Kiekvienam naujai gimusiam kūdikiui – dovanų po kūdikio kraitelį?

(1)

Seime pirmadienį bus pristatyta socialinė iniciatyva – kiekvienam naujai gimusiam kūdikiui savivaldybėje padovanoti kūdikio kraitelį.

Idėja paremti šeimas dovanojant kūdikio kraitelius prieš 8 dešimtmečius sėkmingai įgyvendinta Suomijoje. Ši gerovės valstybė yra puikus pavyzdys, kaip rūpinamasi kiekviena šeima ir naujai gimusiu piliečiu.


„Lietuvoje taip pat galime sekti šiuo pavyzdžiu. Sutelkime jėgas, suteikime paramą ir palaikymą kiekvienai šeimai, dovanodami kūdikio kraitelius su svarbiausiomis priemonėmis ir mokymo kursais. Taip ne tik parodysime dėmesį kiekvienai naujagimio susilaukusiai šeimai, bet ir paremsime materialinius ar emocinius sunkumus išgyvenančias šeimas, prisidėsime prie visų Lietuvos šeimų sveikatos ir gerovės kūrimo. Be to, Vyriausybė yra patvirtinusi migracijos ir integracijos 2018–2030 metų strategiją, kurioje siekiama spręsti šalies demografinius iššūkius. Vienas iš strategijos uždavinių – didinti gimstamumą. Demografinę šalies situaciją galima pagerinti tik kompleksiškai taikant teigiamus demografinius pokyčius skatinančias priemones, o viena iš jų – parama šeimoms, auginančioms vaikus ir su jų auginimu susijusių išlaidų būtiniausioms prekėms ir paslaugoms mažinimas“, – sako konferencijos „Kiekvienam naujagimiui – kūdikio kraitelis“ iniciatorė Seimo narė Agnė Bilotaitė.


Kūdikio kraitelius šeimoms jau dovanoja Kauno rajono, Šiaulių miesto, Kazlų Rūdos ir kitos savivaldybės, kurių atstovai konferencijoje ir pasidalins savo patirtimi. Renginyje taip pat dalyvaus Suomijos ambasadorius Lietuvoje, Vyriausybės, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai, medikai, VšĮ „Kūdikio lizdas“ vadovė, kitų savivaldybių merai, visuomenininkai ir specialistai.


Lietuvoje šiandien yra vos kelios savivaldybės, kurios savo šeimoms dovanoja naujagimio kraitelius.
Lietuvoje šiandien yra vos kelios savivaldybės, kurios savo šeimoms dovanoja naujagimio kraitelius.
Shutterstock nuotr.Suomijos pavyzdys


Daugiau kaip 80 metų Suomijoje sėkmingai vykdoma Kūdikio kraitelio programa. Jos esmė - kiekviena nėščioji, nepriklausomai nuo šeimos pajamų, gauna dovanų kraitelį, kuriame – reikalingiausi daiktai naujagimiui bei pačiai šeimai. Kūdikio kraitelis Suomijos moteris pasiekia supakuotas dailioje kartoninėje dėžėje. Būtent joje suomių šeimos pirmais keliais mėnesiais ir migdo naujagimius. Be abejo, kiekvienuose namuose kūdikiui būna paruošta tradicinė kūdikio lova, tačiau naujagimio migdymas kartoninėje Kūdikio kraitelio dėžėje yra sena Suomijos tradicija.


Kūdikio kraitelyje, kurį gauna visos moterys, telpa daugiau kaip 50 daiktų: drabužėlių, higienos prekių, patalynės, šeimos planavimui skirtų prezervatyvų ir kt. Tai, kas dedama į kūdikio kraitelį, kas kiek laiko yra peržiūrima, taip atsiranda naujų daiktų, o neaktualūs yra išimami. Kai ši Kūdikio kraitelio programa Suomijoje buvo pradėta vykdyti prieš daugybę metų, tai buvo privati iniciatyva. Šiandien tuo rūpinasi valstybės institucijos, o daiktams, kurie yra Kūdikio kraitelyje, skelbiami viešųjų pirkimų konkursai. Visos prekės yra kruopščiai atrenkamos: ir kombinezonas, ir daugkartinės, ir vienkartinės sauskelnės yra tik aukščiausios kokybės. Prekių gamintojai varžosi dėl galimybės patekti į kraitelį, juk tada žinia apie juos pasklinda po visą šalį. Šeimos, kurios laukia gimstant kūdikio, šio kraitelio gali atsisakyti ir pasiimti išmoką grynais pinigais. Ji siekia 140 eurų. Du trečdaliai visų šeimų visgi pasirenka Kūdikio kraitelį. Priežastys yra kelios: pirma - Kūdikio kraitelyje esančių daiktų vertė gerokai viršija 140 eurų, antra - tai yra neatskiriama Suomijos kultūros dalis, tradicija, perduodama iš kartos į kartą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis