Amerikoje plintanti nauja gimdymo mada Lietuvoje dar nežinoma (gydytojų komentarai)

Paprastai kelios minutės po gimdymo kūdikio virkštelę nukerpa jį priėmusi akušerė arba gydytojas ir užspaudžia specialiu spaustuku. Tačiau Amerikoje ėmė plisti nauja mada, kuri, anot jos sekėjų, suartina visą šeimą. Naujagimio virkštelė nudeginama.

Gimus kūdikiui, jis suvystomas ir padedamas mamai ant krūtinės, o užgimusi placenta į dubenį. Šeimos nariai uždega žvakę ir pasikeisdami ima deginti virkštelės vidurį. Kartais naudojamos vadinamos saugumo dėžutės – paprastos medinės dėžutės, į kurios kraštelį patogiai atsiremia žvakės ir saugiai laša vaškas. Procesas užtrunka apie 20 minučių. Virkštelei nudegus, likęs galiukas susukamas į mazgą, kuris per porą savaičių nudžiūva ir nukrenta.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kūdikio kvapas turi ypatingų galių – kokių?
Moteris per metus pagimdė keturis vaikus

Virkštelės deginimą išbandę šeimos tvirtino, kad šis ritualas suartina visus šeimos narius ir yra savotiškas kūdikio pristatymas visai šeimai. Tačiau deginama virkštelė rūksta, kvapas nėra itin malonus, o žvakę gali užgesinti lašantys skysčiai. Šeimoms pasirinkusioms tokį ritualą siūloma turėti dėžutę, kelias žvakes ir deginti per virkštelės vidurį, kad liepsna jokiu būdu nepasiektų kūdikio.

Seniau virkštelių nudeginimas buvo įprastas metodas. Daugelį amžių – iki šiuolaikinės medicinos – taip būdavo užtikrinama, kad per virkštelę nepateks jokia infekcija ir kūdikis nenukraujuos. Pasaulio sveikatos organizacija pataria kūdikį atskirti nuo placentos per pirmas 25 minutes nuo gimimo. Gimus kūdikiui ir placentai, ši tampa negyvu organu, pilnu kraujo – puikia terpe veistis bakterijoms.

Gydytoja akušerė ginekologė Alina Kitovienė:

Užgimusi placenta yra negyvas organas, todėl geriau ją atskirti. Tuo labiau virkštelę reikia užspausti ir nukirpti, jei placenta ilgokai neatsidalina – kitaip gali prasidėti gausus kraujavimas.Gydytoja akušerė ginekologė Alina Kitovienė

„Apie virkštelės nedeginimą nė nesu girdėjusi. Neseniai buvau seminare JAV, bet ir ten tokių atvejų neteko sutikti. Be to, kiek esu skaičiusi literatūroje net ir senais laikais virkštelė būdavo nukerpama. Užgimusi placenta yra negyvas organas, todėl geriau ją atskirti. Tuo labiau virkštelę reikia užspausti ir nukirpti, jei placenta ilgokai neatsidalina – kitaip gali prasidėti gausus kraujavimas. Iš medicinos pusės nematau prasmės deginti virkštelę, taip tik padaroma dar viena žaizda. Be to užsidėjęs šašas gali nukristi ir prasidės kraujavimas. Nebent pagimdoma miške ir nėra švarių žirklių, peilio ar siūlo, tada galima virkštelę nudeginti žvake.“

Kūdikis
Kai kurios šeimos po gimdymo virkštelę... sudegina.
Fotolia nuotr.

Gydytojas akušeris ginekologas Romualdas Šemeta:

„Tokio virkštelės padalijimo būdo nesu girdėjęs ir nepasitaikė mano praktikoje. Tai įmanoma tik pasirinkus taip vadinamą lotosinį gimdymą, kai virkštelė perkerpama jau užgimus ir placentai. Lietuvoje tai būtų nelabai įmanoma, nes dažniausiai virkštelė nukerpama praėjus kelioms minutėms nuo kūdikio gimimo, bet nelaukiant placentos atsidalijimo ir užgimimo. 

Manau svarbiau yra ne kaip virkštelė atidalijama, bet kada. Geriausia, jei ji nukerpama, kai nustoja pulsuoti. Deja, to ne visada paisoma.Gydytojas akušeris ginekologas Romualdas Šemeta

Manau svarbiau yra ne kaip virkštelė atidalijama, bet kada. Geriausia, jei ji nukerpama, kai nustoja pulsuoti. Deja, to ne visada paisoma. Laikantis netinkamos higienos per virkštelę gali patekti infekcija, todėl ją būtina užspausti, nukirpti steriliais įrankiais ir taisyklingai prižiūrėti. 

Virkštelės nudeginimo tradicija, manau, yra atėjusi iš mažai civilizuotų kraštų – ugnis galėjo būti patikimiausia dezinfekavimo priemonė. Vargu ar tokį dalyką leidžia Amerikos ligoninės, greičiausiai praktikuojama tik gimdančiųjų namuose. Ligoninėse kur kas aukštesni higienos reikalavimai.“

Nuotraukas, kaip šeimos degina kūdikio virkštelę galima pamatyti ČIA.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis