Ką svarbu žinoti apie vaiko pietų miegą?

Vaikai miego purtosi kaip kokio blogio, trina akytes, kad tik jos neužsimerktų. Kad ir kaip mūsų mažyliai šalintųsi pietų miego, jis būtinas ikimokyklinio amžiaus vaikams.

Pietų miegas nebūtinas?

Mes esame liberalūs tėvai. Savo dvejų metukų sūnui leidžiame nemiegoti dieną, nes jam šio miego nereikia. Manau, kad kiekvienas vaikas pats žino, kada ir kiek miego jam reikia, ir jeigu norėtų ar būtų pavargęs, tiesiog paprašytų, kad jį paguldyčiau. Laima

Tėvams, kurie mano, kad yra liberalūs, dažnai atrodo, kad dienos režimas ir vaiko guldymas pietų miego yra tapatu kalėjimui. Todėl kai kurie stengiasi vaikus nuo mažens auginti suteikdami jiems daug laisvės: valgyti duoda tada, kai mažasis paprašo, neguldo pietų miego, kol pats kur nors atsigulęs užmiega. Tokiems tėvams atrodo, kad pats mažylis turi planuoti savo dieną ir geriausiai žino, kiek ir kada jam valgyti bei kada miegoti.

Vis dėlto kiekvienam vaikui reikia miegoti. Nors naktį išmiegojo gerai, per dieną pavargsta ir turėtų valandą kitą nusnūsti. Kiek laiko turėtų miegoti dieną vaikas, sunku pasakyti, nes visi mažieji skirtingi. Vieniems dvimetukams reikia dviejų valandų, kitiems - valandos ar vos dvidešimties minučių. Tokio amžiaus vaikas dar neretai nesugeba pasakyti, kad nori miego. Priešingai, jis bando „atsilaikyti" ir neužmigti. Tad patartina tėvams paleisti ramią muziką, padainuoti lopšinę, prisiglausti mažylį ir pagulėti kartu, kad jis bent šiek tiek pailsėtų.

Kūdikiams ir mažiems vaikams yra būdingas policikliškas miego ritmas. Tai yra mažylis per parą kelis kartus miega, o kelis būdrauja. Kuo mažesnis vaikutis, tuo šių ciklų daugiau. Apie 20 proc. vaikų iki dvejų metų amžiaus dar turi kelis miego būdravimo ciklus per parą. Kas penktas dvimetukas naktimis prabunda, pabūdrauja, nori žaisti ar prisiglausti prie mamos ir vėl užmiega. Naktį būdrauja paprastai neilgai, nors ir kokios amžiaus mažylis būtų.

Jis atsibunda, pazyzia, nori pavalgyti, būti paimtas ant rankų ir vėl užmiega. Dieną iki metų vaikučiai dažniausiai miega du kartus, kūdikiai - tris kartus, o nuo pusantrų metukų iki mokyklos - kartą per dieną. Būtų gerai, kad ir mokyklinukas nusnūstų dieną, tad kad mažam vaikui tikrai reikia miego, neverta net abejoti.

"Paverks ir užmigs?"

Mano pusantrų metukų sūnus Julius beveik niekada nenori dieną eiti miegoti. Aš jį paguldau į lovelę ir išeinu į kitą kambarį. Sūnus kartais verkia dvidešimt minučių, kartais - pusvalandį, paskui užmiega porai valandų. Niekada jo nečiūčiavome ant rankų, per daug nenešiojome, kad neįprastų. Tikėjausi, kad greičiau įpras, jog atėjus metui būtina miegoti, mamos neverta laukti. Tačiau šitaip su verksmais jį migdau jau pusę metų. Elena

Berniukas paliktas verkti užmiega, bet nenusiraminęs, o iš bejėgiškumo. Mažam vaikui labai reikia mamos, o ji tam ir skirta, kad panešiotų, prie jo prisiglaustų. Nereikia bijoti nešioti savo vaiko, supti prieš miegą ant rankų ir dainuoti lopšines. Juk toks trumpas laikas skirtas mums, mamoms, pasūpuoti savo mažylį ant rankų.

Ateis metas, kai nepakelsite jo ir jau nereikės nešioti. Prieš keliasdešimt metų buvo manoma, kad kūdikį reikia auginti pagal griežtą režimą - neprieiti, kai rėkia, jeigu atėjo metas miegoti - nemaitinti, ypač jei dar nepraėjo trys valandos nuo paskutinio maitinimo. Įsivaizduojate, kiek kantrybės reikėjo tėvams, kad neimtų savo verkiančio kūdikio ant rankų?

Dabar yra įrodyta, kad kūdikiui nėra gerai ilgai rėkti, nes jam, kaip ir kiekvienam kitam žinduoliui, reikia mamos šilumos. Tos šilumos reikia ir metukų, dvejų, trejų, ir dar vyresniam vaikui, tad kodėl mes „bėgame" nuo savo vaiko, užuot jį apkabinę ir nuraminę?

Dažniausiai vaikas neverktų, jeigu mama atsigultų šalia ir pagulėtų, kol jis užmerks akytes. Mamos balsas mažylį ramina, glostomas, liečiamas jis atsipalaiduoja, pasijunta saugus. Štai to ir reikia vaikui, kad ramiai pailsėtų dieną.

"Dienos miegas - priešas?"

Mano 3 m. duktė neseniai pradėjo lankyti darželį. Didžiausias rūpestis mums, kad ji nenori miegoti pietų miego. Nors mergaitė ir namuose nemiega dieną, auklėtos vis tiek jos prašo atsigulti ir ramiai pagulėti. Kartais ji vis dėlto užmiega, tačiau vien dėl to, kad reikia miegoti, nenori eiti į darželį. Svarstau, gal vis dėlto ne visiems vaikams reikia pietų miego? Ilona

Pietų miego (bent pusvalandžio) reikia visiems ikimokyklinio amžiaus vaikams. Apie pietus, maždaug 14 val., sulėtėja ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų fizinis bei protinis aktyvumas. Jeigu mes, suaugusieji, tuo metu negertume kavos, o nusnūstume, jaustumės geriau.

Nusnaudę valandėlę kitą vaikai taip pat būna kur kas gyvybingesni ir geresnės nuotaikos. Ne visi lengvai užmiega ne tik dieną, bet ir naktį, atrodo, jau merkiasi akys, o jie niekaip neužmiega. Yra daug priežasčių, dėl kurių vaikas negali užmigti.

Paprastai užmigti sunkiau hiperaktyviems, turintiems elgesio, temperamento, raidos sutrikimų vaikams, kurie kuo labiau pavargsta, tuo sunkiau užmiega. Tokių mažųjų užmigimo fazė yra ilga. Taip pat įrodyta, kad sunkiai tiek dieną, tiek naktį užmiega vaikai, kurių mamos nerimauja, linkusios į hiperglobą. Kurios kaskart bėga ir tikrina, ar jų mažylis kvėpuoja. Mamos, kuri serga depresija, vaikutis gali išties sunkiai užmigti.

Na, o darželyje vaikus migdyti būtų idealu 14 val., nes tada jie lengviausiai užmigtų. Kai kuriuose tokia praktika taikoma. Kitu laiku migdomi irgi pamažu prisitaiko prie ritmo ir ilgainiui, atėjus metui, įpranta miegoti. Tačiau dažniausiai mažieji pietų miego nemiega, nes tėvai nesugeba laikytis taisyklių, kai kartą migdo vaiką, o kitą kartą leidžia nemiegoti.

Taip net ir visai mažiukas vaikas išmoksta manipuliuoti tėvais ir reikalauti to, kas jam geriau. Tad pirmiausia patarčiau kasdien tuo pačiu dienos metu migdyti vaiką, kad jis įprastų prie tokio ritmo - tada miegos ir darželyje.

Shutterstock nuotr.

"Pavargęs užmigs?"

Man atrodė, kad vaikas, norintis miego, užmigs bet kokiomis sąlygomis. Mūsų penkiametė kartais užmigdavo ant grindų, kartais - nepatogiai susirangiusi fotelyje. Mes jos nemigdėme dieną, bet ji kur nors nugriūdavo ir pamiegodavo valandą. Tačiau antragimis Antanas užmiega itin sunkiai. Tiek dieną, tiek naktį jį labai sunku užmigdyti. Galbūt jis turi kokių nors miego sutrikimų? Indrė

Yra tokių, kurie gali užmigti bet kokiomis sąlygomis. Mažylis gali žaisti ir staiga atsigulęs ant šono užmigti. Miegantį galima pernešti į lovytę, nurengti ir jis neprabunda. Bet yra ir tokių, kurie niekada neužmiega svetimoje aplinkoje (nei dieną, nei naktį), ten, kur triukšminga, kur yra žmonių, apskritai toje aplinkoje, prie kurios nėra pratę.

Kai kurie tėvai mano, kad vaikas turi kokių nors miego sutrikimų ir dėl to jam sunku užmigti. Tačiau miego sutrikimų, kaip atskiros bėdos, nėra. Toks vaikas paprastai turi ir daugiau bėdų: elgesio, temperamento, raidos. Jeigu sunkiai užmiega, tėvai vienareikšmiškai turėtų laikytis labai griežtos tvarkos - dieną ir naktį vaikas turi būti migdomas tuo pačiu metu.

Negalima padaryti net vienos dienos išimties. Vaikutis, kuriam sunku užmigti, negali būti migdomas, jei namuose veikia televizorius, įjungta stipri lempa. Tėvai turėtų laiku grįžti iš svečių, o jeigu jų yra namuose, paprašyti, kad išeitų. Jeigu tokių taisyklių nesilaikysite, vaikas „išsiderins" ir praeis nemažai laiko, kol vėl sugebės užmigti be rūpesčių. Bet koks režimo nepaisymas labai pablogins padėtį.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis