Kaip jaučiasi ką tik pagimdžiusi moteris: naudingi patarimai

Išsipildžiusi svajonė susilaukti kūdikio į šalį nustumia visus po gimdymo varginančius skausmus ir nemalonius pojūčius. Tačiau pirmomis dienomis jie kartais būna tokie stiprūs, kad gerokai apkartina gyvenimą. Ką reikėtų žinoti mamai?

Gimdymas moterį išvargina, jai norisi nusnūsti ir pailsėti, tačiau negalima lovoje „apsigyventi". Reikia pajudėti, nes ilgai gulinėjant lovoje gali susidaryti krešulių kraujagyslėse ir jas užkimšti. Todėl praėjus kelioms valandoms po sklandaus gimdymo (tiek po natūralus, tiek po operacijos) moteris turėtų keltis iš lovos ir pajudėti (pavaikščioti, pasėdėti). Naujagimį mama gali žindyti taip, kaip patogiau, nebūtinai gulėti. Jau kitą dieną po gimdymo galima atlikti lengvus kojų, rankų, dubens pratimus. Jei gimdymas vyko su komplikacijomis, kada galima keltis iš lovos, sprendžia gydytojai pagal moters sveikatos būklę.

 

Pažeidus tarpvietę moterį gali varginti skausmas sėdint, einant, nes šios vietos raumenys dalyvauja atliekant kai kuriuos judesius. Nereikia stengtis įveikti skausmą ir atsisėsti. Kad mažiau temptųsi tarpvietės audiniai ir mažiau skaudėtų, patariama sėdėti labiau ant vieno kurio šono. Per 2-3 savaites susidaro randas ir skausmas atlėgsta. Tačiau kai kurioms lieka nemalonus jausmas net ir po trijų mėnesių, ypač jei žaizda buvo gilesnė.

 

Išskyros po gimdymo


Pirmomis paromis po gimdymo gausiai teka šviesus kraujas su krešuliais arba be jų. Tik akušerė ar gydytojas gali pasakyti, ar kraujavimas iš makšties kelia pavojų moters sveikatai. Jei krešulių atsirado išvykus namo, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją, nes gimdoje gali būti vaisiaus dangalų, placentos likučių arba yra kita bėda.

Praėjus keletui dienų po gimdymo kraujas turėtų būti tamsesnis, su gleivėmis. Vėliau išskyros tampa gelsvos, o galiausiai balzganos. Nemalonus išskyrų kvapas atsiranda dėl bakterijų. Kur yra užkratas - makštyje ar gimdoje, gali nustatyti tik gydytojas.

 

Žaizdos priežiūra


Ar greitai gyja žaizda, atsiradusi susiuvus tarpvietei, lemia organizmo savybės, kraujotaka. Kai nėra užkrato, žaizdos priežiūrai nereikia jokių tirpalų, tepalų ar vonelių. Siūtai tarpvietei pirmomis paromis labai tinka šaltas kompresas. Ji tampa mažiau paburkusi, sumažėja skausmas.

 

Neretai moterys guodžiasi, kad žaizdą skauda, ji dilgčioja. Skausmas - subjektyvus pojūtis, priklausantis nuo žaizdos gylio, vietos, siuvimo būdo, ir nuo to, kaip sugijo siūlė. Tačiau kartais tarpvietę labai stipriai skauda, ji parausta, patinsta, moteriai pakyla temperatūra. Galbūt žaizda blogai gyja, burksta, šlapiuoja. Būtina kreiptis į gydytoją. Jis nuspręs, ar reikia kokios pagalbos, pavyzdžiui, vaistų, o kad išsivalytų žaizda, naudoti specialių dezinfekuojamųjų tepalų.

 

Tarpvietės pratimai


Jei labai neskauda tarpvietės, po 10 dienų ar šiek tiek anksčiau galima atlikti Kėgelio pratimus. Mankštintis užtenka du kartus per dieną po 5 min. Tarpvietės raumenis reikia sutraukti ir po 4 sek. atleisti. Kol raumenys dar netreniruoti, visą nurodytą laiką atlikti pratimus kartais sunku. Tada krūvį reikia didinti pamažu, ilginant raumenų sutraukimo ir mankštos laiką. Po 2-3 savaičių mankštos audiniai būna jau tampresni.

 

Ginekologo apžiūra


Per 6-8 savaites gimda, makštis, tarpvietė, kiaušidės ir kiaušintakiai grįžta į būseną, buvusią iki nėštumo, todėl praėjus šiam laikui patariama visoms nuvykti apžiūros pas šeimos gydytoją ar ginekologą. Idealu, jei tai būtų apsilankymas pas gimdymą prižiūrėjusį mediką, nes jis geriausiai žino visas gimdymo aplinkybes. Jei konsultuoja kitas gydytojas, tai irgi turėtų žinoti svarbiausias gimdymo eigos ypatybes. Paprastai jos būna nurodytos medicininių dokumentų išraše, kurį moteris gauna išvykdama iš gydymo įstaigos. Šiame dokumente nurodomas gimdymo būdas, įvykę audinių plyšimai, pogimdinė eiga ir kt. Per apžiūrą gydytojas nustato lyties organų pokyčius po gimdymo, ar sugijo siūlės. Jei reikia, atlieka papildomus tyrimus, atsako moteriai į iškilusius klausimus dėl sveikatos ir kontracepcijos.

 

Apie krūtis


Pirmomis dienomis po gimdymo, jei moteris žindo naujagimį, dėl padidėjusios krūtų kraujotakos ir audinio aktyvumo įvyksta tam tikrų pokyčių pieno liaukose - tirštą, riebų priešpienį keičia skystesnis, gausesnis pienas. Krūtys gali būti pilnos, neprilaikomos nemaloniai „tempia". Todėl rekomenduojama segėti patogią medvilninę liemenėlę. Būna, krūtys tampa lyg ištinusios, karštos, skausmingos dėl pieno sąstovio. Dažniausiai vaistų nuo skausmo vartoti nereikia. Jei nėra gumbelio ar mastito požymių, po 2-3 dienų tikrai viskas susitvarkys. Tik reikia trupučio pastangų: surasti tinkamą žindymo padėtį ir žindyti taip, kad kūdikis gerai apžiotų ne tik spenelį, bet ir rudąjį laukelį, o vaiko smakriukas būtų atsuktas į perpildytą liauką. Beje, žindant moters smegenys išskiria hormono oksitocino, kuris gimdą skatina trauktis, todėl moteris mažiau kraujuoja.

 

Naudingi patarimai:


*Grįžusi namo patausokite save, ilgai nedirbkite stovėdama ar pasilenkusi, sunkiai nekilnokite, nes gimda dar nesusitraukusi. Jei savęs netausosite, gimda ir makšties sienelės gali pasislinkti žemyn. Todėl sulaukus vyresnio amžiaus gali iškristi gimda, kamuoti nevalingas šlapinimasis.


*Pirmas 2 sav. po gimdymo patariama gulėti ir ant pilvo, kad gimda būtų pasvirusi į priekį. Jei miegoti ant pilvo nepatogu, bent jau pagulėkite tokia padėtimi kelis kartus per dieną.


*Priekinę pilvo sieną prilaiko, neleidžia jam nukarti specialus diržas. Diržo reikia apie 2-3 savaites, kol grįžta raumenų tonusas.


*Stenkitės, kad neužkietėtų viduriai (gerkite daugiau skysčių, valgykite skaidulinio maisto). Tada nereikės stangintis ir tuštinantis neskaudės tarpvietės.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis