Afganistane mergaitėms ir mokytojoms neleista grįžti į mokyklas

Šeštadienį Afganistane mergaitėms buvo užkirstas kelias grįžti į vidurinę mokyklą, nes valdantysis Talibanas nurodė į klases grąžinti tik berniukus ir mokytojus vyrus.

Ši griežtosios linijos islamistų grupuotė praėjusį mėnesį pakeitė JAV remtą vyriausybę, žadėdama švelnesnį valdymą nei dešimtajame dešimtmetyje, kai moterims buvo draudžiama mokytis ir dirbti.


Tačiau Švietimo ministerijos įsakymas tapo dar vienu naujosios vyriausybės žingsniu, keliančiu grėsmę moterų teisėms.

„Visi vyrai, mokytojai ir mokiniai, privalo ateiti į savo mokymo įstaigas“, – sakoma pranešime, paskelbtame penktadienį, dieną prieš atnaujinant pamokas. Jame apie moteris mokytojas ir mokines nebuvo užsiminta.


Vidurinės mokyklos, kuriose mokiniai paprastai būna nuo 13 iki 18 metų, Afganistane dažnai atskiriamos pagal lytį. COVID-19 pandemijos metu jos ne kartą buvo uždarytos, o Talibanui užgrobus valdžią neveikė iš viso.


Nuo 2001 metų, kai JAV vadovaujamos pajėgos nuvertė Talibaną, buvo padaryta didelė pažanga mergaičių švietimo srityje: mokyklų skaičius patrigubėjo, o moterų raštingumas beveik padvigubėjo ir pasiekė 30 proc., tačiau pokyčiai iš esmės vyko tik miestuose.


Jungtinės Tautos pareiškė, kad yra „labai susirūpinusios“ dėl mergaičių mokymosi Afganistane ateities.


„Labai svarbu, kad visos mergaitės, įskaitant ir vyresnio amžiaus, galėtų vėl pradėti mokytis be jokių vėlavimų. Tam reikia, kad mokytojos moterys vėl pradėtų dirbti“, – sakė JT vaikų agentūra UNICEF.


Pradinės mokyklos jau atidarytos, berniukai ir mergaitės dažniausiai lanko atskiras klases, o kai kurios mokytojos grįžo į darbą.


Naujasis režimas taip pat leido moterims studijuoti privačiuose universitetuose, tačiau griežtai apribojo jų aprangą ir judėjimą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis