8 ligoninės Lietuvoje, kuriose geriausia gimdyti

Lietuvoje iš 35 gimdymo stacionarų Naujagimiui palankios ligoninės statusą turi tik 8. Kodėl tiek mažai? Konsultuoja Daiva Šniukaitė-Adner, tarptautinė laktacijos konsultantė VšĮ „Pradžių pradžia" steigėja, www.pradzia.org.

Ligoninės nesuinteresuotos

VU Medicinos fakulteto dėstytoja Daiva Šniukaitė - Adner sako, kad tokia programa mus pasiekė prieš 19 m., yra savanoriška ir, deja, ne visos ligoninės suinteresuotos gauti šį vardą: „Jeigu personalas ir administracija supranta, kad tai motinos ir naujagimio, kūdikio šiuolaikinės priežiūros kokybės rodiklis, jie tokio statuso siekia. Kitos ligoninės žiūri labai formaliai." Kitose šalyse neįsivaizduojama, kad apskritai gali būti kitaip. Štai Švedijoje naujagimiui palankios ligoninės principai taikomi visuose akušerijos skyriuose. Ar ligoninė pasiruošusi tapti naujagimiui palanki, vertina specialiai apmokyti vertintojai, jei toks vardas duodamas, kas dvejus metus ji tikrinama. „Pas mus kai kurios ligoninės šį vardą turi avansu..." - sako Daiva Šniukaitė-Adner.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Ar dalyvauti vyrui gimdyme?

Daugiausia dėmesio - sklandžiam žindymui

Bene sunkiausia ligoninėms atsispirti reklamos vilionėms. Naujagimiui palanki ligoninė turi pirkti adaptuotus pieno mišinius, o ne gauti jų dovanų (ar pigesne kaina) ir dalyti motinoms pavyzdžius. Įstaigoje draudžiama bet kokia čiulptukų, mišinėlių, antspenių ir kitų žindymo „nedraugų" reklama. Kitas Lietuvoje sunkiai įgyvendinamas reikalavimas - 24 val. per parą vaikučiui būti su mama. Daiva Šniukaitė-Adner: „Personalui lengviausia, kai į vieną kambarį susineša naujagimius. Tuomet paprasta visus vaikus stebėti, jei kuris verkia (nes gal nori mamos), primaitina jį mišiniu ir užmiega. Žinau, kad kai kur vakarais per palatas praeina slaugytojos siūlydamos: „Duosime truputį mišinuko, geriau miegos naktį." Aišku, kad toks medikas neturi žinių apie laktaciją, juk be galo svarbu, kad naujagimis žįstų naktį - ir dėl vaiko, ir dėl laktacijos. Labai blogai, kai nakčiai vaikai paimami. Teko girdėti, kad siūloma tokia „paslauga": „Duokite vaikus mums ir išsimiegokite naktį." Ar miega tada mamos? Nemiega. Kaip jos gali miegoti, kai girdi kažkur verkiant ir nerimauja: „Gal mano?"

Naujagimiui palankioje ligoninėje vykdoma PSO rekomendacija, kad prireikus pieną mama mokėtų išsitraukti rankomis, o ne pientraukiu. Tai paprasčiausias ir pigiausias būdas. Tuo tarpu pas mus net nėščiųjų kursuose siūloma pirkti pientraukį.

Vertintoja - mama

Ar būsimai mamai svarbu gimdyti naujagimiui palankioje ligoninėje? Daiva Šniukaitė-Adner sako, kad moterys skirtingos: „Pažiūrėkite, kaip nevienodai vertina mamos tą pačią ligoninę. Viena sako: „Kaip buvo gerai, atėjo seselė vakare, paėmė vaiką, išsimiegojau", o kita: „Siaubas! Turėjau kovoti, kad nepaimtų vaiko."

Naujagimiui palankios ligoninės:

Vilniaus gimdymo namai

Kauno krikščioniškieji gimdymo namai

Kauno 2-oji klinikinė ligoninė

Kauno klinikos

Marijampolės ligoninė

Panevėžio apskrities ligoninė

Pasvalio ligoninė

Vilkaviškio ligoninė

10 reikalavimų, norint gauti naujagimiui palankios ligoninės statusą

1.Įstaiga turi turėti visuotinai priimtinas nuostatas (politiką) apie žindymą ir jo rėmimą.(...)

2.Visas įstaigos personalas (...) turi būti išmokytas, kaip įgyvendinti programą.

3.Visos nėščiosios, kurios patenka ar lankosi sveikatos priežiūros įstaigoje, turi būti informuojamos apie žindymo privalumus kūdikiui, motinai, šeimai ir dirbtinio maitinimo trūkumus bei pavojus.

4.Įstaigoje turi būti sudarytos sąlygos moteriai pradėti žindyti naujagimį per pirmąjį pusvalandį ir palikti jį su motina (prižiūrint personalui) neribotam laikui, kol pirmą kartą pažįs krūtį. Jei tuoj po gimimo dėl motinos ar kūdikio būklės to padaryti neįmanoma, kūdikis turi būti glaudžiamas prie krūties tuoj pat, kai tai leidžia jo ar motinos sveikatos būklė.

5.Sveikatos priežiūros personalas turi paaiškinti ir parodyti motinai, ką turi daryti, kad nemažėtų pieno, jei yra atskirta nuo kūdikio. Kiekviena moteris turi būti išmokyta rankomis ištraukti pieną.

6. Kūdikiai turi būti maitinami tik motinos pienu, jei nėra medicininių priežasčių duoti vaistų ar kito maisto. Kūdikiams neturi būti duodama jokio papildomo maisto ar gėrimo.

7. Įstaigoje turi būti sudarytos sąlygos motinai būti su kūdikiu 24 val. per parą.

8. Kūdikiai turi būti žindomi tiek kartų, kiek jie nori, ir taip ilgai, kiek jie nori - ir dieną, ir naktį.

9. Įstaigoje kūdikiams neturi būti duodami čiulptukai, dirbtiniai spenelių pakaitalai, antspeniai. Jei yra būtina, kūdikiai turi būti maitinami kitais būdais, bet ne iš buteliuko.

10. Išrašomos iš sveikatos priežiūros įstaigos žindyvės turi būti informuojamos apie žindančių mamų tarpusavio pagalbos grupes (...).

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis