tik vaikai, bet ir suaugę žmonės naują patirtį pasitinka su neigiama nuostata. Pasikalbėkite apie tai su tėvais, jau patyrusiais „pirmą kartą" darželyje. Geriau jaustis padės ir rimtas, įtikinantis motyvas, kodėl vaiką leidžiate į darželį. Nepatingėkite, jei tik yra galimybė, apvažiuoti kuo daugiau darželių, susipažinti ne tik su aplinka, bet, svarbiausia, su auklėtojomis. Jei jomis pasitikėsite („Jaučiuosi rami (–us) palikusin(–ęs) jai vaiką"), tai bus didelė paguoda ir psichologinis ramstis sunkiu adaptacijos darželyje periodu.


Rugsėjis dar toli, bet verta ir savo būsimą darbą pasiplanuoti taip, kad bent kelias savaites galėtumėte nepalikti vaiko darželyje visai dienai, pabūti kelias dienas su juo grupėje.


Nepersistenkite


Labai dažnai tėvai trūks plyš stengiasi įtikinti vaiką, kad darželis yra beveik pasakų šalis, kalba apie jį su tokiu nenatūraliu entuziazmu ir „paplonintu" balsu, kad vaiką apima priešingas jausmas: kažkas „ten" negerai. Šiukštu negalima ir gąsdinti: „Pamatysi, kaip tau ten, darželyje, bus, baigsis katino dienos."

Reikia, jog vaikas žinotų, kad bus ir taip, ir kitaip, kad darželyje smagu, bet gali būti ir liūdna. Elkitės natūraliai, paprastai ir nuoširdžiai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis