9 faktai apie cezario pjūvį, kurie ir stebina, ir šiurpina

Šiandien cezario pjūvio operacija atlieka kas ketvirtai ar kas trečiai moteriai. Yra šalių, kur šis procentas dar didesnis. Surinkome 9 įdomius ir mažai girdėtus faktus apie cezario pjūvį.

- Cezario pjūvis neatsitiktinai siejamas su Gajaus Julijaus Cezario vardu. „Cezaris" reiškia imperatoriaus titulą. Anot legendos, Gajus Julijus atėjo į pasaulį būtent tokiu būdu. Jo motina mirė gimdydama, o vaiką gydytojai ištraukė. Nežinoma, ar tai tiesa, valdovų gyvenimai visada apipinti mitais. Aišku viena – senovės Romoje buvo įstatymas, įpareigojęs gydytojus gelbėti bent vaiką, jei moteris mirdavo gimdydama. Šis įstatymas buvo priimtas 700 metų pr. Kristų. Freskų su pavaizduotu cezario pjūviu buvo ant senovės šventyklų Indijoje, Egipte, Graikijoje ir Kinijoje.

- Žydų talmude (judaizmo nuostatų ir taisyklių rinkinyje) yra atskiras skyrius, draudžiantis nustatyti, kuris iš dvynių vyresnis, jei dvyniai gimė atlikus cezario pjūvį.

- 1610 m. balandžio 21 d. Vokietijos Vitenbergo mieste buvo atliktas pirmas dokumentuose užfiksuotas cezario pjūvis. Vaikas liko gyvas, o motina, deja, mirė po 25 dienų nuo infekcijos. Higienos tada nesilaikyta – pavyzdžiui, gydytojas neplovė rankų ir nedezinfekavo instrumentų. Bet pagrindai buvo padėti.

Shutterstock

- XIX amžiuje cezario pjūvį išmoko daryti taip, kad gyvi likdavo abu – ir naujagimis, ir jo motina. Tokio rezultato pavyko pasiekti, ėmus taikyti naujus dezinfekavimo būdus ir naujo būdo susiūti randą. Na, o išradus antibiotikus cezario pjūvį imta daryti visame pasaulyje.

Vida Press

- 2000-aisiais 40 m. valstietė Inesa Ramirez Perez sugebėjo pati sau pasidaryti cezario pjūvį. Baisu net sakyti, bet ji atliko pjūvį sau su virtuviniu peiliu. Aštuonių vaikų motina, gimdydama devintą kartą suprato, kad kažkas ne taip, persipjovė pilvą ir ištraukė naujagimį. Į ligoninę ją nuvežė tik praėjus 16-ai valandų po gimdymo. Moteriai susiuvo pjūvio vietą, skyrė antibiotikų. Po 10 dienų moterį su naujagimiu išleido namo.

- Šiuo metu praktiškai visuose gimdymo namuose cezario pjūvis atliekamas pagal Izraelio klinikoje „Misgav Ladach" sukurtą metodiką. Operacija trunka ne ilgiau kaip valandą, pjūvis daromas apatinėje pilvo dalyje, palei bikinio liniją, pjūvio ilgis – 10 cm, rečiau (jei vaikas labai didelis arba yra kitokių rodiklių) – 15 cm.

Adobe Stock

- Dauguma cezario pjūvių atliekami darant nugaros arba epidūrinę nejautrą, moteris visą laiką turi sąmonę ir gali iš karto pamatyti savo kūdikį. Dar vienas tokios nejautros pliusas – galima žindyti naujagimį iš karto po operacijos, nes suleidžiama minimali preparato dozė, anestetikas nepatenka į motinos pieną.

Vida Press

- Praėjus 2–4 val. po gimdymo, gydytojai daugumoje išsivysčiusių šalių siūlo moteriai atsikelti ir truputį pavaikščioti po palatą – tai spartina sveikimą, gerina kraujotaką, stimuliuoja žarnyno veiklą.

Adobe Stock

Apie 75 proc. gimdyvių, kurioms buvo darytas cezario pjūvis, vėliau gali pagimdyti natūraliai. Tokius duomenis pateikia Europos ir JAV gimdymo namai. Šių šalių medikai mano, kad moteriai saugu daryti ne daugiau nei tris cezario pjūvius, kita vertus, žinoma atvejų, kai buvo išnešiotas ir po cezario operacijos gimė ketvirtas, penktas ir net šeštas vaikas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis