Gydytoja - apie gimdymą vandenyje

„Sveika moteris gali gimdyti bet kur: vandenyje, rugių lauke, traukinyje, kur tik nori. Gimdymas – tai natūralus procesas, tik ne visada lengvas ir atitinkantis gimdyvių įsivaizdavimą“, – sako gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Anot jos, gimdyti vandenyje gali tos nėščiosios, kurioms numatomas visiškai nekomplikuotas gimdymas: "Dažniausiai tuomet, jeigu kūdikis pakankamai nedidelis, jo padėtis gimdoje taisyklinga, moters dubuo „geras“, nėštumas be jokių komplikacijų, nėščioji sveika ir pakankamai fiziškai stipri ir jai, tikėtina, jokios papildomos pagalbos nereikės. Taip pat – stangos nėra per daug stiprios, jeigu moteris nėra labai jautri skausmui, nes nuskausminimas vandenyje netaikomas – daugiausia, ką galima naudoti, tai linksminamąsias dujas. Jokio intraveninio ar epidūrinio nuskausminimo taikyti, gimdant vandenyje, negalima.


Moteris, kuri nori gimdyti vandenyje, tikrai turi būti tam pasirengusi, pasiryžusi, pasiskaičiusi ir realiai įsivaizduoti, kaip vyksta gimdymas vandenyje. Ji turi būti tai aptarusi su akušeriu ar gydytoju ginekologu. Šiltas vanduo, srovės palengvina gimdymo skausmus kartais tiek, kad iš viso gali dingti stangos. Bet čia jau kita medalio pusė, kuri laikoma komplikacija, tokiu atveju iš vonios ar baseinėlio teks išlipti".


Kada jau pulti vandens glėbin?


Ne anksčiau, nei gimdos kaklelis atsidaro ne mažiau kaip 5 cm. Tai rodo, kad sąrėmiai jau gana stiprūs ir šiltas vanduo neturėtų stangų sustabdyti ar numalšinti. Kai tiek atsidaręs gimdos kaklelis, gimdyvė jau gali suprasti, ar skausmas yra pakeliamas, ar ji vis dėlto norėtų epidūrinio nuskausminimo. Jeigu skausmas pakenčiamas, ji gali spręsti, ar lips į vandenį. Vandenyje gimdyvė patiria jausmą, kad ji nėra tik medicininės procedūros dalis. Daugelį moterų tai ramina, jos priima savo gimdymą, kuris vyksta vandenyje, kaip savitą SPA procedūrą. Gimdyvė sau atrodo lyg natūralaus proceso dalis, tai sumažina įtampą. Tuomet neišsiskiria streso hormonų arba jų išsiskiria mažiau, o tada „atsiskleidžia“ gimdymo hormonas oksitocinas – tas, kuris padeda gimdai susitraukinėti ir skatina gimdymo veiklą.


Ne vien romantika ir rožių žiedai


Moteris baseinėlyje ar vonioje nebūna viena, kartu su ja turi būti ir akušerė. Reikėtų nepamiršti, kad kuo nepalankesnės sąlygos, tuo personalas mažiau nori būti įvykių dalyvis. Gimdymas nenutinka staiga – tai ilgas procesas, kurį reikia prižiūrėti. Gimdyvės dažnai įsivaizduoja gimdymą vandenyje kaip labai romantišką veiksmą: vanduo, rožių žiedlapiai, žvakės, muzika. Taip, visa tai įmanoma, bet kartu pamirštami paprasti fiziologiniai dalykai, kurie gali nutikti. Gimdyvė toje vonioje gali ir pasituštinti, tuomet reikia skubiai viską išvalyti, nes padidėja infekcijos rizika. Tokiais atvejais ir pati gimdanti moteris jaučiasi ne itin patogiai, nes vandenyje ji ne viena. Taigi, būsima mama turi žinoti, kad laukia ne tik romantika. 


Pirmas kūdikio įkvėpimas


Kūdikis, gimęs vandenyje, turi būti ištrauktas per maždaug 10 sekundžių, negali būti atliekama jokių staigių judesių. Atgal į vandenį naujagimio negalima nardinti. Gimdyvė turėtų būti pasinėrusi giliau nei iki krūtinės. Akušerė turi jaustis patogiai ir užtikrintai, nes aplink visi ir viskas šlapia. Vaikas gimsta padengtas varškine danga, kuri saugo jo odą, kad neišmirktų gimdoje, vaisiaus vandenyse. Tik įsivaizduokite, koks jis būna slidus! Gera žinia yra ta, kad kūdikis, kuris gimsta iš vandens į vandenį, patiria mažesnį gimimo stresą. Jam gera, šilta, nes vonios temperatūra palaikoma maždaug tokia kaip ir kūno. Naujagimis vandenyje neįkvepia, todėl negali uždusti. 


"Tyrimais įrodyta, kad gimę vandenyje naujagimiai vystosi kuo puikiausiai, jiems infekcijos pavojus nėra didesnis nei tiems, kurie gimė sausumoje. Dar kartą noriu pabrėžti, kad ne visos gimdyvės gali gimdyti vandenyje. Negalima taip: „Sugalvojau gimdyti vandenyje, tai ir gimdysiu.“ Jeigu jau nori gimdyti, reikia nuspręsti anksčiau, lankyti kursus, bendrauti su personalu iš anksto, personalas turėtų būti patyręs, nes gimdymas vandenyje turi savo specifiką.


Reikia būti pasiruošus, jeigu įvyktų kokia nors komplikacija (pablogėja vaisiaus tonusai), teks išlipti iš vandens ir gimdyti sausumoje. Jeigu moteris gimdo natūraliai, gimdymo eiga įprasta, tai ji pagimdys ir vandenyje. Kraujavimas yra viena komplikacijų, kai gimdymą reikėtų tęsti sausumoje. Statistika rodo, kad komplikacijų, gimdant vandenyje, nėra daugiau, nei gimdant įprastai. Kai gimsta kūdikis, moteris turėtų lipti iš vandens, placenta jau turėtų gimti sausumoje, nes prasideda didesnis kraujavimas ir nebėra tikslo mirkti", - sako I. Kravčenkienė.


Ar tikrai medikai nusistatę prieš tokį gimdymo būdą?


"Pačios pagalvokite: ar akušeriui lengviau, patogiau ir galų gale saugiau priimti gimdymą paprastai, ant stalo, ar plūduriuoti vandenyje ir bijoti, kad bet kurią sekundę gimdyvę gali prireikti ištraukti ir suteikti pagalbą? Dar viena bėda, kad pas mus Lietuvoje nėštumo eigą stebi vieni specialistai, o patį gimdymą priima visai kiti.


Gydytojas, kuris suteikia gimdymo pagalbą, ne visada iki galo žino, kokia nėščiosios būklė. Mūsų žmonės linkę kaltinti medikus dėl kiekvieno nesklandumo, o vandenyje tikimybė, kad gali nutikti „kažkas ne taip“, yra didesnė, nes medikai negali visiškai kontroliuoti proceso. Mūsų gydytojai – perfekcionistai, o pacientai – labai reiklūs. Dėl to ir atrodo, kad, girdi, gydytojai nenori ir tingi priimti gimdymus vandenyje", - sako I. Kravčenkienė.


Gimdymo vandenyje privalumai


Šiltame vandenyje moteris atsipalaiduoja, nusiramina.

Vanduo gimdančią mamą gaivina ir teikia energijos. 

Vanduo gerina kraujotaką ir cirkuliaciją, todėl gimdos raumenys ir vaisius geriau aprūpinami deguonimi. 

Vandenyje efektyvesni gimdos susitraukimai, ne tokie skausmingi sąrėmiai. 

Vandenyje gimdanti moteris gali lengviau keisti kūno padėtį. 

Vandenyje tarpvietė pasidaro elastingesnė, todėl sumažėja plyšimų rizika. 

Gimstantis vaisius patenka į tokią pačią aplinką kaip ir amniono maiše.

Vanduo mažina stresą ir vaisiui.


Gimdyti vandenyje negalima, kai...

 

Nustatyta lytinių takų infekcija. 

Nėštumas – daugiavaisis. 

Netaisyklinga vaisiaus padėtis. 

Gimdymas prasideda prieš laiką. 

Yra moters širdies kraujagyslių patologija: vargina padidėjęs kraujospūdis, preeklampsija.




Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis