Ar tikrai antrasis gimdymas lengvesnis?

Mamos juokauja, kad antras gimdymas tikrai nėra lengvesnis už pirmąjį, nes pirmą kartą nežinai, ko tikėtis, todėl nebūna baisu, o antrąjį kartą…

Visgi dažniausiai kiekvienas gimdymas būna unikalus.

Laikas

Faktai guodžia: dažniausiai antras gimdymas trunka trumpiau, nes greičiau atsidarinėja gimdos kaklelis, gimdymo takai yra elastingesni, moteris geriau žino eigą, kaip elgtis. Žinoma, tai galioja tik tuo atveju, jei moteris antrąjį vaiką gimdo ne vėliau kaip po kelių metų. Po keliolikos metų susilaukti kūdikio gali būti ne mažiau sudėtinga nei pirmąjį kartą, o gal ir dar sunkiau – priklausomai nuo moters amžiaus.

Medikai pataria antrajam gimdymui ruoštis ne ką mažiau nei pirmajam, negalvojant, kad bus lengva. Deja, moterys dažnai antrojo kūdikio laukia ramiau, nes mano, kad jau viską žino. Vis dėlto, verta pakartoti nėščiųjų kursus, prisiminti kvėpavimo technikas, aptarti su gydytoju visus galimus scenarijus.

Vienas svarbesnių momentų, ruošiantis gimdyti antrąkart – laikas. Dažniausiai pirmą kartą gimdymas prasideda vėliau nei numatyta. Antrąjį kartą – priešingai, vandenys gali nubėgti netikėtai, o sąrėmiai prasidėti dar iki gleivių kamščio pasišalinimo. Kitaip nei pirmąjį kartą, antrojo gimdymo pradžioje sąrėmiai dažniausiai netrunka kelias valandas, todėl nereikėtų užsiimti nebūtinais reikalais, o kuo greičiau vykti į ligoninę.

Pirmojo kūdikio gimimas užtrunka vidutiniškai 12-18 valandų, o antro ir trečio – apie 8-10 valandų. Antrojo gimdymo metu gimdos kaklelis ir makšties raumenys jau būna elastingesni, minkštesni, o kakleliui atsidaryti prireikia mažiau laiko ir pastangų. Jau nėštumo pabaigoje gimdos kaklelis šiek tiek prasiveria, o prieš pat prasidedant gimdymui jis jau būna atsivėręs apie 2 cm. Stangų periodas antro ir vėlesnių gimdymų metu taip pat būna trumpesnis. Pirmą kartą gimdančioms jis trunka apie 1–2 valandas, o pakartotinai gimdančioms – apie 20-60 minučių. Be to, antrą kartą gimdančios moterys paprastai žymiai geriau išnaudoja jėgas, neeikvodamos jų nereikalingam blaškymuisi. Tai taip pat padeda greičiau pasiekti tikslą.

Skausmas

Deja, bet skausmo atžvilgiu antrasis gimdymas dažnai yra intensyvesnis už pirmąjį. To priežastis – dažnesni ir ilgesni sąrėmiai. Vienintelė paguoda, kad antrojo karto metu moteris jau žino, kaip sau padėti.

“Pirmojo gimdymo metu mane buvo taip išvarginę sąrėmiai, kad nei paties gimdymo, nei plyšimo, nei kirpimo – nieko nejutau… Antrą kartą, kadangi sąrėmiai buvo lengvesni, viską jutau, buvo labai baisu, nors plyšimas buvo nedidelis. Abu kartus gimdžiau be nejautros, nes gimdymo veikla buvo labai greita – pirmas gimdymas nuo truko 5, o antras tik 3 valandas”, - prisimena Asta (26 m.), dviejų vaikų mama.

Pogimdyvinis laikotarpis po antrojo gimdymo taip pat gali būti sunkesnis dėl gimdos grįžimo į pradinę padėtį: antrojo nėštumo metu ji padidėja labiau nei pirmojo, taip pat padidėja ir jos jautrumas, skausmas gali būti intensyvesnis maitinant kūdikį krūtimi. Tačiau visi šie nepatogumai vargina tik kelias pirmąsias dienas po gimdymo.

“Kitoms mamoms patarčiau negalvoti negatyviai, nesigąsdinti. Taip save nuteikiant blogiausiam, kūnas įsitempia, o tai tik trukdo. Mano pirmasis gimdymas irgi buvo sunkus, paskutinių 2 valandų apskritai nepamenu, o atsigauti reikėjo gerų 2 mėnesių. Galvojau, kad daugiau niekada negimdysiu. Kai sužinojau, kad laukiuosi antrojo vaikelio, iš pradžių apėmė panika, kad vėl pasikartos pirmo gimdymo scenarijus. Vėliau susikaupiau ir ėmiau domėtis, kaip sau padėti, pergalvojau savo pirmą gimdymą, ką galbūt dariau ne taip. Kuo daugiau šviečiausi, tuo mažiau liko baimės...

Kai atėjo ilgai laukta akimirka, viskas įvyko žaibiškai, tačiau stengiausi nepamiršti, ką daryti, nepanikuoti, kvėpuoti. Viskas praėjo labai sklandžiai, lengvai, nors ir labai skausmingai, tačiau bent jau greitai”, - pasakoja Eglė (27 m.), dviejų vaikų mama.

Norint užtikrinti kuo sklandesnę gimdymo eigą, verta su gydytoju bei akušere pasidalinti pirmojo gimdymo patirtimi, kas buvo gerai, kas trukdė bei iš anksto pasiruošti daiktus, kuriuos pasiimsite į ligoninę.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis