Italijos lietuviukai pasaulio lietuviams dovanoja Kalėdinį stebuklą

Virtualios lituanistinės Italijos mokyklos mokiniai ir jų mokytojai pastarąsias savaites gyvena repeticijomis. Ir nors niekada nebuvo gyvai susitikę, rengia tikrą, iki šiol neregėtą siurprizą – unikalų Kalėdinį labdaros vakarą tiesiogiai iš savo namų į kiekvieno Pasaulio lietuvio namus. Po įvairius Italijos miestus išsibarstę mažieji aktoriai jau šį šeštadienį (gruodžio 12-ąją) 17 val. Italijos laiku (18 val. – Lietuvos) pasakos apie autentiškas Advento tradicijas, gros, dainuos, dovanos Kalėdų šilumą. Sveikinimo žodį pasaulio lietuviams tars lituanistinio švietimo globėja – Pirmoji ponia Diana Nausėdienė.

Advento vainikas, tradicinis Kūčių stalas ir malda prie jo, burtai, Kalėdų giesmės, gyva muzika ir dar daugybė lietuviškus Kalėdų papročius atspindinčių scenų – visai tai sudėta į neeilinį spektaklį, kuris vyks virtualiai ir bus transliuojamas gyvai. Italijos lietuvių vaikai, besimokantys šiais mokslo metais pradėjusioje veikti Virtualioje lituanistinėje Italijos mokykloje, ruošiasi parodyti visus savo talentus.


Spektaklis sulauks ir garbingų svečių. Jame dalyvaus LR Ambasadorius Italijoje Ričardas Šlepavičius, Popiežiškosios lietuvių Šv. Kazimiero kolegijos Romoje rektorius kunigas Audrius Arštikaitis. Sveikinimo žodį tiesiogiai iš Vilniaus visiems dalyviams ir žiūrovams tars Pirmoji Lietuvos ponia, lituanistinio švietimo užsienyje globėja Diana Nausėdienė.


„Prisiminėme vasarą vykusį labai šiltą ponios D. Nausėdienės susitikimą su Romos lituanistinės mokyklos „Bitutė“ mokiniais. Kadangi ji yra lituanistinio švietimo globėja, pagalvojome, kodėl nepakvietus pasveikinti visus vaikus. Kalėdos yra šeimos šventė, o globėja yra tarsi mūsų mama – visa tai turi labai gražų ir prasmingą ryšį. Todėl tikrai labai džiaugiamės, kad D. Nausėdienė prisijungs ir pasveikins. Jos dėmesys mums labai malonus ir dar kartą patvirtina Pirmosios ponios didelį, šiltą ir žmogišką dėmesį lituanistiniam švietimui“, – pabrėžė Italijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Elzė Simonkevičiūtė-Di Meglio.


Nors spektaklis vyks virtuliai, o jo scena bus kiekvieno namai, kūrėjai sako darantys viską, kad žiūrovai pasijustų lyg tikroje scenoje, prisimintų gražiausias Advento ir Kalėdų laikotarpio akimirkas, kartu patirtų Kalėdų džiaugsmą net ir šiuo sudėtingu metu, kai susiburti gyvai daugelyje šalių negalima.


Už virtualaus spektaklio režisūrinius sprendimus atsakinga Pjemonto lietuvių bendruomenės pirmininkė Aurelija Orlova portalui ITLIETUVIAI.IT pasakojo, kad nuotoliniu būdu sureguliuoti sklandų visos mažųjų aktorių trupės darbą yra nemenkas, tačiau technologiškai įmanomas iššūkis.


„Scenarijus yra suskirstytas į mano taip pavadintas ZOOM scenas, kai keičiasi aktoriai ar vaizdai. Aš būsiu tas žmogus užkulisiuose, kuris keis matomus aktorius, vaizdus. Bus daug darbo, kurio, jei jis bus gerai atliktas, praktiškai nesimatys. Tokiame virtualiame vaidinime yra ir pliusų, ir minusų. Pavyzdžiui, aktoriams nereikia ateiti ar išeiti iš scenos, tą funkciją už juos atliksiu aš, perkeldama į „sceną“ ir į „užkulisius“, – virtualaus spektaklio niuansus pasakoja A. Orlova.


„Tačiau aktoriui sudėtingiau suprasti, kada reikia pradėti spektaklio sceną. Na, ir ekrano matomumas yra labai ribotas. Reikės su kiekvienu išbandyti, kur geriausiai būtų jiems pasistatyti kompiuterį, kad viskas būtų matoma, pasitikrinti garsą, galiausiai koją gali pakišti ir dingęs interneto ryšys. Esame priklausomi nuo begalės aplinkybių, – apie iššūkius pasakojo A. Orlova. – Spektaklyje vaidins beveik visos mokytojos, virš 20 įvairaus amžiaus mokinių ir jų tėveliai. Jauniausiems – vos 4 metukai. Jeigu viskas pavyks, ar bent didžioji dalis, būsiu daugiau nei patenkinta. Labai norėčiau tikėti, kad suvirpinsime ne vieno širdį.“


Spektaklio scenarijų rašiusi Virtualios lituanistinės Italijos mokyklos menų ir tradicijų mokytoja Vilma Ramella Paia sako, kad jame siekė sutalpinti visą lietuviškų tradicijų unikalumą, paaiškinti jų prasmę taip, kad suprastų ir patys mažiausi.


„Kai nutarėme daryti tokį spektaklį, man akyse tarsi pats susistatė scenarijus: jei darome adventinį vakarą, tai viskas turi būti susieta su tradicijomis. Pradėjau ieškoti įvairios medžiagos apie šio prieškalėdinio laikotarpio tradicijas. Žiūrėjome, kas galima, kas negalima, atsižvelgiant į technines galimybes. Ieškojome sprendimų, kad galėtų dalyvauti tiek vaikai, tiek mamos, tiek mokytojos, kad nebūtų tik vedantysis ir keli epizodai. Norėjome parodyti daugiau, todėl spektaklyje bus ir grojimo, ir dainavimo, ir eilių, ir Advento vainiko pynimas, ir pasisėdėjimas prie stalų, kurie privalo būti nukrauti 12 valgių. Taip nuo Advento pereiname prie Kūčių, o pasibaigia viskas Kalėdų giesme“, – scenarijaus paslaptis atskleidė V. Ramella Paia.


Renginio organizatoriai prie spektaklyje skambėsiančios Kalėdų giesmės pakvietė prisijungti visus Pasaulio lietuvius, didelius ir mažus. Atsiųsti įrašai bus sujungti į bendrą chorą, kuriam vadovaus garsus virtuvės šefas ir „X faktoriaus“ Lietuvoje dalyvis Gian Luca Demarco. O šios jungtinės giesmės premjera įvyks virtualaus spektaklio metu.


Visas renginys bus nemokamas. Tačiau Pasaulio lietuviams savo šilumą dovanosiantys Italijos lietuvių vaikai tikisi, kad jų noras mokytis lietuvių kalbos sulauks paramos. Mokykla, kurioje virtualiai mokosi apie pusantro šimto vaikų, laikosi tik ant savanorių pečių. Joje be atlygio dirba 6 profesionalios mokytojos ir visa organizacinė komanda.


Italijos lietuvių bendruomenės pirmininkė sako, kad gavus paramą, mokykloje būtų galima pasiūlyti daugiau kokybiškų užsiėmimų, įdarbinti daugiau mokytojų, o tuo pačiu priimti ir daugiau vaikų. Į mokyklą plaukia ne tik į ją vaikus įrašyti norinčių tėvų prašymai. Jau dabar Virtualios Italijos lituanistinės mokyklos susikūrimo istorija domisi kitos lietuvių bendruomenės, prie pamokų buvo prisijungę tolimosios Malaizijos ir Taivano lietuviukai.


„Visa komanda šiuo metu dirba savanoriškais pagrindais, tačiau norėtųsi ir paskatinti mokytojus, ir pritraukti jų dar daugiau. Suprantama, kad ne visi nori ir gali dirbti be atlygio. Nors ir dabar mūsų mokytojos dirba labai atsidavusios, veda po kelias pamokas per savaitę, tačiau išplėtus mokytojų kolektyvą, galėtume pasiūlyti daugiau kokybiškų užsiėmimų didesniam vaikų skaičiui“, – finansinės paramos svarbą pabrėžė E. Simonkevičiūtė-Di Meglio.


LR Ambasada Italijoje paremti mokyklą ragina dalyvaujant specialiame šventiniame aukcione. Jame bus galima įsigyti Lietuvos Nepriklausomybės 30-mečio proga trispalvės spalvomis pirmą kartą istorijoje apšviesto Romos Koliziejaus nuotrauką. Gauti pinigai bus perduoti Italijos lietuvių bendruomenės lituanistinio švietimo fondui.


„Turbūt pamenate, šių metų kovo 10 dieną, Romos Koliziejus pasipuošė Lietuvos trispalvės spalvomis, – specialiai aukcionui sukurtame vaizdo klipe kreipiasi Lietuvos ambasadorius Italijoje Ričardas Šlepavičius. – Fotografija, kuri įamžino šią akimirką, gali papuošti Jūsų namus. Kviečiu visus dalyvauti šventiniame aukcione ir tam, kuris pasiūlys ir paaukos lietuvių bendruomenei didžiausią sumą, atsiųsime šią fotografiją Jūsų nurodytu adresu bet kuriame Italijos ar kitos šalies mieste. Kviečiu visus aktyviai dalyvauti ir linkiu Šventų laimingų Kalėdų ir laimingų Naujųjų metų.“„Turbūt pamenate, šių metų kovo 10 dieną, Romos Koliziejus pasipuošė Lietuvos trispalvės spalvomis, – specialiai aukcionui sukurtame vaizdo klipe kreipiasi Lietuvos ambasadorius Italijoje Ričardas Šlepavičius. – Fotografija, kuri įamžino šią akimirką, gali papuošti Jūsų namus. Kviečiu visus dalyvauti šventiniame aukcione ir tam, kuris pasiūlys ir paaukos lietuvių bendruomenei didžiausią sumą, atsiųsime šią fotografiją Jūsų nurodytu adresu bet kuriame Italijos ar kitos šalies mieste. Kviečiu visus aktyviai dalyvauti ir linkiu Šventų laimingų Kalėdų ir laimingų Naujųjų metų.“


Siūlomą kainą galite rašyti jau dabar, komentaruose po Ambasadoriaus R. Šlepavičiaus kvietimu ITLIETUVIAI.LT „YouTube“ kanale. Gruodžio 12 d., virtualaus labdaros vakaro „Advento tradicijos vaikų lūpomis“ metu, aukcionas bus tęsiamas nuo didžiausios pasiūlytos sumos. Renginio pabaigoje, istorinė trispalve apšviesto vieno iš septynių pasaulio stebuklų nuotrauka atiteks daugiausiai pasiūliusiam asmeniui. Aukcione gali dalyvauti žmonės iš bet kurios pasaulio šalies.


Virtualios lituanistinės Italijos mokyklos organizuojamą Advento tradicijų labdaros spektaklį galės stebėti visi norintys, renginys bus rodomas tiesiogiai mokyklos „Facebook“ paskyroje. Paaukoti mokyklai galima čia. Daugiausiai aukoję asmenys ar organizacijos bus viešai skelbiami specialioje rėmėjų lentoje.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis