Gimdymo pradžia: kada reikia vykti į ligoninę

Ką reikia žinoti apie gimdymo pradžią: kada metas vykti į ligoninę, o kada dar galima neskubėti?

Kad užgimtų gerai pasiruošęs temperatūros svyravimams, vaikeliui reikia gero riebalų sluoksnio. Jis atsiranda paskutiniosiomis nėštumo savaitėmis.


40 nėštumo savaitę visi vaikelio vidaus organai jau „paruošti veikti“, kertiniai akmenys padėti ir smegenyse – daugiau kaip dešimt milijardų smegenų ląstelių laukia, kada bus „pamaitintos“. Tą „maistą“ didžiąja dalimi sudaro potyriai, kurie laukia mažylio užgimus. Atmintis pradeda veikti dar mamos pilve. Mokslininkų eksperimentais buvo nustatyta, kad 37-ąją nėštumo savaitę mažylis bent 24 valandas prisimena ilgą garsų seką.


Po 40 nėštumo savaičių vaikas paliks saugią aplinką įsčiose. Dabar pravers viskas, ką joje spėjo „surepetuoti“ per devynis mėnesius. Jis džiaugsis girdėdamas tokį pažįstamą Jūsų balsą, gers Jūsų pieną ir mėgausis Jūsų rankų šiluma.


Pasiruošusio gimti vaikučio ūgis vidutiniškai būna apie 50 – 55 cm, svoris – tarp 3000 – 4000 g.


Kada galima neskubėti


Artėjant gimdymo terminui tik retai būsimai mamai pavyksta ramiai laukti prasidėsiančių sąrėmių. Į gydytoją kreipiamasi netgi dėl menkiausio „nukrypimo“. Įsiklausyti į save, pasikliauti savo organizmu – daugeliui moterų tai atrodo nepasiekiama prabanga, kurią galima sau leisti tik tuomet, kai atliktos visos medicininės procedūros.


Todėl šiandien daugiau nei pusė moterų atvažiuoja gimdyti, kai dar visai ne laikas. Sąrėmiai dar nereguliarūs ir nestiprūs. Gimdos kaklelis prasivėręs vos vieną - du centimetrus, tad būtų galima kuo ramiausiai pralaukti šiuos sąrėmius įsitaisius ant sofos ar gulint vonioje.


Tačiau nemažai būsimų tėvų pageidauja likti ligoninėje ir tuomet, kai gimdymas dar toli gražu neprasidėjęs. Dėl dviejų priežasčių: apsidraudžiant, kad prieš važiuodama antrą sykį moteris per ilgai neuždelstų ir netektų jos vežti gimdyti strimgalviais, ir dar todėl, kad dėl pirmųjų sąrėmių ir būsimo gimdymo susijaudinusiems būsimiems tėvams ligoninė atrodo tikras išsigelbėjimo uostas.


Į ligoninę laikas vykti, jei:


- sąrėmiai (nevalingi, skausmingi gimdos susitraukimai) kartojasi dažniau nei kas dešimt minučių. Stebėkite, ar sąrėmiai reguliarūs. O dar svarbiau – ar jie trunka 30-60 sekundžių? Ar pridūstate tarsi būtumėt lipusi laiptais aukštyn, ar jaučiate poreikį stipriai, garsiai iškvėpti? Tai ženklai, kad gimdymas tikrai prasidės. Jei tokio aiškaus jausmo nėra, vertėtų pagulėti šiltoje vonioje arba patogiai susiraityti lovoje. Jei susitraukimai nereiškė gimdymo pradžios, šiluma juos pastebimai sušvelnina. O tikri sąrėmiai nuo šilumos tik stiprėja;


- moteris jaučia, kad be perstojo ar periodiškai teka skystis iš makšties. reikia vykti gimdyti net tada, jei neskauda. Tai vaisiaus vandenys;


- maždaug ketvirtadaliui būsimų mamų prasidedantis gimdymas pasireiškia nedideliu kraujavimu. Išskyros būna su gleivėmis. Atsiveriant gimdos kakleliui atsipalaiduoja šį įėjimą saugojęs gleivių kamštis. Dažniausiai po dienos ar dviejų prasideda sąrėmiai.


- tarp ankstesnio ir dabartinio gimdymo praėjo mažai laiko ar pirmas vaikelis gimė lengvai ir greitai, o dabar sąrėmiai yra neskausmingi, bet reguliarūs. Į ligoninę reikia vykti, kai sąrėmiai „sugriebia" kas penkiolika dvidešimt minučių;


- moteris gimdo ne pirmą vaiką ir pasirodė gleivių, reikia ruoštis į ligoninę. Tai požymis, kad gimdos kaklelis sparčiai veriasi ir gimdymas gali būti čia pat, nors gimdos susitraukimai yra gana reti;


- kai pirmagimis yra jau mokinukas arba paskutinis vaikas gimė prieš aštuonerius metus, šis gimdymas gali trukti tiek pat laiko kaip ir pirmą kartą. Bet laikas nuo visiško gimdos kaklelio atsidarymo iki vaikučio užgimimo būtų gerokai trumpesnis. Tad į ligoninę patartina vykti, tarsi laukiantis pirmagimio (kai sąrėmiai kartojasi kas dešimt minučių).

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis