M. Danielė kritikuoja cezario pjūvio pacientės pageidavimu tvarką: moterys žmonėmis Lietuvoje dar netapo

„Laisvietė“ Morgana Danielė pažėrė kritikos Sveikatos apsaugos ministerijos parengtai ir patvirtintai cezario pjūvio operacijos pacientės pageidavimu tvarkai. Anot parlamentarės, ši tvarka praktikoje nepritaikoma ir pasinaudoti cezario pjūvio galimybe savo noru bus neįmanoma. M. Danielė pabrėžė, kad parengta tvarka rodo, jog Lietuvoje moterys žmonėmis dar netapo.

„Buvo toks laikas, kai „psichikos ligoniai“ Lietuvoje buvo ne iki galo žmonės. Jie buvo objektai, už kuriuos visus gydymo sprendimus priimdavo kiti. Kad ir kokia šokiruojanti kadaise buvo mintis, kad jie galėtų spręsti dėl savo sveikatos, vėliau teko su tuo susitaikyti ir „psichikos ligoniai“ virto „psichikos sunkumus patiriančiais ŽMONĖMIS“. Panašiai yra su moterimis, tik jos dar žmonėmis Lietuvoje netapo“, – trečiadienio rytą paskelbtame „Facebook“ įrašė teigė M. Danielė.


„Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos parengta ir patvirtinta cezario pjūvio operacijos pacientės pageidavimu tvarka yra praktikoje nepritaikoma. Kodėl? Nes už pasinaudojimą savo teise, ji numato BAUSMĘ. Kitaip tariant, medicina neprognozuojama, tačiau jei tau kas po operacijos nutiks, gausi susimokėti už visą gydymą“, – rašė M. Danielė.


Pasak „laisvietės“, ministerijos parengtoje tvarkoje teigiama, kad jei moteris savo noru pasirinks cezario pjūvio operaciją vietoje natūralaus gimdymo, turės susimokėti už viską pati – gydytojo konsultacijas, operacijos kainą, pooperacinę priežiūrą. Todėl, pažymi parlamentarė, moterys cezario pjūvio operaciją rinksis atlikti ne valstybinėse ligoninėse.


„Tvarka apmokestina kiekvieną moters žingsnį nuo pradžių iki pabaigos – gydytojo konsultacijas, operacijos maksimalią kainą, pooperacinę priežiūrą ir pan. Savo teises ginančioms moterims buvo pasakyta taip – norite teisės rinktis? Še, surašysime jums tokią tvarkelę, kad nei pati benorėsi, nei bus įmanoma ja pasinaudoti. Užtat popierius bus“, – akcentavo M. Danielė.


„Taigi, pasirinkimas ir toliau vyks šešėlyje, o mokestis už jį taip ir nenukeliaus į ligoninės kasą ir šalies biudžetą“, – pridūrė „laisvietė“.


Jos teigimu, jei valstybė siūlo moterims pačioms susimokėti už norimą cezario pjūvio operaciją, reikėtų apmokestinti ir kitas sveikatos priežiūros paslaugas.


„Neaišku, kaip tokia nuostata apskritai pateko į rengiamą dokumentą, ji neproporcinga ir netaikoma jokioms kitoms medicininėms paslaugoms. Siūlyčiau Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai eiti toliau – vykai slidinėti ir lūžo koja? Susimokėk, nes pats savo noru nusprendei slidinėti. Už konsultacijas, operaciją, pooperacinę priežiūrą, medikamentus, tvarsčius, už viską. Turi viršsvorio ir įgijai diabetą, aukštą kraujospūdį ar kokią kitą komplikaciją? Susimokėk. Nes pats savo noru valgai daugiau, nei reikia. Ir apskritai, nereikia to sveikatos draudimo, už kurį moka kiekviena dirbanti moteris. Nes teisę juo pasinaudoti jai aktyviai ribojate“, – feisbuke rašė M. Danielė.


Seimo narė pažymėjo jaučianti gėdą už šiuos ministerijos veiksmus ir teigė ieškosianti būdų, kaip šią problemą išspręsti.


„Jaučiu baisią gėdą už šiuos SAM veiksmus, kurie yra bukai baudžiamieji ir labai jau neprofesionalūs. Ką mano ministras Arūnas Dulkys? Ieškosime būdų tai spręsti. Balandį laukia Seimo reprodukcinės sveikatos grupės posėdis, laukiame teisininkų konsultacijų dėl tvarkos atitikimo Konstitucijai“, – rašė M. Danielė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis