Psichologė – apie gimdymą su vyru: kada tai išties padeda, o kada – trukdo

Ar visada vyrui reikia dalyvauti gimdyme? Ar vyro buvimas šalia moteriai padeda, ar trukdo? Kodėl viena pora šiuo klausimu būna apsisprendusi iš karto, o kita dvejoja iki paskutinės nėštumo dienos? Psichologės Karolinos Gurskienės komentaras šia tema: kada vyro dalyvavimas padeda, o kada – trukdo?



Psichologė Karolina Gurskienė
Psichologė Karolina Gurskienė

Gimdyti su vyru šiandien yra taip pat savaime suprantama, kaip kartu eiti į pirmąjį ultragarsinį nėštumo tyrimą. Eiti kartu tikrai nėra būtina, tačiau vieniems būsimiems tėčiams tai labai svarbus įvykis, kurio jie nenori praleisti, kiti nesuteikia tam tokios didelės reikšmės.


Kalbant apie gimdymą kartu – viskas labai panašiai. Tiek vyrams, tiek moterims tai labai reikšmingas įvykis, tačiau pats dalyvavimas jame – jautrus klausimas.Ne kiekviena moteris gimdydama nori matyti savo mylimąjį, kaip ir ne kiekvienas vyras jame dalyvauti.


Ir nors ir dabar dažniausiai moterys gimdo kartu su vyru, dažnai rasti bendrą sprendimą būna išties sunku. Arba priimtas sprendimas neduoda norimo rezultato. Dažniausiai abi pusės nusivilia tada, kai nėra pateisinami jų lūkesčiai.

Žmonės yra linkę fantazuoti ir idealizuoti, tačiau problemos prasideda tada, kai tai daro vieni, nors „reikalas liečia juos abu".


Aiškios instrukcijos ir informacija apie gimdymą vyrui


Vyrams, ypač dalyvaujantiems gimdyme su pirmuoju vaikeliu, dažnai trūksta objektyvios informacijos: kaip jo moteris gali elgtis ir atrodyti, kaip tuomet turėtų elgtis jis pats, kur jam stovėti ir ką daryti.


Nors moteriai tai gali ir atrodyti savaime suprantami dalykai, aptarti visa tai vis tiek reikėtų. Nereikėtų vyro palikti likimo valiai ir tarsi įmesti į verdantį puodą, nes suteikti norimą pagalbą jis galės, jeigu pats neims panikuoti labiau nei jo moteris, o tam reikia pasirengimo ir elementaraus išankstinio susipažinimo su galima realia situacija.

Būtų puiku, jeigu vyrui iš anksto pasakytumėte, ko tiksliai iš jo norite: ar kad jis laikytų jus už rankos, ar kad tiesiog stovėtų šalia, o gal, kad būtinai įamžintų jūsų stebuklo atėjimo akimirkas.


Vyras gimdyme, kaip ir gyvenime, turėtų užimti aiškią poziciją, kuri jam būtų su pakankamai aiškiomis pareigomis. Nors tikriausiai gimdymo metu jums mažai rūpės, ką veikia ir kaip jaučiasi jūsų vyras – jam tai irgi įvykis. Jo psichologinė savijauta bus kur kas geresnė, jeigu jis žinos koks yra jo vaidmuo, o ne blaškysis tai su fotoaparatu, tai su vandeniu, tai pastvėręs jus už rankos.


Kada vyro dalyvavimas gimdyme nuvilia?


Tyrimų metu buvo nustatyta, kad gerai pasiruošęs vyras išties nemažai padeda moteriai, o jei ateina visai nepasiruošęs – dažnai būna nelengva ir jam pačiam, ir medikams su juo, ir gimdyvei šalia jo. Moterys būtent dėl to ir nusivilia vyro dalyvavimu gimdyme, nes taip ir lieka nesupratusios, ką jis ten veikė. Nesupratęs dažnai būna ir vyras, tačiau to galima išvengti konkrečiai pasakant, ko iš jo tikimasi (pvz.: „aš norėčiau, kad tu mane visą laiką laikytum už rankos ir žinodamas mane, jeigu imsiu panikuoti, priverstum susiimti").


Taip pat nereikėtų tikėtis, kad vyro buvimas gimdymo metu – tai nuskausminamieji vaistai.


Ir žinoma, jeigu „gimdoma“ kartu – galbūt neestetiški vaizdai, garsai ir kvapai neturėtų trikdyti nei vieno iš jūsų. Nors visa tai ir neskamba labai patraukliai, artimuose santykiuose ir vienybėje visa tai nėra svarbu.


Moteris turėtų visų pirma pati įvertinti, ar jos vyras gimdyme išties yra reikalingas. Jis tikrai bus reikalingas po gimdymo, todėl jeigu jis nerodo per daug didelio noro vykti į gimdyklą kartu – tai jo pasirinkimas, kurį būtina gerbti. Juk yra ir tokių, kuriems geriau nė karto nepamatyti, bet šimtus kartų girdėti, ar ne?


Jeigu vyras dvejoja


Vyrus galima suskirstyti į tris grupes: kategoriškai atsisakantys vykti kartu į gimdyklą, dvejojantys ir vienareikšmiškai vykstantys kartu. Su pirmajai ir trečiajai kategorijai priklausančiais vyrais viskas aišku – jie turi aiškią savo nuomonę, belieka gauti moters pritarimą ir aptarti, kokia yra galima gimdymo eiga, trukmė ir kas už ką bus atsakingas.


Su dvejojančiais vyrais situacija yra kiek kitokia, nes jiems dažniausiai stipriai trūksta objektyvios informacijos, todėl jie nelabai ir gali apsispręsti. Vienos moterys bando žūtbūt įkalbėti savo mylimuosius kartu dalyvauti gimdyme ir pamatyti savo vaikelio atėjimą į šį pasaulį, kitos būna kantresnės ir duoda laiko apsispręsti pačiam, tačiau abu variantai nėra iki galo teisingi.


Jeigu jus abu nuspręstumėte apie tai rimtai pasikalbėti, pavyzdžiui, penktadienio vakare, prieš tai palikdami vienas kitam „namų darbus" – pasidomėti apie gimdymą su antrąja puse, jums abiems būtų lengviau apsitarti ir apsispręsti. Atsakingai atlikti „namų darbai" turėtų palikti nemažai erdvės diskusijoms, kurių metu ir turėtų gimti tiesa - kartu nuspręsti, ar tai jūsų porai yra priimtina.


Ar verta įkalbinėti?


Įkalbinėti vyrą dalyvauti gimdyme nebūtų teisinga nei jūsų, nei vyro atžvilgiu. Jeigu kuris nors iš jūsų tai darys ne savo noru – situacija po gimdymo gali tapti daug sudėtingesnė nei gimdymo metu. Kiekvienas žmogus turi būti pats atsakingas už savo gyvenimo sprendimus, tokiu atveju nelieka nieko kaltinti dėl galimo nepasisekimo.

Tačiau jeigu labai norisi vyro draugijos gimdymo metu, visų pirma reikėtų išsiaiškinti, kokie yra nenoro dalyvauti motyvai ir tik tada bandyti pateikti argumentus. Pokalbis apie tai turėtų būti labai konkretus ir aptariantis šiuos aspektus: ko yra tikimąsi iš vyro gimdyme, ką konkrečiai jis turėtų daryti gimdymo metu ir kaip tai gali paveikti tolimesnius tarpusavio santykius. Tik nuoširdaus pokalbio metu galimi teisingi sprendimai.


Ir galiausiai, dalyvauti gimdyme – tai ne dalyvauti darbiniame susirinkime, kai užtenka pasyviai sėdėti ir klausytis. Gimdyti kartu – tai žinoti, ką daryti, kaip padėti ir ką kalbėti. O ar tai gali jūsų vyras, spręsti tik jums pačioms. Nes pirmuoju ir vieninteliu smuiku gimdyme grosite tik jūs pati.


Psichologė Karolina Gurskienė

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis